STA4CAD-ETABS kiriş açıklık moment farkı

engineerking · 2412

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Merhaba arkadaşlar sta4cad de analizini yaptığım 2 katlı binanın bazı analiz sonuçlarını etabs analiziyle karşılaştırma yapmak istedim.fakat bir kaç husus kafama takıldı.

Bu arada etabs ta modal analiz yapılmamış,ölü yük analizi yapılmıştır.zaten karşılaştırmak istediğim durumlar
G+Q ve 1,4G+1,6Q kombinasyonlarıdır.(sta4cad de baktığım noktalarda max değerleri veren kombinasyonlar bunlar olduğu için)
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

şekilde gördüğünüz kiriş.sta4cad de max moment olarak 22,923 tm/m değerini vermiş.fakat aynı kiriş için etabs ta max. 41,31 tm/m (1,4G+1,6Q için) değerini okuyorum (G+Q komb için ise 28,29tm/m oluyor).bunun nedeni nedir sizce?

Not:Diğer değerlerle alakalı karşılaştırmalar da yaptım fakat major bir problem gözüme çarpmadı.yadımcı olmaya çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 12 Kasım 2018, 05:07:11
Paylaştığınız dosyalardan anladığım kadarıyla herşeyi doğru yapmışsınız ancak neden farklı sonuç çıktı bir bilgim yok, etabs yetkililerini arayıp bir sorun isterseniz.
Ayrıca bir karşılaştırma da ben yaptım, sonuçlar aynı çıktı şimdi daha çok şaşırdım.

« Son Düzenleme: 12 Kasım 2018, 05:17:40 Gönderen: Emre Kemal »

Çevrimdışı slcver

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • ProjeInsaat.Net - Statik Proje Araçları
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 12 Kasım 2018, 08:05:03
Kolon mesnetlerini sabit mesnet yapmışsınız, ankastre yapıp tekrar dener misiniz?

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 12 Kasım 2018, 08:30:04
Kolon mesnetlerini sabit mesnet yapmışsınız, ankastre yapıp tekrar dener misiniz?

Kolon mesnetleri farklı.. Moment aktaran anksastre yapın.
Betonarme yapılarda moment aktarmayan sadece bir kaç yer vadır ve tüm klon kirişler parçalıı olsun çelik elemanlar da yapıldığı gibi tek parçadan çizmeyin moment aktardığı için

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 12 Kasım 2018, 13:43:14
Arkadaşlar program temel mesnet kolonlarini default attigi icin hic farkina varmamisim durumun.tamamdir sagolun.hatayi duzeltip bir daha bakacagim tesekkurler.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 12 Kasım 2018, 18:29:41
Paylaştığınız dosyalardan anladığım kadarıyla herşeyi doğru yapmışsınız ancak neden farklı sonuç çıktı bir bilgim yok, etabs yetkililerini arayıp bir sorun isterseniz.
Ayrıca bir karşılaştırma da ben yaptım, sonuçlar aynı çıktı şimdi daha çok şaşırdım.

arkadaşlar modeli v17 de de tanımlayıp analizi yaptım.kolon mesnetlerini de düzenledim.slab automash tanımı da yaptım.1,4g+1,6q kombinasyonunda çıkan moment 36,9 tm/m çıkıyor.emre bey sizin sonuçlarınız neredeyse birebir.sizce nerde hata yapıyorum?ya da bu fark neden kaynaklanıyor çok kafam takıldı bu duruma?

modelin linki burdadır.etabs v17.0.1 ile çözülmüştür.

bu da sta4cad datası
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2018, 19:15:55 Gönderen: engineerking »