SAP2000 ÖRNEK(ALIŞTIRMA): GUSELİ ÇELİK ÇERÇEVE

Başlatan okForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 2114
Son İleti 08 Nisan 2020, 12:11:27
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
Sap2000'de Farklı Sürümdeki Dosyayı Açma

Başlatan M.Furkan TEYMURForumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 1126
Son İleti 21 Aralık 2021, 22:23:26
Gönderen: M.Furkan TEYMUR
SAP2000/Döşeme Tanımlanması/Shell veya Membran?

Başlatan omer.farukForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1572
Son İleti 18 Nisan 2020, 20:10:08
Gönderen: omer.faruk

Sap2000 Deprem Analizi

Ayhanoo · 2605

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ayhanoo

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
: 21 Mayıs 2020, 22:04:44
Merhabalar öncelikle birkaç soru sormak istiyorum.
1) Sap2000'de deprem analizi yapmak istiyorum diyelim ki ve Eşdeğer deprem yükü ile analiz yapmam için gerekli şartlar sağlanıyor, bu durumda load pattern  => Ex ve Ey yüklerini projenin yapılacağı zemin ile alakalı bilgileri Afaddan alıp programa girdikten sonra TBDY2018'e göre +- Ex+- 0.3Ey ve +-Ey +-0.3Ex  şeklinde deprem yüklerini birleştirsem ve kombinasyonlarıma soksam ardından bu yükler altında analiz yapsam doğru bir analiz yapmış olur muyum?
2) Response Spektrum analiz yapmak istedim diyelim ki bunun için yine Afaddan gerekli verileri alıp fonksiyonumu tanımlayıp (burada bir excel dosyası ile programa veriler girildikten sonraki değerler ile excelde oluşan periyot ivme değerleri 1e1 örtüşüyorsa scale factor =1 alsam)  load case'den Ey ve Ex yüklerimi oluştursam ardından analiz yapsam doğru bir deprem analizi oluşturmuş olur muyum ? Eğer doğru ise 1.yöntemle arasındaki fark tam olarak ne olacaktır ? Ayrıca Response spektrum olarak tanımladığım Ex ve Ey load case'i kombinasyonlara 1. soruda anlattığım gibi sokmam gerekir mi?
3) Aynı şekilde Time History analiz yapacak olursam her aşamayı hallettikten sonra oluşan yükleri kombinasyonlara almam gerekir mi deprem analizi yapmam icin? Yoksa tek basına Time history load case'i olarak görünen yükler sonucu gelen değerler yeterli olur mu?
4) Mod birleştirme yöntemi bunlardan hangisine karşılık geliyor ya da bunlardan daha başka bir şeye mi denk geliyor
Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2020, 03:37:26
Sayın Ayhanoo,

1) Deprem yükü kombinasyonları belirttiklerinizle sınırlı değildir. Analiziniz yetersiz olur.

2) Scale factor'ü 1 almanız demek deprem yükü azaltma katsayısını kullanmıyorsunuz demektir (eğer başka yerde işleme sokmuyorsanız). Bunun için doğru bir analiz olmayacaktır. Doğru bir analiz yaptığınızı varsayarsak eğer, 1. yöntem eşdeğer deprem yükü yöntemidir, ikinci yöntem mod birleştirme (modal analiz) yöntemidir. İki analiz arasındaki farkları kaynaklardan öğrenebilirsiniz. Tasarım için, elde ettiğiniz her deprem kuvvetini kombine etmek zorundasınız. Çünkü deprem kuvveti bir çok kuvvet ile birleşerek yapıya etkimektedir.

3) Zaman tanım alanında analiz yaparsanız (time-history) yapının düşey yükünüde göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Sadece yatay deprem kuvvetini vermek kuvvetli bir varsayım olacaktır. Bu tür zamana bağlı analizlerde kombinasyonlar farklılık göstermektedir. Bu bilgileri edinmek için forumu incelemenizi tavsiye ediyorum.

4) 2. konu mod birleştirme yöntemine karşılık gelmektedir.

İyi çalışmalar.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap