İnşaat mühendisleri ve mimarlar için faydalı belgeler

Başlatan mpfb1907Forumun Santiye Bilgileri - Santiye Medyasi

Yanıt: 1
Gösterim: 3963
Son İleti 11 Ağustos 2016, 09:40:15
Gönderen: Duhan
SAP 2000 Düşey Deprem Etkisi, Hareketli Katılım Katsayısı ve Rüzgar yükü

Başlatan kimbuForumun Sap2000

Yanıt: 5
Gösterim: 1913
Son İleti 15 Şubat 2021, 23:16:45
Gönderen: kimbu
60 başlık süt besi ahırı mimari ve statik projesi

Başlatan DuhanForumun Proje Havuzu

Yanıt: 2
Gösterim: 4021
Son İleti 03 Temmuz 2016, 16:19:45
Gönderen: Duhan

Çok faydalı bir başlık ve kütle katılım yüzdesi

engineerking · 3646

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Arkadaşlar merhabalar bu başlığın etabs ve sap2000 öğrenme ve birşeyleri doğru yapma konusunda çok faydalı olacağını düşünüyorum.Programları yeni öğrenen arkadaşlar için de çok faydalı olacağını düşünüyorum

Başlayalım

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Görselde gördüğünüz üzere modellediğim ve analizini yapmaya çalıştığım bir yapım var.yapının sağ ve sol kısımlarında gördüğünüz üzere eğik kolonlardan oluşan kısımlar var.aslında her şey bu balkonların mevcut ölü yükler altında ve deprem kuvvetleri altında göstereceği performansları merak etmem ile başladı.CSI yazılımlarını kullanan mühendis arkadaşlar bilir ki piyasadaki paket programlara tam anlamıyla güvenmek bir mühendis için yeterli değildir.benim yapımın da 1. Derece deprem bölgesinde yapılacak olması sebebiyle detaylı bir şekilde analizini yapmak için CSI yazılımlarını kullanma ihtiyacı hissettim.

Yapı hakkındaki bilgileri kısaca özet geçeyim.30 cm kalınlığında asmolen döşeme kullanıldı.nervürlerin temiz açıklığı 40 cm.görselde detaylı olarak görebilirsiniz.

NERVUR ETABS TANIMI

FOTO

Yapıyı sta4cad de modellerken nervürlü döşemeler için

döşeme kaplaması ölü yükü 1,7 kN/m2 hareketli yükü 2 kN/m2 almıştım.Sta4cad te asmolen döşeme için nervürlü dolgu malzemesi programda default olarak tanımlandığından dolayı Etabsta bu dolgu malzemelerini 1m2 döşemeye gelen kısmının birim olarak hesabını yapıp döşeme yükü olarak etkittirdim.Üstteki görselde mevcuttur.

Yapının çatısı da betonarmedir ve 17 derece eğimli olarak tasarlanmıştır.çatı döşemesi ise 13 cm plak olarak modellenmiştir.Bununla birlikte merdiven ve bazı balkon çıkmaları da 13 cm plaktır.Etabs ta shell thin olarak modellenmiştir.

Modelde bütün kirişler ve kolonlar için kaçıklıklar insertion pointlerle stiffness transform lar içererek modellenmiştir.

Doseme ustundeki duvarların yüklerini de hazırladığım excel sayfasında hesapladım ve belli aralıklarla etkiyen noktasal yükler olacak  şekilde (yayılı yük gibi)  idealize ettim draw joint komutuyla bu noktaları tanımlayıp daha sonra bu noktasal yükleri jointlere tanımladım.

bodrum perdelerini ve diğer perdeleri shell-thin wall pier section olarak tanımladım.

1.  ve 2. kat döşemelerini yarı rijit diyafram olarak atadım.3. katta çok az döşeme olduğu için ve çatı döşemesi eğimli olduğu için herhangi bir diyafram tanımlaması yapmadım.

Duvar ve kaplama yükleri superdead olarak tanımlanmıştır.

mass source tanımlaması

model check te her hangi bir problem yok

periyotlar da normal gözüküyor

kütle katilim modal sonuc

Görüldüğü üzere kütle katılım oranlarında istenilen durum yok.benim sorum asıl bundan sonra başlıyor.acaba hata nerde.ya da bu sonuç tamamen yapının geometrisi ile mi alakalı? yüzde 90 üstü kutle katılımına ulaşmak için neler yapılmalıdır.bu aşamadan sonra neler yapılmalıdır?

programın data dosyası da ektedir.modelleme ile alakalı ek bilgiler ya da görseller lazım olduğunda paylaşabilirim.İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

https://yadi.sk/d/4ggW4W28Ms427A

etabs 2016 versiyonunda çözülmüştür.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Bir de şunu ekleyeyim.modal analiz ve respons spektrum analizinin teorilerini biliyorum fakat yeterli kütle katilimi saglanilmadiginda neler yapabiliriz.yüksek bir mod sayisinda istenilen kütle katilimini saglamak olayi tamamiyla cozer mi?

