wind load da areadan aşıklara yük aktarımı (tek tarafa yük aktaran döşeme)

sozcan · 4191

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sozcan

• Yazar
    • +2/-0
Herkese merhabalar.
Sap2000 v18.2 sürümünde ts 498 de bulunduğundan kaynaklı otomatik bir yükleme yapılabilirse daha doğru olur diye düşünüyorum ancak birkaç sıkıntım var. bunlardan ilki yüklemeyi rijit diyaframa değilde areaya yap dediğimde aşıklara basacak olan çatı kaplamasına rüzgar yüklemesi yapacaktır. ancak oluşturulan area kenarında sadece aşıklar değil kirişler de olduğu için bu durumda rüzgar yüklemesi çatı örtüsü>aşıklar>kirişler yönünü değil çatı örtüsü>aşık+kirişler yolunu izleyecektir. bu sebeple bunu normal döşeme gibi düşünsek de olmakla beraber bu örtüyü sadece aşığa basar yani döşememin dört tarafındaki kirişlere değil sadece tek eksende yük iletir hale nasıl getiririm? biraz kurcaladım ama bulamadım.
ayrıca yükü tanımlarken rüzgar hızından sonra girilen coefficient of dyn. değeri ne anlama gelir, (normal yüklemede q ile çarpılan 0,4 0,8 gibi katsayılar mı acaba)).
area yüklemesinde açılmayan ama rijit diyaframlara etkit deyince aktifleşen Cp değerlerini de anlayamadım.
Böyle bakınca ben hiçbirşey anlamamışım gibi ama yardımcı olabilecek birisi el uzatır açıklarsa sevinirim.
Teşekkürer.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Sana tavsiyem eğer tasarımını biliyorsan yük aktarımı el ile çizgisel yada noktasal olarak gir sorunun çözülecektir,çözüm bulamıyorsan dosyayı at bir inceleyeyim
Kolay Gelsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı sozcan

• Yazar
    • +2/-0
zaten normalde dediğin gibi yapıyorum yüklemeyi ama o zaman çok da gerçekçi olmamış oluyor mesela normalde aşıkları burulmaya zorlayacak olan kaplama zorlamıyor bu hesaba dahil olmuyor bundan kaynaklı arıyorum birazda

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Statik sistem ile ilgili eğer burulma var ise mutlaka hesaplayacaktır.Yük aktarımını yaklaşım yöntemlerle yapıyoruz net sonuç alabileceğini düşünmüyorum zaten
Buradan almak istediğin sonuçları 1,almak istemediklerini 0 yaparsın ona göre değerlendirir.Birde yapını kaç boyutta çözüyorsun oda önemli
Define<Section Properties<Frame Section kısmından istediğin kesiti seçip ayarlamaları aşşağıdaki gibi yapabilirsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı bnzema50

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Herkese merhabalar.
Sap2000 v18.2 sürümünde ts 498 de bulunduğundan kaynaklı otomatik bir yükleme yapılabilirse daha doğru olur diye düşünüyorum ancak birkaç sıkıntım var. bunlardan ilki yüklemeyi rijit diyaframa değilde areaya yap dediğimde aşıklara basacak olan çatı kaplamasına rüzgar yüklemesi yapacaktır. ancak oluşturulan area kenarında sadece aşıklar değil kirişler de olduğu için bu durumda rüzgar yüklemesi çatı örtüsü>aşıklar>kirişler yönünü değil çatı örtüsü>aşık+kirişler yolunu izleyecektir. bu sebeple bunu normal döşeme gibi düşünsek de olmakla beraber bu örtüyü sadece aşığa basar yani döşememin dört tarafındaki kirişlere değil sadece tek eksende yük iletir hale nasıl getiririm? biraz kurcaladım ama bulamadım.
ayrıca yükü tanımlarken rüzgar hızından sonra girilen coefficient of dyn. değeri ne anlama gelir, (normal yüklemede q ile çarpılan 0,4 0,8 gibi katsayılar mı acaba)).
area yüklemesinde açılmayan ama rijit diyaframlara etkit deyince aktifleşen Cp değerlerini de anlayamadım.
Böyle bakınca ben hiçbirşey anlamamışım gibi ama yardımcı olabilecek birisi el uzatır açıklarsa sevinirim.
Teşekkürer.

