sap2000

Başlatan fathForumun Sap2000

Yanıt: 0
Gösterim: 1505
Son İleti 24 Ekim 2018, 00:28:41
Gönderen: fath
SAP2000 NASIL KURMALIYIM YARDIM !

Başlatan CarparkForumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 2487
Son İleti 26 Ocak 2018, 15:33:37
Gönderen: Flora
SAP2000 YARDIM

Başlatan hikmet007Forumun Sap2000

Yanıt: 5
Gösterim: 3138
Son İleti 04 Nisan 2017, 18:03:00
Gönderen: osmanbayrak

SAP2000 TSC2018'E GÖRE DEPREM YÜKÜNÜ DOĞRU TANIMLAMAK İÇİN SORU

engineerking · 6979

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Arkadaşlar Merhaba,benim bir sorum var,soruyu örnek üzerinden vereceğim

Bu örneğin amacı TBDY2018 e göre deprem yüklerinin sap2000 e tanıtılması ve yeni mevcut versiyonlarında yönetmeliğimizi içerdiği için bi karşılaştırma yapmak ve önce kendi kafamdaki sonra arkadaşalarımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermektir.

bu arada CSI yazılımlarında TBDY2018 yönetmeliği TSC2018 olarak geçmektedir.

LAZIM OLURSA DIYE MODELLENEN BINANIN BİLGİLERİ
3 katlı bir yapı x yönünde 2 açıklıklı 3m ve 5m
y yönünde tek açıklıklı 4m
kenar kolonlar 30*30 ,orta kolonlar 40*40, döşeme 14 cm
döşeme ölü yük 1,7Kn/m2
               hareketliyük 2 Kn/m2

Bina total  yük G= 96,7 ton   Q=19,2 ton

Arkadaşlar bildiğiniz üzere csi yeni versiyonlarda yönetmeliğimize yer veriyor.BURDA LOAD DEFINITIONSLARI  VE LOAD CASELERI farklı şekilde tanımlayarak aynı yük için nasıl sonuçlar alacağımı ve bunlardan hangi sonucun doğru olacağını merak ediyorum.

1.Durum
EX yükünü load patternste tsc2018 e göre tanımlarsak,spektrum tanımlarken yine program içinden arazi değerlerimize göre spektrum tanımladığımızda x yönündeki mesnet tepkileri,yani deprem kuvvetleri 80,36 ton çıkıyor.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

2.Durum.
EX load patterns aynı,bu sefer spektrum olarak afad sitesinden elde ettiğim elastik spektrumdan elde ettiğim azaltılmış elastik spektrum kullanılmıştır. (deprem yükü azaltma katsayısı kullanılarak) bu durumda da 9,67 ton deprem kuvveti elde ediliyor ve bu normal gözüküyor.

Diğer durumlar için kullandığım eşleştirmeler tablodaki gibidir.kullanılan load patternlerle birlikte load case te kullanılan spektrumlar gösterilmiş,aynı sonucu verenler aynı renge boyanmıştır.

İşin tuhaf tarafı load pattern de tanım nasıl yapılmış olursa olsun spektrum ne girildiyse sonuç ona göre çıkıyor.yani manuel olarak excelde hazırladığım azaltılmış elastik spektrum değerleri ile en yakın sonucu elde ettiğimi düşünüyorum ?
Peki bu durumda programda tanımlı olan spektrum kullanıldığında,(spektrum değerleri aynı olmasına rağmen afaddan indirdiğim spektrumla karşılaştırdım) neden düzgün sonuç vermiyor.Yani program içinde arazi değerleriyle oluşturduğumuz spektrum,load patternste kullandığımız yük R katsayısını içermesine rağmen ,deprem yükü azaltma katsayısını kullanmıyor mu? Azaltılmış elastik spektrumu elde edip buna göre işlem yapmıyor mu?

Ayrıca youtube da bir örnekte load definitionstan istenilen yönetmeliğe göre tanım yapılıp lineer yükleme yapılmış bir örnek gördüm.sanırım bu durum eğdeğer deprem analizi gibi işlem yapıyor çünkü eşdeğer deprem yükü analizi yaptığımda bulduğum kesme kuvveti 10,76 ton
Burda bulunan 10,73 ton.Yani bu durumda patterns işlem yapmış oluyor ! fakat load patternste tanımlama yaparken arazi arazi periyot değerleri ve R,D,I değerleri giriliyor.
Sonuçta eşdeğer deprem yükünü hesaplarken spektrum ivme katsayısı lazım,
Herhangi bir spektrum yokken nasıl hesap yapıyor?

