SAP2000-Lateral Bracing Tanımlama

Başlatan cnkinsForumun Sap2000

Yanıt: 0
Gösterim: 864
Son İleti 04 Nisan 2021, 10:42:29
Gönderen: cnkins
sap2000 perde atama

Başlatan ogsan55Forumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 1640
Son İleti 30 Mart 2020, 00:48:47
Gönderen: osmanbayrak
Etabs (SAP2000), İdecad ve Sta4CAD'in farklarının anlatıldığı video serisi

Başlatan ce.mesutergulForumun Sap2000

Yanıt: 0
Gösterim: 3163
Son İleti 10 Aralık 2018, 11:12:27
Gönderen: ce.mesutergul

SAP2000 İLE YIĞMA YAPI ANALİZİ ??

staff · 18605

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
: 12 Ekim 2017, 23:31:09
HERKESE MERHABALAR ;YÜKSEK LİSANS TEZİM İÇİN ACİL YARDIMLARINIZA İHTİYACIM VAR.. SAP 2000 İLE YIĞMA YAPI MODELLEMEK İSTİYORUM AMA BUNUNLA İLGİLİ HERHANGİ BİR KAYNAK BULAMIYORUM, NASIL YAPILACAĞINIDA BİLMİYORUM. BİLENLERİNİZ VARSA BANA YARDIMLARINI ESİRGEMESİN LÜTFEN.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2018, 23:30:25 Gönderen: Emre Kemal »

Çevrimdışı dejavu_serkan

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 30 Kasım 2017, 01:01:31
Projeni staticad  de modelle sonra sap 2000 e aktar

Çevrimdışı ihipek

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 13 Aralık 2017, 17:43:01
sap 2000 yığma yapı modelleyemiyor mu? benim de tez konum yığma yapılarda itme analizi(pushover)

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #3 : 18 Aralık 2017, 21:09:25
Merhabalar
İlk olarak tezde ne yapman gerektiğini benimle paylaşırsan sana ona göre program öneririm. Yığma yapı modelleyeceksen eğer makro yahut mikro olarak modellemen mümkün. Senin yapın Shell eleman olacak ve sonlu elemanları kullanacak. Tezlerde sta ide gibi programlar çok rehabet görmemekte. Sap2000, Perform 3D ve ETABS gibi programlar çubuk modellemesi üzerine kuruludur fakat bu programlarda da bunu yapmak mümkündür. Üst düzey bir tez yazacağım diyorsa Open Sees kullanabilirsin bu program için yazılım dili de bilmen gerekiyor. Bunun yanında abaqus ve ansys programları sonlu elemanlar ile çalışmakta fakat model kurmayacaksan analiz süren haftalar dahi alabiilir.
 Yığma yapı modeliyle ilgili litaretürde direk olarak kaynak bulamazsın bir çok farklı programlarla modellenebilir. Litaretürde bu modeller en çok abaqus ve ansys programları ile yapılmakta. Siz programı seçin, program farketmez ben size modelleme konusunda yardımcı olacağım fakat boş vaktim olduğunca.
 Teşekkürler kolay gelsin.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı ihipek

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 18 Aralık 2017, 23:58:07
teşekkür ederim. hocam bilgileriniz ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 07 Ocak 2018, 17:19:35
ilginiz için teşekkürler. Ben yaklaşık 100 tane yığma yapının sap2000 ,sta4cad  gibi programlarla modelleyip bunların hem analiz sonuçlarını hemde diğer materyaller ( malzeme, kat yüksekliği, boşluk oranı, duvar kalınlığı vs.) sonuçlarını karşılaştırarak ortak bir sonuç bulmak istiyorum. Bundan dolayı yardımlarınız bekliyorum.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #6 : 11 Ocak 2018, 17:06:55
Merhabalar,
İki programda da bunu modellemek mümkün sorularınız varsa sorun buralardayız.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı ihipek

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 11 Şubat 2018, 20:31:14
yığma yapılarda itme analizini hangi programlarda yapabilirim?
Yığma yapıların deprem davranışlarının incelenmesi konusunda tez yazmayı planlıyoruz. Bu konuda önerileriniz var mı?
Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #8 : 11 Şubat 2018, 22:41:26
Sayın ihiper,
Pushover dediğimiz itme analizleri yapabilmek için donatı gerekmektedir. İtme analizlerinin mantığı şu şekildedir. Düşey yük altında yapıya artımsal olarak yatay yük etki ettirilir. Etki ettirilen her yük için sonuçlar alınır hangi kolonda donatı akıyorsa oraya mafsal işareti koyulur. Çelik yapılardan çıkan statik yahut dinamik itme analizleri betonarme yapılar içinde kullanılmaktadır. Yığma yapılarda donatı olmadığı için mümkün görünmemekte fakat yeni yöntem bulundu mu bilmiyorum. Bunu biraz araştırmanız gerekmektedir.
Saygılarımla