Çevrimdışı mesnetrxn

• Azimli
    • +2/-0
Bir de şunu ekleyeyim.modal analiz ve respons spektrum analizinin teorilerini biliyorum fakat yeterli kütle katilimi saglanilmadiginda neler yapabiliriz.yüksek bir mod sayisinda istenilen kütle katilimini saglamak olayi tamamiyla cozer mi?
Oldukça faydalı bir başlık. Bu yapının mimari projesini ekleyebilir misiniz ?

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
mod sayısını arttırarak deneyin

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
mod sayısını arttırarak deneyin

Emrah Bey merhabalar

mod sayısını 55 e çıkardım total kütle katılımı yuzde 90 ın uzerine çıktı her iki eksen için, Z ekseni etrafındaki burulma kütle katılım  değeri de yakınlaştı gördüğünüz üzere fakat aynı zamanda  X ve Y eksenlerindeki burulmaya katılan total kütle miktarı da fazla ? bu değerlerin bu kadar yüksek olmaması gerekmesi lazım işin aslı buna da şimdi farkettim.Normalde analiz log'u mechanism,ill or bad conditioned building vb... hiç bir hata vermiyor.Hata verdiği zaman zaten periyotlar uygun sonuç vermiyor diye biliyorum.

yalnız analysis log da şöyle bir ifade de var.negatif değerli Eigenvectorleri sayısının stabilite için sıfır olması gerektiği ile alakalı.Böyle bir durum varsa periyotlar neden düzgün çıkıyor bu da diğer bir nokta.Bir yandan yabancı kaynaklardan mevzuyu araştırıyorum.fakat sanki bir yerde çok bariz bir hata yapıyormuşum gibi hissediyorum.çünkü X ve Y ekseni etrafında da burulma çıkması anormal bir durum

ilginiz için teşekkürler inşallah bir sonuca ulaşabiliriz

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
ayrıca yapım koordinat eksen takımına çakışık olarak başlamıyor.Bu durum bir problem arz eder mi ne dersiniz?acaba modal hesaplarda bu durum bir yanlış mı teşkil ediyor da log da o şekilde bir uyarı alıyorum işin aslı bilemedim.

Çevrimdışı thinkagain

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Merhaba,

burulma sebebi perde yerleşiminden gibi görünüyor.

konudan bağımsız olarak eğik kolonlardan dolayı düşey deprem etkisini de dikkate almanızı öneririm.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Merhaba,

burulma sebebi perde yerleşiminden gibi görünüyor.

konudan bağımsız olarak eğik kolonlardan dolayı düşey deprem etkisini de dikkate almanızı öneririm.

Merhabalar,öncelikle başlığa cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Konuya gelecek olursak yapının merkez kısımlarındaki perdelerden bahsediyorsunuz sanırım.Dediğiniz üzere değişiklik yapacam.O perdeleri sta4cad de kolon olarak modellediğimde istenmeyen sonuçlar almıştım.Fakat dediğiniz üzere kontrol edeceğim.

2. Olarak burdaki asıl konu başlıgımın icerigi o eğik kolonlar.Uykularımı kaçıran ve bir türlü sonuç alamadıgım kolonlar.Etabs ta kütle katılıminda include vertical mass'ı etkin duruma getirdiğimde sanırım düşey deprem hesabı için gerekli modal shape leri hesaplayacak.bunu daha önce denedim ve periyotlar çok belirsiz çıktı (düşey deprem yuklerinin hesabi icin tam bir bilgim yok,araştırıyorum,ama dediginiz uzere bakmam gerekiyor)

3. Olarak kütle katilimiyla alakali araştırma yaptim.sanirim şöyle bir durum var.yeterli mod sayisinda yeterli kutle katilimini sagladigimizda mod birlestirme mantiginda bu total kütleyle,hesaba katilan modlarin icinde en elverissizini (en cok deplasman yapan ya da ) isleme sokup bize maksimum kuvveti hesaplama olanagi veriyor.Görselde gördüğünüz üzere birleştirmelerin korelasyonla yapıldığından bahsediyor.Korelasyonun tanımına baktığımda bağımsız değişkenlerden sonuca gidiidğini anladım,bu durumda mod birleştirmede de burda bahsettiğim mantık mı işliyor?(bu kisim modal analizi tam olarak ogrenme ile alakali,konuyu tam olarak anlamak adına soruyorum.bu konu hakkinda da bilgi verebilirseniz cok sevinirim)

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Ellerinize sağlık

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Ellerinize sağlık

osman hocam merhabalar teşekkür ederim fakat bir sorum olacak x ve y doğrultularında sistem burulmaya çalışıyor.bu durum istenmeyen bir durum değilmidir?bununla ilgili yeni bir başlık açıyorum.orda derdimi daha iyi anlatabileceiğimi umuyorum.