İzmir'de staj yeri arıyorum

Başlatan elifyilmazzzForumun İş ve Staj Yeri Arayanlar

Yanıt: 0
Gösterim: 1213
Son İleti 27 Mart 2021, 19:01:23
Gönderen: elifyilmazzz
ASMOLEN DÖŞEME TİPİ BİNALARIN TÜRKİYE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE Kİ YERİ VE DEPREM DAV.

Başlatan ahmetozurunForumun Makaleler - Tezler

Yanıt: 1
Gösterim: 5748
Son İleti 02 Ocak 2017, 22:47:17
Gönderen: azad
Ulaştırma veya Hidrolik Staj Yeri Arıyorum. Eskişehir, Manisa, İzmir

Başlatan musa_canForumun İş ve Staj Yeri Arayanlar

Yanıt: 3
Gösterim: 2936
Son İleti 06 Haziran 2017, 20:26:09
Gönderen: emnbzkrt

İş yeri ve konut için metrekare hesabı nasıl yapılır?

orge · 4229

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orge

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Merhabalar, aşağıda planı olan bodrum, zemin kat(dükkanlar) ve dairenin metrekaresini doğru bir şekilde nasıl hesaplayabiliriz. Planlar da 2 kenar eşit 2 kenar farklı boyutta gözüküyor. Kafam karışmış durumda :(

Şimdi uzun tarafları baz aldığımda;
Bodrum: 11x10.2= 112.2 m2
Zemin(dükkanlar): 11x10.2= 112.2 m2
1.2.3.4 Kat Daire: 11x10.9= 119.9 m2

Bir de bu şekilde formul buldum. [(farklı kenar 1 + farklı kenar 2)/2] x eşit kenar [(11 + 10.2) x 10.1] / 2 = Sonuç

Buna göre;
Bodrum: [(11 + 10.2) x 10.1] / 2 = 107 m2
Zemin(dükkanlar): [(11 + 10.2) x 10.1] / 2 = 107 m2
1.2.3.4 Kat Daire: [(11 + 10.1) x 10.9] / 2 = 115 m2

Ayrıca dükkanların tek tek metrekaresini de bulmam gerekiyor. Konu hakkında bilgi sahibi olan birileri rica etsem bana yardımcı olabilir mi?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Merhabalar,
Bu konuyu dert etmeyin acad ile kolay bir şekilde çıkartaiblirsiniz. İlk olarak bir röleve alın. Lazermetre ile kenar uzunluklarını ve köşegen uzunluklarını ölçün ve not alın. Bundan sonra sizlere iki yöntem sunacağım,
1) Çember yöntemi ile bunu yapmak mümkün bunu size anlatmaya çalışağım. Kapalı bir alan 4 çizgiden oluştuğu için ilk önce bir çizginin uzunluğunu açı girmeden düz bir şekilde çizin. Bu çizgiye dik olan çizgiyi çizmek için söylediğinize göre açı gerekmektedir ama açıyı bilmediğimiz için ilk çizginin bittiği noktadan yarı çapı ikinci çigininin uzunluğu kadar olan bir çember çizin. Daha sonra ilk çizginin başlangıç noktasından yarı çapı bu iki çizginin hipotenüsü olan köşegen uzunluğu kadar çember çizin. Bu iki çemberin birleştiği nokta sizin ikinci çizginizin biiş noktasını verir ve böylece alanı oluşturup acad ile alanı bulabilirsiniz.
2)Bu yöntemi daha basit aslında, kenar çizgilerini ve köşegen uzunluklarını bilenen bir diktörgenin açıları cosinüs teoremi ile kolayca bulunabilir. Açıları bulduktan sonra çizim acad ile alanı bulmanız çok kolay olacaktır.

İlk yöntemi mimarlar çok kullanmaktadır. Mimar bir arkadaşım çizim yaparken gördüm ve excelde 2.formülü oluşturdum. Kenarları giriyorsunuz size 4 noktanın direk kordinatlarını veriyor bunuda acada kopyaladığınız zaman direk diktörgeni çiziyor. Eğer işinize yarayacaksa sizinle paylaşayım.

