sta4CAD sismik izolatör

Başlatan seymatplForumun Sta4CAD

Yanıt: 0
Gösterim: 3324
Son İleti 07 Kasım 2017, 10:46:14
Gönderen: seymatpl
STA4CAD kayıtlı proje açılmıyor

Başlatan börekçayForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 2663
Son İleti 11 Haziran 2018, 18:49:41
Gönderen: börekçay
Sta4Cad Ders Notları

Başlatan lord_bladeForumun Sta4CAD

Yanıt: 3
Gösterim: 13746
Son İleti 19 Eylül 2014, 15:07:29
Gönderen: ybakdemir

Sta4Cad

StrangeEngineer · 6069

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı StrangeEngineer

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
: 16 Mayıs 2016, 11:21:56
Merhaba arkadaşlar
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, ilerde okullarimiz bitince 2 3  arkadaş (mühendis ve mimer) proje ofisi açmayi planliyoruz.Sizce sahaya hiç çıkmadan projecilik yapmak ne kadar yararlı olur veya çok zorlanir miyiz?
Bir diğer sorum ise Sta4Cad öğrenmemiz  başalangıç olarak yeterli olur mu? (sadece mühendislik açısından)

Çevrimdışı mvural11

• Azimli
    • +3/-3
Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2016, 13:13:40
Merhaba ;
Sta probina gibi paket program öğrenipte mühendislik yapmak zaten mühendislik yapmak değil. Önemli olan sap2000 , Etabs , Safe ve Tekla gibi programlarla yapabilmektir. Ancak sizin yapmayı düşündüğünüz şeyi yapan mühendisler piyasada mevcut olmakla beraber her ne kadar paket program kullanmak mühendislik olmasada yinede bir tecrübeye ihtiyacınız olacaktır. İlla da paket program kullanacaksanız da analizlerini dikkatli yapıp çıkan değerleri mühendislik çerçevesinde değerlendirmeniz gerekir yani sonuçları kopyala yapıştır demenin program hata yapmasaydı demenin mühendislik etiğinde yeri olmadığını düşünüyorum.Örneğin donatıyı yanlış veren bir programın hatasını görüpte düzeltmemek gibi.
NOT : İşini iyi yapan bir mühendis paket program bile çıkan sonuçları iyice değerlendirip doğru yolu bulur. Çözüm programı kullanmamak değil iyi bir mühendis olabilmekte yatıyor.
Umarım faydalı olmuştur.
İyi çalışmalar.

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2016, 13:44:35
açmayı düşündüğünüz proje ofisini açmadan önce saha tecrübenizin olması iyi olacaktır. Proje yapmak zor bir olay değil ancak uygulanabilirlik açısından sorunlar yaşamamanız için inşaatın tozunu yutmanız lazım.. 

ben sta4cad ten önce idecad kullanmanızı tavsiye ederim.. Tabi proje ofisi tek bir paket program kullanmakla olacak iş değildir diye düşünüyorum daha ileriyi düşünecek olursanız sap200 ve xsteel zaruri.. 

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 16 Mayıs 2016, 17:12:55
Mesela Sta4Cad'den önce neden idecad kullanmamı önerdiniz?Paket programdan kasıt ne? Programları birbirinden ayiran özellikler ne?Örnegin Sap2000 in Sta4cad'den farkı? Daha geniş kapsamlı olma durumu mu var?Bir binayı projelendirirken Sta4Cad  görevini nerde Sap2000 e teslim eder?
İçimi kemiren sorular bunlar, aklıma gelmeyen birçogu daha vardır.Simdiden tesekkürler

