HAFİF RAYLI TAŞIMA SİSTEMLERİ

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Ulaştırma Anabilim Dalı

Yanıt: 1
Gösterim: 3768
Son İleti 09 Nisan 2014, 16:09:17
Gönderen: dr.watson
Hafif Beton - Normal Ağırlıklı Beton

Başlatan FloraForumun Makaleler - Tezler

Yanıt: 2
Gösterim: 3227
Son İleti 19 Aralık 2016, 09:35:46
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
TS 1114 Hafif agregalar standartı elinde olan var mı

Başlatan korayustaForumun Kanun ve Yönetmelikler

Yanıt: 0
Gösterim: 1657
Son İleti 06 Kasım 2019, 18:10:46
Gönderen: korayusta

hafif çelik yapı (galvaniz) hk. bilgi

denemekral · 1866

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı denemekral

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
: 07 Haziran 2020, 07:03:32
Merhaba,

hafif çelik yapılar üzerinde oturum yapmak için araştırma yapıyorum.

Gerekli statikler yapıldıktan sonra hafif çelik kons.lar 4 mevsim oturuma müsait olabiliyorlar mı ve yapı olarak galvaniz çeliklere sağlamlık olarak güvenebilir miyim? Herhangi bir sallanma titreme hissleri var mı, betonarme ile arasında ciddi kalite (sağlamlık) farkları var mı? son olarak sağlamlık olarak tercih ederken kaç mm galvaniz tercih etmeliyim?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #1 : 07 Haziran 2020, 19:18:42
Merhabalar,

Ülkemizde kullanımı yaygınlaşmaya başlayan hafif çelik yapılarda tabi ki 4 mevsim oturabilirsiniz, neden böyle bir kanıya vardın. Yapısal çeliklerin sağlamlığı konusunda herhangi bir şüphe bulunmamaktadır. Galvanizli olması veya olmaması bu durumu değiştirmemektedir. Çelik çerçeveli yapılarda; çelik malzemesinin sünekliğine bağlı olarak yatay kuvvet altında daha fazla deformasyon yapabilme yeteneğine sahiptir. Burada betonarme ile çelik arasında ayrım yapmak yanlış olur. Siz yapınızı hangi yüklere göre tasarlarsanız o yüklere dayanım gösterecektir. Buradan beton iyi çelik kötü gibi bir ayrım çıkarmak mümkün değildir. Taşıyıcı çelik elemanların boyutları hesaplamalar sonucunda elde edilmektedir. Sabit bir değer bulunmadığı gibi yapının bir çok yerinde değişiklik gösterebilir. Ayrıca yapının kullanım amacı burada çok önemlidir.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı denemekral

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 07 Haziran 2020, 20:31:00
Hocam öncelikle ilgine çok teşekkür ederim,

Son bir aydır ilgimi çekmeye başladı, dediğin gibi ülkemizde çok fazla örneği olmadığından dolayı veya uzun süreli kullanım bilgisi bulunmadığından dolayı tüketici olarak hak verirsin ki üzerimde kafa karışıklılığı mevcut. Kullanım amacım konut olacak yani 12 ay yaşamak için kullanmak istiyorum.

- Bir yerde belirli periyotlarda bakımının yapılması gerektiği yazıyordu bu bakım neye yapılmakta ve periyotları nedir.
- Genel araştırmalarımda 70-90 yıl aralığında kullanım ömrü yazıyor, bu bilgi hafif çelikte doğru mudur?
- Hafif galvaniz çelikler paslanıyor mu?

Yani şöyle söylemek istiyorum yapıyı yaptığımda sonrasında bana ekstra maliyet ve uğraş çıkarması konusunda belirsizlik yaşıyorum, yazdan yaza gitsem kabul edilebilir belki ama sürekli oturacağım alan olacağı için endişelerim var.