Kolay gelsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı orge

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Merhabalar,
Bu konuyu dert etmeyin acad ile kolay bir şekilde çıkartaiblirsiniz. İlk olarak bir röleve alın. Lazermetre ile kenar uzunluklarını ve köşegen uzunluklarını ölçün ve not alın. Bundan sonra sizlere iki yöntem sunacağım,
1) Çember yöntemi ile bunu yapmak mümkün bunu size anlatmaya çalışağım. Kapalı bir alan 4 çizgiden oluştuğu için ilk önce bir çizginin uzunluğunu açı girmeden düz bir şekilde çizin. Bu çizgiye dik olan çizgiyi çizmek için söylediğinize göre açı gerekmektedir ama açıyı bilmediğimiz için ilk çizginin bittiği noktadan yarı çapı ikinci çigininin uzunluğu kadar olan bir çember çizin. Daha sonra ilk çizginin başlangıç noktasından yarı çapı bu iki çizginin hipotenüsü olan köşegen uzunluğu kadar çember çizin. Bu iki çemberin birleştiği nokta sizin ikinci çizginizin biiş noktasını verir ve böylece alanı oluşturup acad ile alanı bulabilirsiniz.
2)Bu yöntemi daha basit aslında, kenar çizgilerini ve köşegen uzunluklarını bilenen bir diktörgenin açıları cosinüs teoremi ile kolayca bulunabilir. Açıları bulduktan sonra çizim acad ile alanı bulmanız çok kolay olacaktır.

İlk yöntemi mimarlar çok kullanmaktadır. Mimar bir arkadaşım çizim yaparken gördüm ve excelde 2.formülü oluşturdum. Kenarları giriyorsunuz size 4 noktanın direk kordinatlarını veriyor bunuda acada kopyaladığınız zaman direk diktörgeni çiziyor. Eğer işinize yarayacaksa sizinle paylaşayım.

Kolay gelsin

Osman bey ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Açıkçası bu yöntemleri uygulayacak bilgi birikimine ve gerekli araçlara sahip değilim. Konuya eklemiş olduğum planlar da görüldüğü gibi belli ölçüler verilmiş. Yani planlara bakıp, plandaki ölçüleri kullanarak hesaplayamaz mıyız?

1. Bodrum kat, zemin kat, daire olarak her biri ayrı ayrı toplam metrekare (sanırım bürüt olarak)
2. Zemin kat da gözüken 3 tane dükkanın ayrı ayrı metrekaresi

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yukarıda verilen bilgiler ile o alanları oluşturmanız mümkün görünmüyor. Fakatbazı yöntemlerle ve  programlar ile yaklaşık olarak bulunabilir.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı orge

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yukarıda verilen bilgiler ile o alanları oluşturmanız mümkün görünmüyor. Fakatbazı yöntemlerle ve  programlar ile yaklaşık olarak bulunabilir.

Zahmet olmaz ise yardımcı olur musunuz?  Yani yaklaşık da olsa hesaplayabilir miyiz. Ben şimdi bu bilgileri imar barışı başvurusunda kullanmak istiyorum. Bu nedenle beyanda bir yanlışlık yapmak istemiyorum.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Röleve alma şansınız yok mu?

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı orge

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Röleve alma şansınız yok mu?

Röleve nedir desem :) Sanırım alamayabilirim. Ben biraz araştırma yapayım video lar var ise onlara bakayım :)

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yani mekanı yerinde gidip tekrar ölçü alma şansınız var mı? Bu daha sağlıklı olacaktır.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı orge

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yani mekanı yerinde gidip tekrar ölçü alma şansınız var mı? Bu daha sağlıklı olacaktır.

Sanırım planlar eski olduğu için elimizde ki veriler ile sonuca varamıyoruz. Mesela daire planını örnek alalım Arka kenar 11m, yanlar 10.9m, cephe 10.1m olarak belirtilmiş.

Dükkanlar için ölçüm yapmaya çalışıp daha sonra burada paylaşayım.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Benim sitem üzerinden bana yazbilir misiniz.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı orge

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #10 : 09 Ağustos 2018, 03:27:53
Benim sitem üzerinden bana yazbilir misiniz.

Peki yazıyorum.