Çevrimdışı lord_blade

• Yazar
    • +4/-0
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2016, 13:13:18
Merhaba. Öncelikle şunu söylemeliyim; Sta4cad, İdecad ve Probina gibi paket programlar birbirinin muadilidir. Arayüz ve kullanım olarak hangisi size kolay geliyorsa ona yönelin derim.Önemli olan mühendislik bilgisi ve bakış açısıdır,paket programlardan hangisi yorumlarınızı uygulamaya kolay dökmeye yardımcı oluyorsa sizin için en iyi odur. Tabi ki teknik destek de çok önemli.Bununla ilgili araştırma yapabilirsiniz. Kendimden örnek vermek gerekirse ben Sta4cad kullanıyorum. Teknik ekibin verdikleri destekten çok memnunum. Kullanımı,arayüz ve raporları okuyup yorumlaması bana daha kolay geliyor. İdecad hakkında da teknik destek olarak oldukça iyi geri dönüşler olduğunu duydum. Probina kullanan arkadaşlarım var. Şahsi görüşüm satış politikaları hoşuma gitmiyor. Standart , Profesyonel ve Enterprise adı altında 3 adet farklı lisans satıyorlar. Mesela örnek veriyorum Profesyonel ve Enterprise lisanlarında "Sonlu Elemanlar Döşeme Sonuçlarının Bina Analizi ile Birleştirilmesi" özelliği var iken Standart pakette bu yok. Bunun gibi onlarca fark var.Hangi alanda , hangi tür yapılarda çalışacağınıza bağlı olarak,işinize yarayacak olan programları öğrenmenizi tavsiye ederim. Son olarak da saha tecrubesi olmadan elbette projecilik yapmak zordur. Uygulamaları bilmediğiniz için çok hata yaparsınız, çok soru sorarak itibarınızı düşürebilirsiniz. 

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2016, 13:45:36
Pekâla son olarak bu sene 3. sınıfı bitireceğim inşallah, nasıl bir yol haritası çizersiniz benim için.Mesela kendi başıma internetten araştırarak videolardan vs. öğrenebilir miyim birşeyler?

Çevrimdışı ahmetbulutce

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2016, 17:47:38
bu herseyi internette öğrenebileceğini sanmanın bir hastalık olduğunu duymuştum evvelce. azizim tecrübe diye bir sey var. onlardan faydalanmak lazım. bilmediğini sorabileceğin meslek erbabları lazım.

Çevrimdışı ahmetbulutce

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2016, 17:50:36
ofis mühendisi olmak istiyorsan şantiye ile bağlantılı bir ofis bulup uygulama ile teoriği bir müddet  bir arada görüp , sorunlara çözüm üretmen lazım.

Çevrimdışı hiperstatik

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #8 : 24 Mayıs 2016, 14:16:46
Dediklerinize katılıyorum ama ülkemizde malesef çoğu zaman ofisle bağlantılı bir saha işi bulmak pek mümkün olmuyor.
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2016, 14:19:41 Gönderen: hiperstatik »

Çevrimdışı mustafasak

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #9 : 05 Ocak 2017, 21:41:37
6 senedir, Sta4cad kullanıyorum. 10 senedir de sta4cad çizimlerini düzeltiyorum.

uzak durun üzülürsünüz. idecad daha kurumsal ve temiz bir program

Statik proje yapmayı bıraktım, sta4cad destek mailine bunca senedir yaşadığım problemleri yazdım. aldığım cevap çok çirkin.

« Son Düzenleme: 05 Ocak 2017, 23:02:46 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #10 : 05 Ocak 2017, 23:05:48
senelerdir söylüyorum yine söylerim ideCAD stadan çok çok iyi..

sta nın teknik desteği de kendi yaptığı program gibi anlaşılan...

Başından geçen olaya üzüldüm kardeşim. Ama bu tür olaylardan dolayı yaptığın işten vazgeçme...

Bu olayı bence biraz daha genele yayıp duyurmamız lazım diye düşünüyorum ben

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #11 : 07 Ocak 2017, 18:16:39
açmayı düşündüğünüz proje ofisini açmadan önce saha tecrübenizin olması iyi olacaktır. Proje yapmak zor bir olay değil ancak uygulanabilirlik açısından sorunlar yaşamamanız için inşaatın tozunu yutmanız lazım..

ben sta4cad ten önce idecad kullanmanızı tavsiye ederim.. Tabi proje ofisi tek bir paket program kullanmakla olacak iş değildir diye düşünüyorum daha ileriyi düşünecek olursanız sap200 ve xsteel zaruri..

Neden ilk olarak ide

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com