ETKİN KESİT RİJİTLİKLERİ

engineerking · 6154

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 05 Şubat 2019, 21:14:56
Arkadaşlar merhabalar,TBDY 2018 e göre modelleme ve analiz yapmadan önce,section tanımlamalarında etkin kesitlik rijitliklerinin tanımlanması ile alakalı bir kaç sorum olacak.

kirisleri 3 ekseni dogrultusunda eğilmeye zorladığımız  için sanırım 3 doğrultusundaki ataleti tabloda gösterildiği üzere 0,35 katsayısı ile çarpmak yeterli olacak ?

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

kolonlarda eğilme rijitliği için verilen katsayı 0,7 olduğu için ve girişi şu şekilde yaptım

buraya kadar bir yanlışlık varsa lütfen uyarın.

asıl mevzu ise perdeler ve bodrum perdeleri ile alakalı.tanımlamaları nasıl yapacağız?
-Düzlem içi ve düzlem dışı ayrımı nedir onu tam olarak anlamadım?
-Ayrıca düzlem içi için verilen katsayılarda "kayma" başlığı atılmışken,düzlem dışı tanımlamasında neden "kesme" olarak tanım yapılmış?bir ayrım mı kabul edilmiş fakat o ayrımla alakalı bir altbilgi de yok?

Arkadaşlar etabs ve sap2000 de TBDY2018 e göre analiz yapma ile alakalı forumlardaki yazıları ilgiyle takip ediyorum.ama bu rijitlik katsayıları ile alakalı neredeyse kimse başlık açmamış? konuya hakim arkadaşlar bilgi verebilirlerse herkes için çok faydalı olmuş olur benim fikrime göre.

İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler

« Son Düzenleme: 05 Şubat 2019, 21:18:39 Gönderen: engineerking »

Çevrimdışı erbilsancaktar

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 06 Şubat 2019, 12:01:14
takiptayim bende merak ediyorum.

Çevrimdışı thinkagain

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #2 : 06 Şubat 2019, 16:47:34
merhabalar sorularınıza bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım eksiklerim varsa düzeltirsiniz.

Öncelikle düzlem içi perde veya döşeme duzlemindeki etkilerdir(kırmızı ve yeşil ok yönleri). Düzlem dışı etkiler ise mavi ok ile gösterilen yöndeki etkilerdir. Yani gerilmelerde 1 ve 2 ile gösterilenler duzlem içiyken 3 ile gösterilenler duzlem dışıdır.

Eksenel ve kaymanın ayrımında ise f11 ve f22 ile gösterilen değerler eksenel değerlerdir. f12 ise f11 gerilmesinin oluşturduğu kayma gerilmesidir. Daha detaylı bilgi için şu linke bakabilirsiniz.

Ayrıca linkte dikkat ederseniz kirişler için 2 ve 3 yönü için de 0,35 değeri ile çarpılıyor.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 06 Şubat 2019, 22:24:40
merhabalar sorularınıza bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım eksiklerim varsa düzeltirsiniz.

Öncelikle düzlem içi perde veya döşeme duzlemindeki etkilerdir(kırmızı ve yeşil ok yönleri). Düzlem dışı etkiler ise mavi ok ile gösterilen yöndeki etkilerdir. Yani gerilmelerde 1 ve 2 ile gösterilenler duzlem içiyken 3 ile gösterilenler duzlem dışıdır.

Eksenel ve kaymanın ayrımında ise f11 ve f22 ile gösterilen değerler eksenel değerlerdir. f12 ise f11 gerilmesinin oluşturduğu kayma gerilmesidir. Daha detaylı bilgi için şu linke bakabilirsiniz.

Ayrıca linkte dikkat ederseniz kirişler için 2 ve 3 yönü için de 0,35 değeri ile çarpılıyor.

merhabalar öncelikle cevabınız için teşekkürler.sayfaya baktım ben de detaylı olarak.sayfada yazılanlara göre oynama yapacağımız "modifier" katsayıları şu şekilde oluyor diye anladım.

.şimdi şöyle bir durum var.örneğin biz bina modelleiyoruz ve analizini yapmak istiyoruz.binanın doğal titreşim periyoduna ihtiyacımız var,daha sonra spektrum tanımlaması ve mod birleştirme yapcağız örneğin.bu durumda düzlem içi katsayıları mı kullanacağız yoksa düzlem dışı mı? burda baktığımız tesirler yapı bütünü olduğu için sanırım düzlem dışı katsayıları kullanacağız ?? bu konu hakkında kesin bir hükme varamadım.
örneğin şekildeki basit binaya bodrum perdesi modelleyip doğal titreşim frekansını bulmak istiyorum diyelim.

Düzlem dışı katsayıları bu şekilde kullanmam uygun olacak mı? yoksa düzlem içi katsayıları da kullanmamız gerekecek mi ? burdaki düşüncem ve uygulama şeklim doğru mu?

kirişler için 2 ve 3 doğrultularında da katsayı kullanmak gerekiyormuş evet gördüm bu arada.

örnek için modellediğim binanın görseli

« Son Düzenleme: 06 Şubat 2019, 23:21:29 Gönderen: engineerking »

Çevrimdışı thinkagain

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #4 : 07 Şubat 2019, 08:36:59
merhabalar,

Modellememizi yaparken hem dış hem de iç kat sayılarını kullanmamız lazım. f11 f22 f12 için duzlem içi katsayılarını , eğilme ve kesme için duzlem dısı katsayılarını kullanmalısınız.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 07 Şubat 2019, 15:23:32
merhabalar,

Modellememizi yaparken hem dış hem de iç kat sayılarını kullanmamız lazım. f11 f22 f12 için duzlem içi katsayılarını , eğilme ve kesme için duzlem dısı katsayılarını kullanmalısınız.

Çok sağolun tam olarak anladım çok teşekkür ederim.
Fakat başka bir konuda aklıma bir şey daha takıldı.Bu konu hakkında yorumunuzu merak ediyorum.Döşeme için olan katsayılar bütün döşeme tipleri için aynı olmuş oluyor değil mi?
fakat bu durumda farklı döşeme tipleri için farklı davranışların tanımlamasını nasıl yapıyor olacağız?
Öğrneğin plak döşemede ve kirişli plak döşemelerde tam rijit tanımı yapıyoruz,kirişli döşemelerde yarı rijit tanımı yapıyoruz.Bu tanımlar sistemin işlerliğinde farklılıklar getiriyor,ve bu farklılıklar yetiyor mu analiz sonuçlarımız açısından.

Çevrimdışı thinkagain

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #6 : 08 Şubat 2019, 09:58:33
Dediğiniz gibi tüm döşemeler için yönetmelik aynı katsayıları vermiş. Yanlışım varsa düzeltin, döşemenin sonsuz rijit olması tüm döşemelerin birlikte çalışması ile ilgili. Etkin kesit rijitlikleri ise depremli kombinasyonlardan aldığı yük ile ilgili.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 10 Şubat 2019, 22:30:40
Dediğiniz gibi tüm döşemeler için yönetmelik aynı katsayıları vermiş. Yanlışım varsa düzeltin, döşemenin sonsuz rijit olması tüm döşemelerin birlikte çalışması ile ilgili. Etkin kesit rijitlikleri ise depremli kombinasyonlardan aldığı yük ile ilgili.

anladım hocam teşekkür ederim tekrardan

Çevrimdışı Mesut Turan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
  • .
Yanıtla #8 : 12 Şubat 2019, 15:26:59
Arkadaşlar merhaba
2017 0.1 sürümünde sıkıntımı var acaba analizde %83 analizi bitiriyor ?  elinde 0.2 sürümü olan varmı özelden paylaşabilirmi acaba

:o

Çevrimdışı khusrow

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #9 : 27 Ocak 2020, 20:52:35
 Benim de bu etkin kesit rijitliğ ile alakalı sorum olacak.

TDY-2007 VE ASCE 7/16 tanımlanan etkin kesit rijitlikleri Eksenel yük altındaki değerlere göre değişmektedir.
peki bu düşey yük (ND) hangi yük kombinasyonuna göre?
g+0,3q mi yoksa 1,4g+1,6q kombinasyonuna göre mi?
ayni şekilde asce 7  hangi kombinasyonuna göre alınmalı???