Öss İnteraktif Soru Bankası Seti 5 CD Tek link indir

Başlatan ahmetForumun Egitim Setleri ve E-Kitaplar

Yanıt: 0
Gösterim: 2400
Son İleti 24 Mayıs 2015, 11:17:34
Gönderen: ahmet
Mühendislik Ekonomisi- 2 Farklı Kaynaktan Ders Notları ve Soru Çözümleri

Başlatan FloraForumun Diger Dersler

Yanıt: 4
Gösterim: 4880
Son İleti 16 Ocak 2018, 17:49:52
Gönderen: Flora
Sap2000 soru

Başlatan TeknikerForumun Sap2000

Yanıt: 7
Gösterim: 3289
Son İleti 10 Aralık 2017, 08:14:17
Gönderen: jakuza99

Soru & Cevap Bölümü

erhanbaytak · 34923

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
: 14 Nisan 2014, 11:26:52
İmar ile ilgili sorularınızı bu konu altında yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap verilmeye çalışılacaktır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 15 Nisan 2014, 13:16:53
mrb ,imar ile ilgli birşey soracam. 6 kat imarlı bir yerde ,1 kat kaçak yaparak toplam 7 kat yapmış zamanında ,ve 6 katında ruhsatını almış eskiden .. ve belediye şu anda o bölgeye 7 kat imar verdi . kaçak yapmış olduğu katında ruhsatını tapusunu (yani onu resmi olarak göstermesi için) ne yapması gerekiyor.( arsa alanı 182 m2) tşkurler.

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #2 : 15 Nisan 2014, 16:14:09
mrb ,imar ile ilgli birşey soracam. 6 kat imarlı bir yerde ,1 kat kaçak yaparak toplam 7 kat yapmış zamanında ,ve 6 katında ruhsatını almış eskiden .. ve belediye şu anda o bölgeye 7 kat imar verdi . kaçak yapmış olduğu katında ruhsatını tapusunu (yani onu resmi olarak göstermesi için) ne yapması gerekiyor.( arsa alanı 182 m2) tşkurler.

merhabalar,

planlarda kat adedi 7 ye çıkartıldıysa. kaçak olarak yaptığı bu katı ruhsata bağlayabilir. 

bunun için öncelikle;

• imar durumunu yeniler. (imar durumları genelde 1 yıl geçerlidir. )
  • projelerini çizdirir.
  • belediye encümeni tarafından kaçak yaptığı için ceza kesilir. 
  • ve imara uygunluğuna bakılır (çekme mesafeleri vs. )
  • yapının mevcut taşıyıcı sistemi yapılan ilaveden sonra analiz edilir (performans analizi)

belediyenin yapacağı incelemelerden sonra herhangi bir sıkıntı kalmadıysa kaçak yapı ruhsata bağlanır.

Dikkat edilecek hususlardan birisi eğer bir yapıya kaçak yapı tutanağı tutulmuşsa 1 ay içerisinde ruhsata bağlanma zorunluluğunun olmasıdır. Yani kaçak olduğu tespit edilen bir yapının yukarıda saydığımız işlemleri 1 ay içerisinde yapması yada yapının yıkılması gerekiyor. Bu yapılmadığı takdirde para cezasının yanında yapıyı yapanlara ve yapılmasına göz yumanlara hapis cezası da yasada mevcuttur.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2014, 16:22:50 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 15 Nisan 2014, 16:40:38
cevabınız için tşkurler. peki ben inşaat müh. olarak şu anda yapmam gereken nedir bu durumda ??? projeleri önceden çizilmiş ruhsatlı yapıdır yani , 7.kat içn  projeyi baştan mı çizeceğiz ?biraz daha detaylı bilgi verirsniz iyi olur. tşkurler.

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #4 : 15 Nisan 2014, 16:58:31
cevabınız için tşkurler. peki ben inşaat müh. olarak şu anda yapmam gereken nedir bu durumda ??? projeleri önceden çizilmiş ruhsatlı yapıdır yani , 7.kat içn  projeyi baştan mı çizeceğiz ?biraz daha detaylı bilgi verirsniz iyi olur. tşkurler.

