TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ ve TDY2007 karşılaştırma

Başlatan a_bulut06Forumun Deprem

Yanıt: 9
Gösterim: 8013
Son İleti 31 Ağustos 2018, 16:51:35
Gönderen: a_bulut06

TDY2007 2.8.5 MADDESİNİN ETABSTA UYGULANIŞI

buraakss · 2719

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraakss

• Azimli Çaylak
    • +0/-1
    • E-Posta
Merhabalar
TDY2007  2.8.5 Maddesinin ETABS programında uygulama aşamaları nelerdir?
EX ve EY yüklerini oluşturduktan sonra load cases kısmında response spektrum seçildikten sonra girilen scale factor nasıl hesaplanır? Bunun için yapıyı eşdeğer ve modal analiz şeklinde mi çözdürmem gerekiyor?

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 28 Ekim 2018, 02:50:50
Büyütme katsayısı = beta x taban kesme (eş değer) / taban kesme (response)
Bulduğunuz katsayı kadar response spectrum katsayısını artırırsınız. Tabiki eş değer ve response spectrum analizini beraber yapacaksınız.

Çevrimdışı buraakss

• Azimli Çaylak
    • +0/-1
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 28 Ekim 2018, 15:09:51
Emre Bey cevabınız için teşekkür ederim.Burada kafama takılan bazı noktalar var.
1-) Load patternde EX VE EY yüklemelerını tanımladıgımda auto lateral load kısmında user coeffıcent(Base shear coeffıcient-c) yada TSC2007 seçip yaptığım eşdeğer deprem analizi oluyor diye biliyorum.
2-) Analiz sonucu show tables-model-loads-auto seısmıc TSC2007  kısmına baktıgımda Weight used ve Base Shear değerlerini verıyor.
Bu kısma kadar yaptıklarım eşdeğer deprem analizi mi oluyor?
3-) Functions kısmından spektrumumu yüklüyorum
4-) Modal cases kısmından EX ve EY için spekturumumu secıyorum bu kısımda scale factorü mü gireceğim?
Yapı kütlesini show tables-base reactıon kısmında Fz için W=G+n*Q okumam ile 2.maddede yazdıgım şekilde okumam arasında fark var mı?
Sanırım ben analiz yöntemlerini karıştırıyorum.Sizden rica etsem adım adım yazabilir misiniz?

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 28 Ekim 2018, 18:38:35
Eşdeğer deprem yöntemi sap2000 de lineer-statik analiz olarak geçiyor. Load patternda tanımladığınız quake yüklemesi auto lateral da TSC2007 seçtiğinizde eşdeğer oluyor, load case bölümünden de ilk cümlede yazdığımı kontrol edebilirsiniz. Yapı kütlesi yani mass source bir tane tanımlıyorsunuz, kütle isteyen tüm yüklemelerde programın kendisi kullanılır, yani kütle hesap hem eşdeğer hem response da aynıdır. Response için öncelikle fonksiyon tanımlamalısınız, fonksiyondan sonra load case bölümünden load type kısmından response spectrum seçtiğinizde modal analiz yapmış olursunuz. Base reaction ları almak için iki farklı yüklemeyi karşılaştıracaksınız, analiz sonuçları-base reaction seçtiğinizde size verir. Tabloda illa ki auto seismic kısmına bakmanıza gerek yok. Elimden geldiğince özetlemeye çalıştım. Diğer konuları incelemenizi rica ediyorum detaylı şekilde anlatımlar bulacaksınız.