panel,perde ve duvar

52gokhangul · 10686

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 52gokhangul

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
: 30 Aralık 2015, 01:46:48
öncelikle merhabalar,
kendi başıma sta öğrenmeye çalışıyorum araştırdım biraz ama tam olarak cevap bulamadım...
1) programdaki perdeyi nasıl modelliyoruz?  kolon olarak tasarlamayla, panel arasındaki fark nedir?  ben asansör kovasında ve bir kaç yerde daha(25/225) boyutunda panel olarak kullandım kolon olarak mı girmeliyim?
2) panellerde iki ucu boş hatası alıyorum, başlık bölgesine tekrardan kolon mu koymak gerekiyor sanırım program kendi atmıyor?çözüm nasıl olacak?
3) kiriş üzerine direk duvarı koyup boşlukları programdan ayarlayabiliyoruz peki döşemenin üzerinden duvar geçiyorsa çizgisel yük olarak mı vereceğiz yoksa yine görsel olarak duvar koymak gibi bir özellik mevcut mu?
affınıza sığınarak değerli zamanınızı alıyorum, şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı zafertufan

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #1 : 17 Şubat 2016, 22:45:05
poligon olarak girmen gerekiyor

Çevrimdışı lord_blade

• Yazar
    • +4/-0
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 27 Şubat 2016, 17:13:50
Merhabalar;
1) 3-4 metreye kadar (perde kol uzunluğu) poligon perde de panel perde de kullanılabilir. Bu büyüklükten sonra panel kullanmalısınız. Panel perde her şartlarda sonlu elemanla yapıldığı için gerçeğe en yakın perde tipidir. Analiz sonuçlarına bakarsanız her iki perde arasında çok farklılıklar oluşmadığını, periyot ve deprem yüklerinin birbirlerine çok yakın olduğunu görebilirsiniz.
2) Panellere kolonlar ile başlık bölgesi oluşturmalısınız. Aksi taktirde paneller çalışmaz. Eğer ki panellere kiriş saplanırsa, otomatik olarak kolon başlığı atar.
3) Ben modelleme yaparken duvarları çizmiyorum. Döşemelerde hareketli yüke 0,15 t/m2 ekleyerek Q=0,35 t/m2 alıyorum. Kirişlerin üzerinde de duvarlar kalıyor.
Yada tüm duvarları programda modelleyip hareketli yükü Q=0,2 t/m2 de alabilirsiniz. Duvar özelliği "Yapı Elemanları" menüsünde mevcut.
Saygılar...

Çevrimdışı yk_eng

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 25 Eylül 2016, 23:58:36
yanlız duvarlar hareketli yük değil. karıştırmayalım. bunu bilmeyen birisinin öneride bulunması ... ne diyeyim bilmiyorum artık.  :P :-*

Çevrimdışı lord_blade

• Yazar
    • +4/-0
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 01 Ekim 2016, 00:05:08
"Tüm duvarları programda modelleyip hareketli yükü Q=0,2 t/m2 de alabilirsiniz." demişiz. Neyin hareketli yük , neyin ölü yük olduğunu biliyoruz. Q=0,35 t/m2  almamızın da mantıklı ve uygun sebepleri var. Lakin üslubundan dolayı bunu sana anlatmayacağım. Adam yerine koyup cevap da yazmayacaktım, yazdığın gün gördüm ama arkadaşlarımız cevapsız kalmış demesin. Bu konuda ayrıntılı açıklama isteyen arkadaşlarımız olursa onlara anlatırız.

Çevrimdışı heynku

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 27 Ekim 2016, 10:18:10
açıklama yapmanızı rica edebilir miyim?

Çevrimdışı emnbzkrt

• Proje Timi
  • Yazar
    • +0/-0
  • Cenk Etme Civil
Yanıtla #6 : 10 Kasım 2016, 10:40:36
Asansör çevresindeki çekirdeği yaparken poligon kolon tasarlamamalısın derim. Çünkü Sta4cad de poligon kolonlar çok fazla deplasman yaparlar. Benim tercihim panel büyüklüğüyle orantılı şekilde kolon başlıkları koyup panel yapmandır. Demo kullanıyorsan yada eski sürümdeysen başlık kolonu kendisi atmaz. Sen manuel şekilde başlık kolonlarını koyarsan ucu boş sorununu çözersin. Döşeme üzerindeki duvarıda duvar sekmesinden seçip aks boyunca atabilir ve istediğin duvar tipi özelliğini verebilirsin.  

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #7 : 19 Kasım 2016, 14:08:18
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
öncelikle merhabalar,
kendi başıma sta öğrenmeye çalışıyorum araştırdım biraz ama tam olarak cevap bulamadım...
1) programdaki perdeyi nasıl modelliyoruz?  kolon olarak tasarlamayla, panel arasındaki fark nedir?  ben asansör kovasında ve bir kaç yerde daha(25/225) boyutunda panel olarak kullandım kolon olarak mı girmeliyim?
2) panellerde iki ucu boş hatası alıyorum, başlık bölgesine tekrardan kolon mu koymak gerekiyor sanırım program kendi atmıyor?çözüm nasıl olacak?
3) kiriş üzerine direk duvarı koyup boşlukları programdan ayarlayabiliyoruz peki döşemenin üzerinden duvar geçiyorsa çizgisel yük olarak mı vereceğiz yoksa yine görsel olarak duvar koymak gibi bir özellik mevcut mu?
affınıza sığınarak değerli zamanınızı alıyorum, şimdiden teşekkür ederim

1)Kolonla perde arasında bir fark yoktur.Biz geniş kolonlara perde deriz diğer bir deyişle kısa kenarının uzun kenarına oranı 1/7 olursa perde olarak tanımlanır.Tabiki görev farklılıkları vardır araştırmanı tavsiye ederim.
2)Perdeler eksenel yük taşımada kolondan farkı yoktur ama deprem yükü taşımada enerji sönümü açısından perdeler hayati önem taşımaktadır.Örneğin X yönünde gelen bir depreme X yönünde perde atarsak bu perde ilk olarak başlık kısımlarından deforme olacaktır bu yüzden uçlarına farklı tasarımlar yapmak gerekir.
3)İkiside aynı şey aslına bakarsan,perdenin üzerine duvarıda koysan programda onu çizgisel yük olarak atayacaktır.İstersen sen yükü çizgisel olarak gir istersen duvar ekle

Gördüğüm kadarıyla senin programda bir sıkıntın yok betonarme bilgin eksik gibi duruyor daha çok çalışmanı tavsiye ederim şimdiden kolay gelsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #8 : 19 Kasım 2016, 14:12:29
Yorumları daha yeni okudum hiç hoşuma gitmedi
Arkadaşlar sorusu olan arkadaşa balık tutmayın balık tutmayı öğretin siz söyleyin bırakın kendisi tasarımını yapsın ilerleme kaydedemeyiz bu konuda yoksa
Saygılarımla

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı esseye

• Çaylak
  • **
    • +2/-0
Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2017, 07:42:26
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap sitesinden alıntı;

Genel kontur boyutu 5m altında kalan çok kollu perdeler poligon kolon olarak tanımlanması tüm ataletlerin dikkate alınması nedeniyle daha uygundur. Perde kollarından biri 5m den daha uzunsa, panel eleman tanımlanması yapılarak, daha fazla düğüm noktası ile deformasyon davranışları dikkate alınmalıdır.