İyi gunler. Çatıya area membran eleman tanimlayip ,area load to frame seçeneğini seçip one way i secmelisiniz. Yuklemeyi görmek iÇin show>load >area load>distributed secenegini seçin. Eger yukleme sadece kirişlere etkimisse .Assing-area-local axis-90 derece dönder.O zaman sadece aşıklara etkiyecektir

Çevrimdışı jakuza99

• Yazar
    • +1/-158
    • E-Posta
peki area load dan rüzgar yüklemesi yaptığımız zaman neden membran seçiyoruz shell thin seçsek olmaz mı
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2017, 09:24:24 Gönderen: jakuza99 »

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Sayın Jakuza;

Membran: Düzlemdeki dik momentler ve bu düzlem içerisindeki iç kuvvetler
Plate          : Sadece eğilme momenti ve dik kesme kuvveti
Shell          : Tüm kuvvetler ve tüm momentler

Ne tasarladığınıza göre seçip yapmalısınız. Bu konu ile elimde dökümanlar olacak bulduğum zaman paylaşımda bulunayım.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
peki area load dan rüzgar yüklemesi yaptığımız zaman neden membran seçiyoruz shell thin seçsek olmaz mı
shell thin seçersen sac hesabı yaptırırsın. membran seçtiğin zaman sadece yükleri aktarır.kaplamayı yapıp komple hepsini auto mesh yap (kalkan duvarlarda rüzgar kolonlarıyla çatı makası arası shellere dikkat et büyük bir ihtimal shell warning yazar böl tekrar yap elle) surface area dan yük verirsen yükün etkidiği yeri de görürsün hata yapma olasılığın daha da azalır ve daha gerçekçi olur

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Herkese merhabalar.
Teşekkürer.
rüzgar yönü doğrultusunda 1x0.8x1.2xq (m2) cp katsayısı şu şekilde ayaryabilirsin 1.6 da olabilir. eni yüksekliğinin 5 katından az ise 1.2 fazla ise 1.6

Çevrimdışı jakuza99

• Yazar
    • +1/-158
    • E-Posta
Peki win load otomatik rüzgar yükünü açılı  yerlere mesela eğim olan çatılara etkitme yapabiliyormuyuz yapılamıyor diye duydum

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Peki win load otomatik rüzgar yükünü açılı  yerlere mesela eğim olan çatılara etkitme yapabiliyormuyuz yapılamıyor diye duydum
Dogrudur beşik tipi ve a tipi çatılarda uygulanamaz alan oluşturarak  yapın daha kolay olur

Çevrimdışı jakuza99

• Yazar
    • +1/-158
    • E-Posta
Yani alan oluşturup mesh yapıp sonra Yay ili yuk vermek
Veya Yay ili yuku aşıklara etkitmek  bu iki seçenekte olabilir mi

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yani alan oluşturup mesh yapıp sonra Yay ili yuk vermek
Veya Yay ili yuku aşıklara etkitmek  bu iki seçenekte olabilir mi
Alanı olusturduktan sonra mesh manuel mesh yapma önüne gecemezsin asign are automatic meshe tıkla açılan pencerede 4 secenek 2si de tikli olacak o sekolde yap alansal yük var

Çevrimdışı jakuza99

• Yazar
    • +1/-158
    • E-Posta
O işlemi hic yapmadım 2. Seçeneğimi seçiyoruz
Ve mesh adedini manue l biz mi gireceğiz mesh adedi ne olacak  neye göre mesh adedi yaziyoruz