DUYURU!!!! - İnşat Haber ve Forum Sitemiz Http'den Https'ye Geçirilmiştir.

Başlatan erhanbaytakForumun Forum Hakkinda Duyurular

Yanıt: 1
Gösterim: 2539
Son İleti 29 Mart 2017, 09:35:35
Gönderen: emnbzkrt
Forum Sitemize Reklam Vermek İsteyenler!

Başlatan erhanbaytakForumun Forum Hakkinda Duyurular

Yanıt: 2
Gösterim: 12609
Son İleti 22 Aralık 2016, 22:17:22
Gönderen: Kellyhourf
FORUM İÇERİKLERİ...

Başlatan ahmetcelikkolluForumun Öneri, Düşünce ve Şikayetleriniz

Yanıt: 1
Gösterim: 2951
Son İleti 26 Nisan 2014, 13:06:49
Gönderen: erhanbaytak

Forum hakkında küçük bir analiz

osmanbayrak · 2894

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
: 10 Şubat 2018, 07:31:23
Herkese merhabalar,
Forumda konu başlıklarına ve görüntülenme sayılarına bakıyorum. Baktıkça da üzülüyorum. Çok elzem ve okunması gereken konuların, dökümanların ve paylaşımların görüntülenme sayıları aşağıdaki gibi

Kanun ve Yönetmelikler                                            168 İleti  51 Konu
İmar Kanunları ve Yönetmelikleri                            117 İleti  48 Konu
Deprem                                                                        110 İleti  59 Konu

Bu konuların alt yapısı yapıldıktan sonra bizi sonuca ulaştıracak araçlara geçiş yapılabileceğini düşünüyorum. Peki araçların durumu nasıl dersek,

İdeCAD Statik & Mimari                                             218 İleti  74 Konu
Sta4CAD                                                                       262 İleti  49 Konu
Sap2000                                                                       1068 İleti  151 Konu
Tekla/Xsteel                                                                 474 İleti  70 Konu

Ticari programları öğrenme isteğinin bazı teorik programlara göre %100 arttığı görülmekte. Bu olay kötü değil fakat özellikle de Sap2000'in aktif takipcisi ve yazarı olarak çok bariz bilgi eksikliğini görüyorum.
Demem o ki ya biz elzem konuları spesifik bir şekilde veremiyoruz yada öğrenci arkadaşlarımda ve meslektaşlarımda olaya bakış açısının bilinçsizliği var. Çevremdede projeci ve şantiyeci olarak görev yapan mühendislerin bilgiden ziyade projeyi geçirme ve işi bitirme düşüncesini görüyorum.
Bu beni gerçekten üzüyor.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #1 : 13 Şubat 2018, 10:24:19
Güzel bir pencereden bakmışsınız Osman bey, bu konuyla alakalı forumda yapmamızı istediğiniz bir öneriniz var mı peki?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #2 : 15 Şubat 2018, 16:31:20
Erhan Bey,
Konulara verilen cevaplar kısa ve direk soruya yönelik. Verilen cevapların diğer bölümlere kaynak gösterilmesi son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde kişilerin direk yemeği almaktansa yemeği yapmayı öğreneceğini aşikardır. Birden olmasını beklemek anlamsız olacaktır fakat zaman alsa da bu forumdan bilgili mühendisler ve adayları çıkacaktır. Bunu konunun site yöneticileri ve yazarları arasında tartışmaya açılmasında faydası var. Diğer forum sitelerinden bir adım öne çıkacaksak eğer farklı işler yapmalıyız farklı olay ve kurguları denemliyiz.
Saygılarımla.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı otekesa

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +7/-1
  • Civil Engineer/Structural Designer/Cons. M/Physics
Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2019, 00:00:22
Çevremdede projeci ve şantiyeci olarak görev yapan mühendislerin bilgiden ziyade projeyi geçirme ve işi bitirme düşüncesini görüyorum. Bu beni gerçekten üzüyor.

● Osman bey; serbest piyasa mühendislik camiasının kanayan yaralarından birisi de bu yaklaşım sistematiğir. Ben bu durumu mühendisliğin tüccarlığı olarak niteliyorum ki mühendislikteki mesleki deformasyon bu olsa gerektir.
● Mühendislik kavramı ticarete kurban veriliyor.
● Mühendislerimiz mühendislik felsefesi / etiği yanında standart bir ticari etik kavramınıda var etmelidirler.
● Ümidimiz odur ki bilim ve tekniği önceleyen bir hendese felsefesi var olacak olan yarınlara uyanalım.
● Saygılar....

Mühendis; formüllere tapınan bir hesap uzmanı değil, nesneyi idrak edip ondan yeni kavramsallıklar yaratabilen "Usta Akıl'a" denir. / İ.U.   [Mühendislik Aklı] 

Çevrimdışı MEMET32

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #4 : 26 Mart 2020, 16:34:47
Ben tamamen üniversitelerdeki eğitim sistemi ve metotlarıyla  alakalı olduğunu düşünüyorum. Yorumlayabilen sorgulayabilen ve çözüm üreten mühendis yetiştirme çabasında olan üniversite hocaları ne kadar bu işe gönül verirse geçiştiren değil sorgulayan ve tekniği kullanan mühendis yetişir.