EKSİK YA DA YANLIŞ YORUMLADIĞIMIZ ŞEYLER NEDİR BU DURUMDA ? YA DA NASIL YORUMLANMASI YAPILMASI GEREKİR.

EN MANTIKLI SONUÇLARI MANUEL GİRİŞLE ELDE EDECEKSEK EĞER,PROGRAMDA YÖNETMELİĞİN YÜKLÜ OLMASINA NE GEREK VAR? YA DA ŞÖYLE SORMALI,

BİR YÜKÜ LOAD PATTERNSTE TANIMLADIK,BU TANIM LOAD CASE TE İŞLEMİ DEĞİŞTİRİYOR MU?
YANİ LOAD PATTERNS DE R,D,I DEĞERLERİ GİRİLDİĞİ ZAMAN,LOAD CASE TE SEÇTİĞİMİZ SPEKTRUM İÇİN DEPREM YÜKÜ AZALTMA KATSAYISI İŞLEMİ YAPILMIYOR MU?

Soruları karışık olarak bir sürü şekilde sormuş oldum.umarım hep beraber doğru sonuçlara ulaşırız.

Not:bütün spektrumlarda scale factor g=9,81 m/sn2 olarak girilmiştir.Modellemede kullanılan birim metredir.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2019, 18:52:31 Gönderen: engineerking »

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Merhabalar,

Çalışmalarını taktir ederek takip ediyorum ellerinize sağlık. Durumu incelediğinde, bazı değerler arasında oldukca fazla fark görülmektedir. Bu model veya hesapla ilgili bir hatanın göstergesi olabilmektedir.

Eğdeğer deprem yükünü kullanırken "R" katsayını kullanmakta fakat Response Spectrum kullanılırken "R" azaltması manuel olarak yapılmalıdır olarak düşünüyorum. Analizlerinizde iki farklı deprem kuvveti görüyorum birisi 80 ton civarında diğeri 10 ton civarında. Gördüğüm kadarıyla 80 ton bulunan analiz sonuçları "R" katsayısına bölünmemiş. R katsayısını 8 olarak düşünürsek aslında tutarlılık görülüyor. Ayrıca kaçıklıktan dolayı el ile hesaplar Sap2000 ile farklı sonuç verebilmektedir. Bu konuda Sap2000'de ağırlığın 0.7'sinin alınması gibi yorumları okudumç

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı medenimüh

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Arkadaşlar Merhaba,benim bir sorum var,soruyu örnek üzerinden vereceğim

Bu örneğin amacı TBDY2018 e göre deprem yüklerinin sap2000 e tanıtılması ve yeni mevcut versiyonlarında yönetmeliğimizi içerdiği için bi karşılaştırma yapmak ve önce kendi kafamdaki sonra arkadaşalarımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermektir.

bu arada CSI yazılımlarında TBDY2018 yönetmeliği TSC2018 olarak geçmektedir.

LAZIM OLURSA DIYE MODELLENEN BINANIN BİLGİLERİ
3 katlı bir yapı x yönünde 2 açıklıklı 3m ve 5m
y yönünde tek açıklıklı 4m
kenar kolonlar 30*30 ,orta kolonlar 40*40, döşeme 14 cm
döşeme ölü yük 1,7Kn/m2
               hareketliyük 2 Kn/m2

Bina total  yük G= 96,7 ton   Q=19,2 ton

Arkadaşlar bildiğiniz üzere csi yeni versiyonlarda yönetmeliğimize yer veriyor.BURDA LOAD DEFINITIONSLARI  VE LOAD CASELERI farklı şekilde tanımlayarak aynı yük için nasıl sonuçlar alacağımı ve bunlardan hangi sonucun doğru olacağını merak ediyorum.

1.Durum
EX yükünü load patternste tsc2018 e göre tanımlarsak,spektrum tanımlarken yine program içinden arazi değerlerimize göre spektrum tanımladığımızda x yönündeki mesnet tepkileri,yani deprem kuvvetleri 80,36 ton çıkıyor.