6 kat için ruhsat alınmış. mevcut mimari projeye ilave olarak 7. kat mimarisi çizildikten sonra inşaat mühendisinin yapması gereken, performans analizidir.

performans analizi TDY2007 BÖLÜM 7 – MEVCUT BİNALARIN DEĞERLENDİRİLMESİ VE GÜÇLENDİRİLMESİ  kısmına göre yapılır.

mevcutta olan kolon kesitlerini, kiriş boyutlarını ve mevcut tüm donatılarını manuel olarak programlara girerek ve ilgili yüklemeleri yaparak performans analizinizi yapmanız gerekmektedir.  performans analizi için aşağıdaki linklerde Ahmet Beyin yazmış olduğu konu size yardımcı olacaktır. yorumları da okursanız bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi elde etmiş olursunuz.

« Son Düzenleme: 15 Nisan 2014, 17:02:04 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 15 Nisan 2014, 17:45:21
tşkurler erhan bey . bilgiler çok faydalı oldu.

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #6 : 19 Nisan 2014, 16:34:48
erhan bey mrb ;
bey mrb ;
ilçelerde genelikle şunla karşılaşıyorum
,1) adam inşaata kaçak olarak başlamış ( sadece elinde mimari +statik var ) ve belediye gelip inşaatı durduruyor ,ruhsatı çıkarın diyor. peki bu durumda ne yapmalıyız ?? bir inşaat müh.si olarak bu durumda ne yapabilrim ; ( yani temeli atılmış nerdeyse bir kat bitmek üzeri olan bi yapının jeolojik etütü nasıl olacak , yapı denetim bunu nasıl kabul edecek ,yapı denetim kabul etmese ruhsatı çıkamıyacak mı ???
2) örneğin 6 kat imarlı bir yer için  ruhsatlı yapı yapmak istiyor , arsa sahibi kendisi yapmak istiyor. örneğin ilk etapta 2 kat yapayım  ,ilerki yıllarda para elime geçerse diğerlerini yavaş yavaş yaparım diyor. bende proje ofisi olarak ; mimari +statik +elektirk .... herşeysini hazırladım 6 kata göre ;
peki yapı denetim bu durumda sadece 2 kat mı denetleyecek ??
ayrıca oranın şantiye şefliğine imza atan mühendis 6 kat tamamlanmadan inşaat süresi bitmiş olmayacak mı ?? eğer 6 katın tamamını beklerse hiç bir mühendis şantiye şefliğe atmaz galiba .. bu konuda detaylı bilgi verirseniz sevinirmm.

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #7 : 19 Nisan 2014, 18:13:09
erhan bey mrb ;
bey mrb ;
ilçelerde genelikle şunla karşılaşıyorum
,1) adam inşaata kaçak olarak başlamış ( sadece elinde mimari +statik var ) ve belediye gelip inşaatı durduruyor ,ruhsatı çıkarın diyor. peki bu durumda ne yapmalıyız ?? bir inşaat müh.si olarak bu durumda ne yapabilrim ; ( yani temeli atılmış nerdeyse bir kat bitmek üzeri olan bi yapının jeolojik etütü nasıl olacak , yapı denetim bunu nasıl kabul edecek ,yapı denetim kabul etmese ruhsatı çıkamıyacak mı ???
2) örneğin 6 kat imarlı bir yer için  ruhsatlı yapı yapmak istiyor , arsa sahibi kendisi yapmak istiyor. örneğin ilk etapta 2 kat yapayım  ,ilerki yıllarda para elime geçerse diğerlerini yavaş yavaş yaparım diyor. bende proje ofisi olarak ; mimari +statik +elektirk .... herşeysini hazırladım 6 kata göre ;
peki yapı denetim bu durumda sadece 2 kat mı denetleyecek ??
ayrıca oranın şantiye şefliğine imza atan mühendis 6 kat tamamlanmadan inşaat süresi bitmiş olmayacak mı ?? eğer 6 katın tamamını beklerse hiç bir mühendis şantiye şefliğe atmaz galiba .. bu konuda detaylı bilgi verirseniz sevinirmm.

bu konuda ki cevabımı özel ileti olarak attım. :)  mesaj kutunuzu kontrol ediniz..

