2 BODRUM KAT- 1 ZEMİN KAT - 2 NORMAL KAT MİMARİ VE STATİK PROJE

Başlatan cihanayForumun Proje Havuzu

Yanıt: 4
Gösterim: 4788
Son İleti 24 Mayıs 2015, 21:17:29
Gönderen: ugrtiryaki
SADECE BODRUM KAT

Başlatan abracadabraForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 2
Gösterim: 1857
Son İleti 25 Ocak 2017, 13:28:11
Gönderen: lelüş
Bodrum’da Tartışılan Proje İçin Yargı Devam Dedi

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Güncel Haberler ve Tartışma Bölümü

Yanıt: 0
Gösterim: 2342
Son İleti 19 Ağustos 2019, 10:20:49
Gönderen: Medeniyet Mühendisi

Bodrum perdesi,shell,insertion point

engineerking · 3547

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 05 Kasım 2018, 17:14:02
Arkadaşlar merhaba,iki kolon arası (kolon yuzeyleri akslara ustten oturmus vaziyette ) 30 cm kalınlığında bodrum perdesi modellemek istiyorum.fakat tanımladığım bu bodrum perdesine kaçıklık vermem gerekiyor haliyle.insertion point seçeneğine geçtiğim zaman "no joint offset" seçeniğini seçip cardinal point top seçtiğimde offset tanımlanıyor."Fakat 3D de gözükmüyor."top seçeneğinin seçilmesi ile alakalı program help bölümünde şöyle bir açıklama yapılmış onu da görselde paylaştım.Sizce ne yapılmalı.Perde tanımında da hata var mıdır?perde kalınlığı 30 cm fakat shell-thin aldım.programda bodrum perdelerini nasıl modelliyorsunuz ? yabancı kaynaklı videolarda membran yapanları da gördüm.yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #1 : 05 Kasım 2018, 18:32:32
Nasıl tanımlandığı ve teorisinin yanında kaçıklıklar ilede dökümanı paylaşmış durumdayım lütfen forumu biraz daha araştırın

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 05 Kasım 2018, 19:07:03

bundan bahsediyorsan bunu biliyorum osman kardeşim.ama benim bahsettiğim biraz daha farklı dikkat edersen.bununla ilgili bu gündür arama yapıyorum çok içime sinen bir şey bulamadım.eğer ki başka yazın varsa bir daha bakayım

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #3 : 05 Kasım 2018, 19:30:09
İşin açıkcası ne yapmak istediğine baktım ama anlamış değilim. Benim kullandığım yöntem (idecad ve sta4cad'te kullanıyor);
Kolonlar çubuk perdeler kabul eleman olarak tanımlanıyor. Bunun için çubuk elemanı istediğimiz lokasyona koyup perde ile arasında rijit bir ara eleman tanımlamak. Bu rijit ara eleman deforme olmadan yük aktarması gerekiyor. Böylece çubukların lokasyonu ile oynayarak perdenin istediğin yerine koyabilirsin. Tahminimce sen burada perde başlığı yapmak istiyorsun. Bunun için acad kullanmanı tavsiye ederim çok kısa bir sürede istediğin sonuca ulaşabilirsin.
istediğin gibi yapamazsan ben yapacağını düşünüyorum, bende ele atayım tekrar yazarsın.

Kolay gelsin.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 05 Kasım 2018, 20:02:09
Osman kardeşim öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim.Yaşını proifilinden gördüm o yüzden kardeşim diyorum umarım bi sakıncası yoktur.bak yapmak istediğim tam olarak bu.kolonlar aksa dış yüzünden oturuyor.kolonlara insertion pointten kaçıklıklarımı verdim ondan yana bir sıkıntım yok fakat,dediğin gibi 2 kolon arasına bodrum perdesi tanımlamak istiyorum.dikey shell elemanlar da orta düzleminden tanımlanıyor bildiğin üzere.ben bu perdeyi kolonlara sıfır yapmak istiyorum.(sta4cad lisanslı kullanıcısıyım,sta da Dxy +,0,- yaptığımız kaçıklık durumu var ya ordaki durum)binamın görsellerini de koyuyorum buraya çok karmaşık.ayrıca binanın yanında eğik kolonlarla yaptığım bir kısım var,zaten bu yüzden etabs te çözmek istiyorum sistemi çünkü sta4cad e her alanda güvenmiyorum.demek istediğim tanımladığım shell elemanını kolonlara yüz yapmak dıştan aynı düzleme koymak istiyorum.yani 30 cm lik betonarme perdesini merkezden 15cm öteleyip başlık yaptığım kolonlarla aynı hizaya sokmak istiyorum.

dediğin gibi çubukların lokasyonu ile oynamadan perdenin lokasyonu ile oynamak mümkünmüdür?aks sistemimi çubukların perdeye merkezinden geçecek şekildemi yapmak gerekiyor illaki,yoksa tanımlanan perdeye (kabuk eleman) merkezinden kaçıklık vermek mümkünmüdür bunu öğrenmek istiyorum.yani ilerde daha karmaşık bir bina çözümüm olabilir.bunun için en başından perdeleri düşünerek mi aksları vermek daha uygundur.fikirlerin ve çözüm önerilerin için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 05 Kasım 2018, 20:45:13
SAP2000 VEYA ETABS DA panel elemanlara kaçıklık veremiyorsunuz benim bildiğim sadece çubuk elemanlara veriliyor

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #6 : 05 Kasım 2018, 21:42:19
Evet heralde öyle gözüküyor ben de bugündür yabancı forumlara da baktım anlamlı bir şey bulamadım.belki kaçırdığım bir nokta vardır diye burdan sormak istedim.aks sistemini değiştirdim böyle olmayacak.

Peki şunu sorsam.bodrum perdelerini görseldeki gibi wall-shell thin olarak tanımlam.fakat bu wall elemanların donatı ayarını yapacak kısımı bulamadım.bunun için ne dersiniz arkadaşlar?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #7 : 05 Kasım 2018, 21:54:04
Dersteydim yeni gördüm. Şimdi üniversiteden çıkıyorum yarın inceleyeceğim mutlaka dönüş yaparım. Perdeye inserion pointten kaçıklık veremiyoruz ama ara eleman tanımlayarak kaçıklık verebiliriz yahut çubuk olarak tanımlayıp üstüne rijit eleman tanımlayabiliriz. İşin açıkcası çok varyasyon var bununla ilgili bende uğraştım bir ara bayağı.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 05 Kasım 2018, 22:29:06
Sagolasin kardesim.karislastigimiz sorunlara anlik cozumler buluyor olsak da tam cozumler icin boyle etkilesimlerde bulunmak cok yararli oluyor ogrenmek adina.tesekkur ederim tekrardan.