Denizel kavkılı kum güvenli midir?

zynpatmc · 3259

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zynpatmc

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
: 23 Mart 2018, 14:33:41
Merhaba arkadaşlar. Samsun'da bir konut projesi yapıyorum şuan. Zemin etüdüne göre zeminin ilk 4 metresi kahve renkli zayıf kil, sonrası   15 metreye kadar denizel kavkılı kum. temeli kile oturtamam ama bu denizel kavkı ile de yeni karşılaşıyorum. Bu bildiğimiz kum mudur? Sizce temeli hangisine oturtmalıyım?

Şimdiden cevap verecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #1 : 23 Mart 2018, 15:03:39
Merhabalar,
İlk defa duydum eğer işin içinden çıkamazsanız üniversitede araştırayım. Zemin ıslahı isteniyor mu

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı zynpatmc

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 23 Mart 2018, 21:10:29
teşekkür ederim cevabınız için. 3 m'de yeraltı suyu ve en üstte 1 m dolgu varmış. yalnızca suyun drenajı ve dolgunun kaldırılması için tavsiye vermişler. sanırım bu bildiğimiz kumda farklı değil. öyle olsaydı dediğiniz gibi bir öneri olurdu herhalde

Çevrimdışı naylonbasgan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 03 Aralık 2018, 02:48:50
Merhaba; Tekkeköy Devlet Hastanesi sondajlarını kasım ayının başında tamamladık, dediğiniz gibi 3 metrelerde yeraltı suyu var. 0-3 metre civarı yumuşak-orta katı kil, altında çakıllı, kavkılı kum var. Kum sıkılık değerleri değişiklik gösteriyor. Kavkılı kum; içerisinde fosil kabukları bulunan kum. Bina temelini kuma oturtmanın bir sakıncası yok.  Zemin iyileştirme ve YASS ile ilgili tedbirleri almak gerekir.