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2014, 15:38:20
erhan bey mrb ;
 ilçelerde şununla karşılaşıyorum ; adam arsasına  ev yapmayı düşünüyor ama mutahitlik belgesi olmadan yapamıyormuş ve sigorta girişleri filan yapılmalı diyorlar. ben pek anlamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
1)mutahitlik belgesi olmadan bina yapamazmıyım ? mutahitlik belgesi almak için ne gerekiyor ?
2) işçi sigortası  yapılmalı en az 5 kişi filan sigortalı gösterilmeli diye duydum  , bu ne kadar doğru??
3) mutahidin adına inşaatımı yaparsam ; mutahidin ne masrafı olur (maliye ,harç vb ) yani mutahide ne para ödemem gerekiyor ??? detaylı bilgi verriseniz sevinirm.

TAKILIDĞIM Bİ KAÇ NOKTA DAHA VAR ;
 ben bi proje ofisinde çalışıorum ; bi mutahit geldi projemi siz çizin dediğinde ; sırasıyla ne yapacağız ? bunu detaylı bi şekilde yazarsanız çok iyi olur
yani ;1) haritacıdan ne istiyeceğiz ;  mimari +statik +elektirk +makine jeolojik etüt  ... hazır olduğunda , belediye gidp direk teslimi edecem ;
yani ilk etapta bi başvuru filan yapmıyacakmıyız ??? daha sonra belediye onay verdikten sonra yapı denetimciye mi projeleri teslim edeceğiz ??
yapı denetimci işi başlatmak için ne belge ister mutahiter ???

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2014, 19:14:36
erhan bey mrb ;
 ilçelerde şununla karşılaşıyorum ; adam arsasına  ev yapmayı düşünüyor ama mutahitlik belgesi olmadan yapamıyormuş ve sigorta girişleri filan yapılmalı diyorlar. ben pek anlamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
1)mutahitlik belgesi olmadan bina yapamazmıyım ? mutahitlik belgesi almak için ne gerekiyor ?
2) işçi sigortası  yapılmalı en az 5 kişi filan sigortalı gösterilmeli diye duydum  , bu ne kadar doğru??
3) mutahidin adına inşaatımı yaparsam ; mutahidin ne masrafı olur (maliye ,harç vb ) yani mutahide ne para ödemem gerekiyor ??? detaylı bilgi verriseniz sevinirm.

TAKILIDĞIM Bİ KAÇ NOKTA DAHA VAR ;
 ben bi proje ofisinde çalışıorum ; bi mutahit geldi projemi siz çizin dediğinde ; sırasıyla ne yapacağız ? bunu detaylı bi şekilde yazarsanız çok iyi olur
yani ;1) haritacıdan ne istiyeceğiz ;  mimari +statik +elektirk +makine jeolojik etüt  ... hazır olduğunda , belediye gidp direk teslimi edecem ;
yani ilk etapta bi başvuru filan yapmıyacakmıyız ??? daha sonra belediye onay verdikten sonra yapı denetimciye mi projeleri teslim edeceğiz ??
yapı denetimci işi başlatmak için ne belge ister mutahiter ???

İlk sorunuz dan başlayalım mal sahibi kendi inşaatına müteahhitlik yapabilir. kendi inşaatına müteahhitlik yapabilmesi için yapının 2 kattan fazla olmaması ve 500m2 yi geçmemesi gerekmektedir. bu duruma geçici müteahhitlik denir.

bundan faydalanmak için çevre ve şehircilik il müdürlüğüne başvuruda bulunup yetki belge numarası almak gerekir.

inşaatta çalıştırdığı işçilere müteahhit tarafından sigorta gösterilir. bu sigorta  müteahhitin işyeri sigorta sicil numarası ile yapılır. (ruhsat alırken bu sigorta sicil numarası istenir.) Kaç kişinin sigortalı gösterileceği yapının inşaat alanı belirler. mesela senin inşaat alanın 1000m2 gittin sigortaya i (yapının cinsine göre katsayıları var metrekare ile çarpıp sgk ya yatıracağın parayı hesap ediyorlar bu katsayılar ile alakalı bir bilgim yok) sigorta sana dedik bana 15000tl prim yatırman gerek.. sende işin bitimine kadar bu parayı sgk ya yatıracak şekilde işçi çalıştırırsın yanında 3 kişi 5 kişi onu sen belirlersin. işin bitimine kadar sen bu parayı sigortaya yatırmış olman gerek..

3. sorunuzu anlayamadım zaten müteaahhit varsa neden onun adına sen yapasın ki :)
ama şunu söyleyebilirim çevre ve şehircilik her sene nisan mayıs gibi raiç fiyatları belirler. buradan yapının m2 başına düşen giderlerini toplam metrekare ile çarparak masrafı hesap edebilirsiniz. şuan 3b projeleri konutlar 585tl/m2, 3a ise 490tl/m2

son sorunuza gelecek olursak;
müteahhit yada mal sahibi geldi diyelim. öncelikle bu adamlara taslak yapmanız ve yaptığınız taslağı bu adamlara satabilmeniz lazım.. ama yaptığınız taslağı anlatarak begenmelerini sağlamanız gerekir.

bu taslağı yapabilmek için ise imar durumu, tapu, plankote-aplikasyon gerekir. bunlar geldikten sonra ilk adımı atıp taslağınızı yaparsınız. diyelim adam taslağınızı beğendi. çizime devam etmeden önce  inşaat mühendisi ile birlikte oturupp kolonlarınızı yerleştirirsiniz.. ve aranızda anlaştıktan sonra da mimari proje ve statik projeler çizilir. mimari proje mekanik ve elektrik mühendislerine gönderilir ve bunların tesisat projeleri çizdirilir. (bu işlemler yapılmadan önce yani statik projeye başlamadan önce zemin etüdünü bitirmiş olmanız lazım..)
belediyeden belediyeye farklı uygulamalar olabilir. ama çoğu ön inceleme için mimariyi önceden ister. çekme mesafelerine çıkmalara kotlara vs. vs. bakar.. belediye onayı verdikten sonra diğer projelerinizi çizdirirsiniz... tüm projeler tamamlandıktan sonra yapı denetimi çağırır teslim edersiniz. projelerle birlikte müelliflerin ruhsata aşamasında istenecek evraklarıda sizden istenecektir. yapı denetime teslim ettikten sonra sizlik birşey kalmaz.

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2014, 09:18:16
erhan bey cevaplarnız içn çok tşkr edyorm ve çok faydalandım ;
2 kattan fazla olmaması ve 500 m2 büyk olmamalı demişsiniz , ama benim bahsetiğim  6 katlı imarlı ve 490 m2 lik bi yer ve yapı sahibi ilk etapta ilk 3 katını yapmak istiyor. bu durumda bi mutahatin belgesine ihtiyaç yok mu ??
mutahitlik belgesi almak için bi inşaatı baştan sona kadar yapıp bitirmek mi gerekiyor ??bu konuda biraz detaylı bilgi verirseniz sevinirm. tşkurler.

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2014, 10:34:51
3 katlı olduğu için mal sahibi geçici müteahhitlik yapamaz. yani şöyle açıklayayım 3 kat yaptı ve inşaat alanı 500 m2 yi geçmedi. yine yapamaz. söylenen iki kuralın birini bile ihlal etse geçici müteahhitlik yapamaz.

müteahhitlik  kaydı için  gerekli evraklar;

GEÇİCİ MÜTEAHHİTLİK İÇİN:

1-      Kimlik Fotokopisi

2-      Başvuru Formu. (Adres, Telefon Bilgileri, T.C. Numaraları Gibi İlgili Tüm Haneler Eksiksiz Doldurulacak.)