2.Durum.
EX load patterns aynı,bu sefer spektrum olarak afad sitesinden elde ettiğim elastik spektrumdan elde ettiğim azaltılmış elastik spektrum kullanılmıştır. (deprem yükü azaltma katsayısı kullanılarak) bu durumda da 9,67 ton deprem kuvveti elde ediliyor ve bu normal gözüküyor.

Diğer durumlar için kullandığım eşleştirmeler tablodaki gibidir.kullanılan load patternlerle birlikte load case te kullanılan spektrumlar gösterilmiş,aynı sonucu verenler aynı renge boyanmıştır.

İşin tuhaf tarafı load pattern de tanım nasıl yapılmış olursa olsun spektrum ne girildiyse sonuç ona göre çıkıyor.yani manuel olarak excelde hazırladığım azaltılmış elastik spektrum değerleri ile en yakın sonucu elde ettiğimi düşünüyorum ?
Peki bu durumda programda tanımlı olan spektrum kullanıldığında,(spektrum değerleri aynı olmasına rağmen afaddan indirdiğim spektrumla karşılaştırdım) neden düzgün sonuç vermiyor.Yani program içinde arazi değerleriyle oluşturduğumuz spektrum,load patternste kullandığımız yük R katsayısını içermesine rağmen ,deprem yükü azaltma katsayısını kullanmıyor mu? Azaltılmış elastik spektrumu elde edip buna göre işlem yapmıyor mu?

Ayrıca youtube da bir örnekte load definitionstan istenilen yönetmeliğe göre tanım yapılıp lineer yükleme yapılmış bir örnek gördüm.sanırım bu durum eğdeğer deprem analizi gibi işlem yapıyor çünkü eşdeğer deprem yükü analizi yaptığımda bulduğum kesme kuvveti 10,76 ton
Burda bulunan 10,73 ton.Yani bu durumda patterns işlem yapmış oluyor ! fakat load patternste tanımlama yaparken arazi arazi periyot değerleri ve R,D,I değerleri giriliyor.
Sonuçta eşdeğer deprem yükünü hesaplarken spektrum ivme katsayısı lazım,
Herhangi bir spektrum yokken nasıl hesap yapıyor?

EKSİK YA DA YANLIŞ YORUMLADIĞIMIZ ŞEYLER NEDİR BU DURUMDA ? YA DA NASIL YORUMLANMASI YAPILMASI GEREKİR.

EN MANTIKLI SONUÇLARI MANUEL GİRİŞLE ELDE EDECEKSEK EĞER,PROGRAMDA YÖNETMELİĞİN YÜKLÜ OLMASINA NE GEREK VAR? YA DA ŞÖYLE SORMALI,

BİR YÜKÜ LOAD PATTERNSTE TANIMLADIK,BU TANIM LOAD CASE TE İŞLEMİ DEĞİŞTİRİYOR MU?
YANİ LOAD PATTERNS DE R,D,I DEĞERLERİ GİRİLDİĞİ ZAMAN,LOAD CASE TE SEÇTİĞİMİZ SPEKTRUM İÇİN DEPREM YÜKÜ AZALTMA KATSAYISI İŞLEMİ YAPILMIYOR MU?

Soruları karışık olarak bir sürü şekilde sormuş oldum.umarım hep beraber doğru sonuçlara ulaşırız.

Not:bütün spektrumlarda scale factor g=9,81 m/sn2 olarak girilmiştir.Modellemede kullanılan birim metredir.

Arkadaşlar,
1-Load pattern dan girilen değerler Eşdeğer deprem yöntemidir. Bu statik yöntemdir
2-Afad'dan alınan  T(s) ve Sae(g) değerlerini, ihtiyaç olan Sar(T) ye dönüştürerek import edilmelidir. Ve response spectrum, dinamik yöntemdir.

bu iki yöntemle de analiz yapılarak "TABAN KESME KUVVETLERİ" kıyaslanmalıdır.
eğer dinamik yöntem > statik yöntem scale ile response spec. azaltılmalıdır.
eğer dinamik yöntem <statik yöntem scale ile response spec. arttırılmalıdır.
ve bu scale "Deprem Etkisi Altında  Binaların Tasarımında Kullanılacak Esasla-2018" yönetmeliğindeki 4.31 denklemine göre uygulanacaktır.

İyi çalışmalar

Çevrimdışı 54yyh65y65

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
response spectrum tanımladıktan sonra çalışması için atanması mı gerekli??