Sizce Ne Yapmalı???

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Serbest Kürsü

Yanıt: 9
Gösterim: 5830
Son İleti 28 Eylül 2014, 01:21:38
Gönderen: velidogan38
Saplama kiriş kesişimleri mesnet gibi algılanıyor sizce bu durum doğrumu??

Başlatan furkan_fForumun İdeCAD Statik & Mimari

Yanıt: 1
Gösterim: 3486
Son İleti 01 Ağustos 2018, 12:24:46
Gönderen: a_bulut06
sizce bu giriş kapısı projesine nasıl başlamalıyım ?

Başlatan ersin32Forumun Yardim Bolumu

Yanıt: 4
Gösterim: 2586
Son İleti 10 Temmuz 2017, 14:10:01
Gönderen: ersin32

Sizce bu binada oturmak güvenli mi?

odz · 1388

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı odz

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
: 28 Haziran 2021, 16:56:50
Merhaba arkadaşlar,
Aranıza yeni katıldım fakat aslında mesleğinize uzak biriyim. Fakat size bir konu danışmak istiyorum
Malum ülkemiz deprem kuşağında sağolsun ibb test için geldi fakat aylardır sonuç çıkmadı. Bende meraktan binayı inceliyordum apartman boşluğunda fotoğraftaki gibi bir kolona denk geldim, umarım kolon değildir. Sizce böyle bir binanın sonucunu aylarca beklemeye gerek var mı? Dediğim gibi ben mesleğinize uzak biriyim, yorumlarınızı bekliyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı ahmet

• Yazar
    • +5/-0
Yanıtla #1 : 28 Haziran 2021, 18:55:17
kolon olma ihtimali yüksek ancak, üst katlara çıkıldıkça kolon boyutunun küçültülmesi eskiden çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdi. (tercih edilmesini önermeiyorum)

lakin bu duruma bakılarak binanın riskli olup olmadığı hakkında yorum yapmak doğru olmaz.

Çevrimdışı odz

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 28 Haziran 2021, 22:10:15
Resimde büyüterek bir yeri daha belirtmek istedim,  sizce bu sistemin doğru uygulanışı bu şekilde mi? yani demek istediğim bu hata normal mi böyle sistemlerde çünkü kolon üst katlarda küçülüyor fakat kat birleşiminde iki yüzey birbirini öpmüyor gibi

Çevrimdışı ahmet

• Yazar
    • +5/-0
Yanıtla #3 : 29 Haziran 2021, 18:47:24
oooo orası hiç dikkatimi çekmemişti. üst kolon alt kolona tam olarak oturmamış görünüyor. (Büyük ihtimalle kolon) çok ciddi bir sıkıntı. test için gelecek olan ekibe muhakkak bu durumu gösterin. en sağlıklı yol karot vs. alıp performans analizi yapmak.

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #4 : 29 Haziran 2021, 19:33:51
Öncelikle İBB bir şeyler yapmaya çalışıyor fakat benim haberlerde gördüğüm "hızlı yöntem?" kullanılıyorsa ondan çok da bir sonuç beklememek gerek. Belki mevcut yapı stoğunun durumunu kabaca belirlemek için kullanılabilir. Asıl konuya gelirsek yapı tek bir elemanın problemli olmasıyla göçme bölgesine düşmez. Gözüken elemanın kolon olup olmadığı bile belli değil. İçinizin rahat etmesini istiyorsanız performans analizi yapan bir yerden mühendislik hizmeti almanız en akıllıca çözüm olacaktır. Sağ olsun paket programlar sayesinde herkes güçlendirmeci oldu ama araştırıp konu hakkında bilgi sahibi olan kurumlara yaptırmanız, yaptırmış olmak için yaptırmaktan farklı sonuç verebilir. En basitinden kısa kolonun ne olduğunu bilmeyen mühendislerimiz performans analizi hazırlayıp güçlendirme önerisi sunabilir. Dikkatli olun.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı kimbu

• Azimli
    • +0/-1
Yanıtla #5 : 06 Temmuz 2021, 02:17:54
kolon olma ihtimali yüksek ancak, üst katlara çıkıldıkça kolon boyutunun küçültülmesi eskiden çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdi. (tercih edilmesini önermeiyorum)

lakin bu duruma bakılarak binanın riskli olup olmadığı hakkında yorum yapmak doğru olmaz.

neye dayanarak önermiyorsunuz? hiç bilmediğim için soruyorum. alt katlara gelen kesme kuvveti üst katlardan çok daha büyük. deprem kuşağında bir ülke olarak ağırlık demek daha fazla deprem kuvveti demek.

acaba bağlanan demir filizleri ile mi ilgili diye mantık yürüttüm. ardışık olması daha iyi bir davranış sağlar. ama uygulamada hiç üst katlara doğru kesiti düşen kolon görmedim. beton kesiti düşünce donatı yerleri de değişmiş oluyor. bu durumda donatı filizleri nasıl bağlanıyor?

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #6 : 06 Temmuz 2021, 07:39:02
acaba bağlanan demir filizleri ile mi ilgili diye mantık yürüttüm. ardışık olması daha iyi bir davranış sağlar. ama uygulamada hiç üst katlara doğru kesiti düşen kolon görmedim. beton kesiti düşünce donatı yerleri de değişmiş oluyor. bu durumda donatı filizleri nasıl bağlanıyor?

Deprem yönetmeliğinde kolon boyuna donatılarının düzenlenmesi bölümünde değişken kesitlerin donatılarının düzenlenmesi anlatılmakta.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."