ETABS döşeme analiz farklılığı

Başlatan furkanelbir24Forumun Yardim Bolumu

Yanıt: 2
Gösterim: 1398
Son İleti 27 Ekim 2022, 23:26:32
Gönderen: furkanelbir24
ETABS YARDIM

Başlatan kenanozyurek66Forumun Yardim Bolumu

Yanıt: 5
Gösterim: 2232
Son İleti 25 Mart 2019, 19:03:50
Gönderen: osmanbayrak
ETABS

Başlatan osmanbayrakForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1341
Son İleti 02 Şubat 2019, 16:51:24
Gönderen: osmanbayrak

Etabs (SAP2000), İdecad ve Sta4CAD'in farklarının anlatıldığı video serisi

ce.mesutergul · 3241

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ce.mesutergul

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta

Bu çalışma kapsamında Türk proje piyasasında en çok kullanılan iki paket program olan Sta4CAD ve İdeCAD ile çok amaçlı tasarım programları üreten Amerika Birleşik Devletleri menşeili CSI firmasının betonarme binalar için özelleştirilmiş ETABS programı kıyaslanmıştır. Simetrik ve asimetrik betonarme çerçeve taşıyıcı sistemlere sahip 5, 10 ve 15 katlı yapı örnekleri modellenmiş olup bu modeller programlar tarafından analiz edilmiştir. Analiz sonuçları birbiri ile kıyaslanmış, çıkan farklar sergilenmiştir. Deprem yüklerinin yalnız çerçeveler ile taşındığı betonarme binalarda programlar arasında farklı sonuçlar çıkmasına neden olan bazı önemli etmenler tespit edilmiştir. Bunlardan en önemli üçü; programlar tarafından bina ağırlıklarının birbirinden farklı olarak hesaplaması, kolon kiriş birleşim bölgelerini farklı rijitlikte algılamaları ve kirişlerin döşemede oluşturduğu, basınç kuvvetine karşı oluşan tablanın programlar tarafından alınıp alınmamasıdır. İnşaat mühendisi bu üç etmeni dikkate alarak yaptığı detaylı hesaplama ve modellemeler sonucunda programlar arasında çıkacak farklar bertaraf edilebilmektedir. Böylece tüm programlar en doğru sonuçları verebileceği gibi bu analiz sonucunun daha güvenli ve ekonomik olacağı söylenebilir. Türkiye’de betonarme yapıların statik analizi için yaygın olarak kullanılan bu üç programın da analiz mantığının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bir inşaat mühendisi, gerektiğinde aynı yapıyı farklı programlara analiz ederek sonuçlarını kıyaslayabilmelidir. Bunu yaparken, her bir programın kendine özgü birer hesap mantığının olduğunu unutmadan, programlara girilecek veriler özenle seçmelidir.