3-      Banka Dekontu

Dekont başvuru sahibi adına yatırılacaktır.

GERÇEK KİŞİ İÇİN:

1-      Başvuru Formu (Adres, Telefon Bilgileri, T.C. Numaraları Gibi İlgili Tüm Haneler Eksiksiz Doldurulacak.)

2-      Kimlik Fotokopisi

3-      Ticaret Odası Kayıt Belgesi (Aslı veya Aslı gibidir onaylı sureti) 2014 yılı içinde alınmış olacak. (Faaliyet alanında inşaat ile ilgili kodlar bulunacaktır)

4-   Ticaret Odası Faaliyet Belgesi (Aslı veya Aslı gibidir onaylı sureti) 2014 yılı içinde alınmış olacak. (Faaliyet alanında inşaat ile ilgili kodlar bulunacaktır)

5-      Vergi Levhası Fotokopisi

6-      Banka Dekontu

Dekont başvuru sahibi adına yatırılacaktır.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2014, 10:45:12 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #12 : 03 Mayıs 2014, 10:37:50
benim açıklama yapmama gerek kalmamış :)

Çevrimdışı birartıbir

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #13 : 16 Mayıs 2014, 08:25:06
erhan bey mrb ;
1) birkaç ay sonra statik bir program almayı düşünüyorum. şu anda çalıştğım ofiste sta4 yı kullanıyoruz. çevremde ide yi kulllan çok arkadaşım var ,bu durumda hangisini alacağıma karar veremedim ?? bu iki program arasındaki farklar nelerdir,(avantajları ,dezavantajları ) ?? siz hangisini tavsiye edersiniz ? bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok iyi olur ,
2)geçen gün bi inşaata gitim  statik projemi c20 ye göre çözmüştüm . inşaat sahibi  ,kolonlarımda c25 , döşemede c30 kullanacam ,çünkü  bi  su sızması olunca ,çabuk çabuk damlama yapmaz dedi., bu ne kadar doğru ?
3)-90 cm temel kazısı yaptım ve 60 cm radye temel yükseklğim var ,  su basman kotunu yani o+00 kotundan  50  cm  yüksek yapmak istiyourm. temeli yaptıktan sonra 80 cm dolguyu nasıl yapabilrim ? eğer etrafını 80 cm perde çevirirsem maliyetli olur ,bunu taşlarla veya toprak +taş karışık bi molozla doldursam bi sorun olur mu ?? bu konuda ne tavsiye edersniz *??? tşkurler , SAYGILAR .

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #14 : 17 Mayıs 2014, 09:48:27
erhan bey yoğun sanırım, sorunuza dönemedi..

öncelikle analiz programlardan hangisi önerirdim onu özel mesaj olarak atacağım size :)

betona sınıfıyla alakası olmadığını tecrübelerime dayanarak söylüyorum. su geçirmesi vibratörle alakalıdır %90 . eğer su sızdırılması istenmiyorsa beton dökümü esnasında vibratörle iyi sıkıştırılmalı.. yani C20 betonu döküp vibratörle güzele sıklaştırırsanız bu beton sınıfı da su geçirmez. bırakın C25, C30 döksün daha güvenli tarafta kalmış olursunuz :D

dolgu temel olayına gelecek olursak. geçen gün kontrol ettiğim bir projede aşağıda ki temelle karşılaştım.. taş dolgu üzerine 60cm radye temel yapılmış. olmaz diye bir şey yok yapılabilir ama gerekli önlemlerin alınması gerekir. Ben bu temelin dolgu yapılmadan zemine oturtulup yükseltme perdeleri ile su basman kotuna çıkılmasını daha uygun görüyorum.. ama dediğiniz gibi maliyetli. genelde bu maliyeti de ufak kendi çapında müteahhitlik yapanlar öne getirir. bence iki şekilde de çözün ve adamın önüne koyun artılarını eksilerini metrajda pek fazla yükselme olmayacağını göstermeye çalışın..