Şantiye-Büro Mesai Farkları

cagatayy · 2890

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cagatayy

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
: 01 Haziran 2020, 00:16:38
Herkese merhaba, sektöre yeni atılacak acemi bir mühendis olarak size yazıyorum. Mezun olmama birkaç hafta kaldı. Yapı mühendisliğini ve projelendirmeyi biraz daha kavramak istiyorum. Bu sebeple bürolarda gönüllü stajlar yaptım. Muhtemelen ilk işim de bir büroda olacak. Ancak uzun vadede şantiyeye olan hevesim hala geçmedi. Bu konuda beni frenleyen tek şey şantiyedeki yoğun mesai ve tatilsiz günler olduğu. Bu gerçekten piyasadaki mühendislerin dediği gibi abartısız bir şey mi yoksa her zaman olmayan veya büyük şirketler için geçerli olmayan bir şey mi?
Yani asıl sormak istediğim şu, mesainin daha yoğun olduğunu elbet biliyorum ancak 15 günde bir olan sadece pazar izinlerinden, daha da ötesi 3-6 ayda bir gün olan pazar izinlerinden bahsediyorum. Bunlar genel olarak doğru mu?  Bu konuda tecrübeli meslektaşlarım bana yardımcı olursa sevinirim.

Çevrimdışı e.ayaz

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 11 Haziran 2020, 01:14:46
Şirketin kültürü ve şantiyenin evresine göre değişebilir. Ama yeni mühendis olarak şantiyede bu durumlarla karşılaşmama şansın, "iş azaldığı" sebebiyle istihdamına son verilme şansından daha düşük.
Benim tavsiyem, ilk baştaki ekonomik durumu yada zorluk seviyesine göre bir iş seçimi yerine, imkan bulduğun takdirde, önceden karar verdiğin kariyer hedefine olanak sağlayacak işleri hedeflemen.
Seçeceğin hedef sahadan uzak bile olsa saha tecrübesi, çoğu ofis çalışmasına olumlu olacaktır, bu sebeple kariyer maceranın bir yerinde saha çalışmalarının da olması faydalı olabilir.

Çevrimdışı cagatayy

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 13 Haziran 2020, 01:18:23
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Şirketin kültürü ve şantiyenin evresine göre değişebilir. Ama yeni mühendis olarak şantiyede bu durumlarla karşılaşmama şansın, "iş azaldığı" sebebiyle istihdamına son verilme şansından daha düşük.
Benim tavsiyem, ilk baştaki ekonomik durumu yada zorluk seviyesine göre bir iş seçimi yerine, imkan bulduğun takdirde, önceden karar verdiğin kariyer hedefine olanak sağlayacak işleri hedeflemen.
Seçeceğin hedef sahadan uzak bile olsa saha tecrübesi, çoğu ofis çalışmasına olumlu olacaktır, bu sebeple kariyer maceranın bir yerinde saha çalışmalarının da olması faydalı olabilir.
Doğru haklısınız. Teşekkür ederim yorumunuz için. Ben rahat olan işten ziyade sevdiğim yerde olmayı istiyorum. Bu sebeple şantiyeye kafamda bir şans vermek daha mantıklı geliyor bana. Tabi şantiye de bana şans verirse :)