BİLGİ SATILABİLİR Mİ ?

ahmetcelikkollu · 2759

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmetcelikkollu

• Azimli
    • +5/-0
    • E-Posta
: 18 Temmuz 2014, 20:05:57
Zaman zaman duyuyorum okuyorum.Bilgi satılamaz diyor bazı meslekdaşlar.İyi de biz mühendislerin yaptığı şey nedir ? Ekmeğimizi nerden kazanıyoruz ? Bilgi satmıyormuyuz ?

Bilgi satılır.Satmakda gerekli.Eğer birisi bilgiye ulaşmak istiyorsa, karşı tarafta bir bedel istiyorsa bu bedel ödenerek o bilgiye ulaşmalı.Ekmek nasıl satılıyorsa, tuğla nasıl satılıyorsa, beton nasıl satılıyorsa bilgide satılır.Ancak bilgiyi bedelsiz verme hakkıda bilgi sahibine aittir.O isterse bedel almadan bilgi verebilir.Ayrıca şunu da belirteyim : bedelsiz verilen hiçbirşey malesef gerektiği degeri görmez.Bir ürünün yada bilginin bir bedeli varsa muyeberdir, saygı görür.
Bilgi satılır ve satılmalıdır.Alıcısıda olmalıdır.Asıl tehlike bilginin satılamadığı durumdur.Bilginin alıcısının olmadığı durumdur.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Çevrimdışı dephyros

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 05 Eylül 2014, 00:21:48
Size kesinlikle katılıyorum.

Değerli Hocam, Doçent Dr. Şevket Özden'den bir alıntıdır:

"Yaptığınız işin, paylaştığınız bilginin parasını mutlaka alın arkadaşlar." demişti biz öğrencilerine. "Zira bunu yapmazsanız yaptığınız iş saygı görmez."

Bu tezini de şu şekilde güçlendirmişti; -eksik olabilir yıllar oldu sonuçta dinleyeli lakin aşağı yukarı şöyleydi:

"Bir tanıdığımın yakını üniversiteye geldi ve malumunuz deprem bölgesinde olduğumuzdan konutunun deprem yönünden sağlamlığını, değilse güçlendirilmesi yönünde görüş bildirmem için. Ben de yapıyı yerinde inceledim, raporunu da sundum. Lakin tanıdık olduğu için bu işten para almadım. Sonra öğrendim ki; benim verdiğim rapora iltimat edilmemiş. Bir başka mühendisten konuya dair görüş istenmiş, o da benden farklı birşey söylememiş, üstüne bir de para almış. O hesap, benim para almamış olmam, işimi savsakladığımı düşünmelerine neden oldu herhalde... O sebeple siz siz olun mutlaka ne yapıyorsanız, değeri neyse onu alın."

Ayrıca sevgili babamdan da bu konular dahilinde çok öğüt, bir çok hikaye dinlemişimdir.  :)

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #2 : 05 Eylül 2014, 08:51:18
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Size kesinlikle katılıyorum.

Değerli Hocam, Doçent Dr. Şevket Özden'den bir alıntıdır:

"Yaptığınız işin, paylaştığınız bilginin parasını mutlaka alın arkadaşlar." demişti biz öğrencilerine. "Zira bunu yapmazsanız yaptığınız iş saygı görmez."

Bu tezini de şu şekilde güçlendirmişti; -eksik olabilir yıllar oldu sonuçta dinleyeli lakin aşağı yukarı şöyleydi:

"Bir tanıdığımın yakını üniversiteye geldi ve malumunuz deprem bölgesinde olduğumuzdan konutunun deprem yönünden sağlamlığını, değilse güçlendirilmesi yönünde görüş bildirmem için. Ben de yapıyı yerinde inceledim, raporunu da sundum. Lakin tanıdık olduğu için bu işten para almadım. Sonra öğrendim ki; benim verdiğim rapora iltimat edilmemiş. Bir başka mühendisten konuya dair görüş istenmiş, o da benden farklı birşey söylememiş, üstüne bir de para almış. O hesap, benim para almamış olmam, işimi savsakladığımı düşünmelerine neden oldu herhalde... O sebeple siz siz olun mutlaka ne yapıyorsanız, değeri neyse onu alın."

Ayrıca sevgili babamdan da bu konular dahilinde çok öğüt, bir çok hikaye dinlemişimdir.  :)

Muhteşem bir örnek teşekkür ediyorum.
+rep

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap