İSALE HATTI ÇELİK BORU HENDEK İÇİNE YERLEŞTİRİLMESİ

Başlatan recosalForumun Santiye Bilgileri - Santiye Medyasi

Yanıt: 0
Gösterim: 2714
Son İleti 08 Haziran 2017, 19:54:10
Gönderen: recosal
ÇELİK YAPILARDA BULON KAYNAK ANKRAJ HESABI

Başlatan DuhanForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 1
Gösterim: 5009
Son İleti 27 Mart 2018, 14:35:28
Gönderen: mustafaolbak
Çelik Yapılar - Gerilme Kavramı

Başlatan FloraForumun Yapı Anabilim Dalı

Yanıt: 0
Gösterim: 2645
Son İleti 12 Aralık 2015, 10:01:08
Gönderen: Flora

Çelik konstrüksiyonda birleştirme sorusu

hunter07 · 3477

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hunter07

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
: 17 Şubat 2019, 18:18:18
Merhaba,
Hem sitedeki mesajları hem de youtube dan dersleri izleyerek birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. Merak ettiğim 2 konu oluştu ve size sormak istiyorum.
Kolon ve kiriş birleşimi için genelde ekte paylaştığım kırmızı renkli birleştirme öneriliyor. Ben ise Mavi -Mor renkli birleştirme şeklinin daha stable olacağını düşünüyorum.
Youtube üzerinden tasarım yazılımlarınn hazır seçeneklerinde benim çizdiğim yapı yok. Sizce hata mı yapıyorum? 
İkinci kısa sorum da şöyle IPE 240 profiller için bu tür bileştirmelerde M20civata-somun kullanıldığını izledim. M20 yeterli bir somun civata ölçüsü mü? Yoksa ders için ratgele seçilmiş olabilir mi?

Teşekkür ederim

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 18 Şubat 2019, 08:34:54
İlk birleşim olabilir mi değil hatalı bir birleşim zaten bu şekilde şantiyeye gönderemezsiniz. Statik olarak konuşulduğunda moment değeri azalarak gider belli bir kısım uç kısımlara kadar.
IPE240 malzemeye M20 cıvata demişsiniz o da hatalı bir birleşimdir. M12 büyük cıvata kullanılmaz. Kesit kaybı fazla olduğu için. Ders için seçilmiştir.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2019, 08:38:27 Gönderen: Emrah Türkseven »

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı hunter07

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 07 Mart 2019, 22:07:45
Kusura bakmayın uğrayamadım foruma. Öncelikle cevap için teşekkür ederim.
1- İlk çizim( Mor Mavi) hatalı  .
2- IPE 240 Profil için M12 den büyük civata-somun kullanılamaz

Mümkünse İlk çizimin neden hatalı olduğu konusunda aydınlatabilir misiniz? ikinci çizimdeki(kırmızı -gri) birleşme profil alından yapılırken ve yük yüzey boyunca aşağı doğru uygulanırken, ilk çizimde kolon profilinin tam üstüne basarak daha dengeli bir duruş sergiliyor gibi duruyor. Statik bakımdan açıklarsanız sevinirim.
Selamlar.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2019, 22:14:56 Gönderen: hunter07 »

Çevrimdışı KOBE

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #3 : 07 Mart 2019, 22:57:17
Kendi fikrimi söyleyim,
Öncelikle birinci birleşim tipi mafsallı ikinci birleşim tipi ise rijit. İlk birleşimde rijit bağlantı yapmak istiyorsanız kirişin üst başlığını tutmanız gerekir. Eğer mafsallı birleşim yapmak istiyorsanız alttaki detaya gerek yok. Bu tip profillerde flanşlar momenti gövde kesme yükünü aktarır. Eğer birleşimde flanşları tutmazsanız o birleşim moment aktarmaz. Örneğin alın levhalı kiriş-kiriş eki yapıp bulonları sadece gövde de tuttuğunuz taktirde bile sizin o birleşiminiz yarı rijit olmakta. Alın levhalı - Guseli (2.tip) birleşim yaparak birleşimin tarafsız eksenini aşağıya çekeriz. Böylece  gövde de bulunan  ve üst flanşa yakın bulonların momenti, guse kısmında bulunan bulonların kesmeyi almasını sağlarız. (Tersinir kuvvetlerde de guse bulonları moment alır). Eğer aklınıza takılan noktalar var ise size İdeaStatica programını tavsiye ederim.Orada merak ettiğiniz birleşimleri tanımlayıp rijitlik oranlarına, levhalarda meydana gelecek gerilmelere, birleşim tipinde oluşan deformasyonlara bakabilirsiniz.

Çevrimdışı hunter07

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #4 : 07 Mart 2019, 23:56:08
Teşekkürler.

Bu civata konusu aklıma takıldı. Yukarıdaki resimde soldaki bağlantıda IPE300 ve 2x5  toplam 10 adet M20 civata kullanılmış. Emrah bey M12 den büyük kullanılamaz diye uyarmıştı.

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 08 Mart 2019, 08:20:21
Teşekkürler.

Bu civata konusu aklıma takıldı. Yukarıdaki resimde soldaki bağlantıda IPE300 ve 2x5  toplam 10 adet M20 civata kullanılmış. Emrah bey M12 den büyük kullanılamaz diye uyarmıştı.

Günaydın sizin yukarıda bahsettiğiniz eleman IPE240 ona M12 fazla kullamazsınız IPE300 de ise M16 dan fazla kullanamazsınız.
Ayrıca siz daha imalatın mantığında ve bilgisinde eksiklikler var sanırım çelik öğrenmek için önce en az 1 sene atölye de kaynak yapmanız lazım sonra proje başına geçin resimde gösterdiğiniz M20 civatalar IPE300 le alakası yok HEB240  flanşlarından cıvatalı HEB240 malzemesine de en fazla M27 cıvata atabilirsiniz yoksa en kesit kaybı tahkiklerinde sıkıntı olur

Çevrimdışı KOBE

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #6 : 08 Mart 2019, 08:40:09
Ayrıca Emrah beyin söylediklerine ek olarak profil tablolarından I  ve H profiller için bulon ebatlarına ve yerleşim mesafelerine bakabilirsiniz. Bulon seçtikten sonra başlıkta bulonu kafanıza göre koyamıyorsunuz.

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 08 Mart 2019, 08:45:06
cıvata merkezlerini yeni çelik yönetmeliği 2016 ya göre biraz güncellemeler var yönetmeliğe göre e,e1 ve e2 mesafelerini ayarlamak lazım

Çevrimdışı hunter07

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #8 : 08 Mart 2019, 15:12:45
çelik öğrenmek için önce en az 1 sene atölye de kaynak yapmanız lazım sonra proje başına geçin

Yanlış anlamayın bir yerde aktif olarak çalışmıyorum veya yapacağım tasarımı birilerine gönderme gibi bir durumum yok. İnternet üzerinden araştırma yapıyorum. Aklıma takılanları sormaya çalışıyorum.

Edit: Aslında proje havuzundan IPE240 lı bir proje üzerinden çallışsam daha iyi olacak..
« Son Düzenleme: 08 Mart 2019, 16:20:16 Gönderen: hunter07 »

Çevrimdışı hunter07

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #9 : 08 Mart 2019, 17:41:19

Bu konuda güzel bir döküman buldum ve pdf olarak ekledim. Yukarıdaki resimde içindeki sayfalardan bir örneği görüyorsunuz.

S11_Moment_connections.pdf
« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2019, 15:12:31 Gönderen: erhanbaytak »