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı ihipek

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Yanıtla #9 : 12 Şubat 2018, 19:26:24
Teşekkür ederim. Bende bu yönde çalışmalarımı sürdürmekteyim. Danışman hocamda ayrı başka arkadaşlardan da faydalanmak istiyorum ve bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Saygılarımla

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #10 : 15 Şubat 2018, 16:35:36
Sayın İpek,
Yardım konusunda aklınızda soru işareti kalmasın forumda bilgili ve tecrübeli sıfatlar bulunmakta. Bununla birlikte takıldığınız yerleri söylerseniz nokta atışı cevaplar verebiliriz.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı ihipek

• Çaylak
  • **
    • +0/-1
    • E-Posta
Yanıtla #11 : 15 Şubat 2018, 19:33:16
çok teşekkür ederim hocam.

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #12 : 16 Mart 2018, 23:44:27
Herkese merhabalar; şimdi basit olarak tek katlı bir yığma yapı düşünelim. tek açıklıklı, yani X uzunluğu 4 metre Y uzunluğu 4 metre. duvar malzemesi doluharman tuğlası yada ( ateş tuğlası yada başmakçı) duvar kalınlığı 20 cm olsun.   h kat yüksekliği 3 metre ve 40 cm kiriş hatıl olsun. düşey hatıl yok.  gkaplama 148,5kg/m2 qhareketli 150kg/m2

Siz değerli üstatlara bunu sormak istiyorum.

Asıl sormak istediğim bu yığma yapıyı sap 2000 de nasıl modelleriz ve modellediğimiz yapıyı nasıl yorumlarız. 

ikincisi ben yapıyı şu şekilde modelliyorum.   

1. yapıyı grid only akslarını oluşturuyorum. 2. define materyls kısmında duvarın malzeme özelliklerini tanımlıyorum. beton ve donatı sınıfı tanımlıyorum. daha sonra kiriş hatıl için frame kısımdan kiriş hatıl özelliklerini tanımlıyorum. Döşeme için shell kısımdan shell thin döşemeyi tanımlıyorum. sonra duvarı tanımlamak için yine shell thin kısımda duvar özelliklerini giriyorum.  sonra bu tanımladığım özelliklerle beraber 4*4 m2 lik yapıyı oluşturuyorum. load patterns kısımda g ve q yükü tanımlayıp  assign bölümünde döşemeye g ve q yüklerini giriyorum.

yapıyı buraya kadar modelleye biliyorum. buraya kadar izlediğim yol doğru mu? ve bundan sonra ne yapmalıyım bana yardım ederseniz çok mutlu olurum. ben şuan sap2000 denizinde boğulmak üzereyim ne yaptığımı bilmiyorum... lütfen bana bilginizi esirgemeyiniz.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #13 : 17 Mart 2018, 00:15:17
Yaptığınız adımlardan sonra geriye şunlar kalıyor ;
1.Alan elemanlarını sonlu elemanlara bölmek ve mesnet noktalarını tanımlamak.
2.Deprem yüklerini tanımlamak ve aktarmak.
3.Kombinasyonları oluşturmak.
4.Kütle kaynağı (Mass Source) tanımlamak.
5.Analiz sonuçlarını okumak.
6.Analiz sonuçlarında bir sıkıntı yok ise hatılı design yapmak.

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #14 : 18 Mart 2018, 02:43:06
2.Deprem yüklerini tanımlamak ve aktarmak.
3.Kombinasyonları oluşturmak.
4.Kütle kaynağı (Mass Source) tanımlamak.
5.Analiz sonuçlarını okumak.

Cevap verme inceliğinizden dolayı teşekkür ederim. şimdi ben bu üç maddeyi anlamadım. deprem yükleri tanımlarken nasıl tanımlayacağız. hangi yükleme şekillerini girmemiz lazım.
kombinasyonları oluştururken nasıl oluşturacaz. nerede oluşturuyoruz.
kütle kaynağı tanımlamak . neden? ne işe yarar bu? bunları detaylandırırsanız. çok sevinirim. ben gibi yeni başlayanlar için bir kitap bir ışık olur. değer bilgileriniz. şimdiden teşekkür ederim.   Osman bey pazartesi bu konuya bakacam dedim. osman beyin görüşleride bizim için çok önemli ve değerli. bilgi konuşuldukça çoğalır. tartışıldıkça artar....