STA4CAD-MOMENT DİYAGRAMI

Başlatan cengizhannForumun Sta4CAD

Yanıt: 0
Gösterim: 2365
Son İleti 21 Şubat 2023, 16:30:20
Gönderen: cengizhann
sta4cad ile güçlendirme projesi

Başlatan boranForumun Sta4CAD

Yanıt: 4
Gösterim: 4620
Son İleti 17 Mart 2017, 15:05:49
Gönderen: dagcitorunu
sta4CAD sismik izolatör

Başlatan seymatplForumun Sta4CAD

Yanıt: 0
Gösterim: 3291
Son İleti 07 Kasım 2017, 10:46:14
Gönderen: seymatpl

STA4CAD YIĞMA CAMİİ MODELLEME (YARDIM LAZIM)

cheanadolu · 3223

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cheanadolu

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Merhabalar herkese Sta4cad de ufak bir yığma camii modellemem gerekiyor bitirme ödevim için , fakat nasıl yapıcağım hakkında bir fikrim yok duvarları ne olarak girmeliyim herhangi bir yığma yapı seçeneği göremedim sta4cad le yeni yeni haşır neşir oluyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşşekkürler.
Tarihi bir camii elimde restorasyon projesi mevcut camii şu şekilde ufak bir camii Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2019, 13:49:40 Gönderen: cheanadolu »

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #1 : 11 Kasım 2019, 00:20:14
Merhabalar. (Yığma yapılar basit gibi gözüksede geçmişten günümüze kadar barınma, ibadethane, eğitim vs. gibi farklı türden yapılar görebilirsiniz. Yığma yapılar genelde basitmiş gibi gözüksede aslında çok ince bir mühendislik hesabı ve mimari isteyen yapılardır.  İnşaat Mühendisi Yığma binaları analizinde ve yorumlamasında; duvar malzeme çeşitliliği, duvar kalınlıkları, yapıştırıcı türü (harçlar), çatı türü, statik hesaplar  ve ilgili şartnamelere hakim olmalıdır.) Nacizane fikrim.

İstediğiniz yapıyı Sta4Cad, Staticad, Sap200, Etabs Programlarıyla modelleye bilirsiniz. Sta4cad'de modellemek isterseniz programa  hakim olmalısınız yoksa modelleme sırasında hata kaçınılmaz olur. Yada bilen birinden destek almalısınız. Daha önceden foruma basit bir yığma yapının Sta4cad ile modelemesini resimlerle anlatmaya çalışmıştım. onu inceleye bilirsiniz...

Örnekteki gibi bir caminin mimarisi  yada statik proje/rölövesi varsa Nasıl modelleyeceğin hakkında size yardımcı olabilirim....
Sormak istediğin ne varsa sorabilirsin. Kolay gelsin. İyi çalışmalar...
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2019, 00:23:26 Gönderen: staff »

Çevrimdışı cheanadolu

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 11 Kasım 2019, 13:54:31
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Merhabalar. (Yığma yapılar basit gibi gözüksede geçmişten günümüze kadar barınma, ibadethane, eğitim vs. gibi farklı türden yapılar görebilirsiniz. Yığma yapılar genelde basitmiş gibi gözüksede aslında çok ince bir mühendislik hesabı ve mimari isteyen yapılardır.  İnşaat Mühendisi Yığma binaları analizinde ve yorumlamasında; duvar malzeme çeşitliliği, duvar kalınlıkları, yapıştırıcı türü (harçlar), çatı türü, statik hesaplar  ve ilgili şartnamelere hakim olmalıdır.) Nacizane fikrim.

İstediğiniz yapıyı Sta4Cad, Staticad, Sap200, Etabs Programlarıyla modelleye bilirsiniz. Sta4cad'de modellemek isterseniz programa  hakim olmalısınız yoksa modelleme sırasında hata kaçınılmaz olur. Yada bilen birinden destek almalısınız. Daha önceden foruma basit bir yığma yapının Sta4cad ile modelemesini resimlerle anlatmaya çalışmıştım. onu inceleye bilirsiniz...

Örnekteki gibi bir caminin mimarisi  yada statik proje/rölövesi varsa Nasıl modelleyeceğin hakkında size yardımcı olabilirim....
Sormak istediğin ne varsa sorabilirsin. Kolay gelsin. İyi çalışmalar...

Elimde Restorasyon projesi mevcut , Detaylı yapmama gerek yok zateb programa çok hakim değilim  üstünkörü yapabilirim biraz denedim ama yapamadım. Sizin paylaştığınız resimleri incelemiştim zaten. Üstün körü bir şekilde çizebilsem bile yeticek ama yapamadım malesef internettede bu konu hakkında herhangi bir yardımcı içeriğe rastlamadım sizinkinden başka , projenin basitleştirilmiş halini buraya bıraktım. İlgilendiğiniz için çok teşşekür ederim kimse yardımcı olamadı.

Restorasyon Projesi;
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2020, 19:07:45 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 13 Kasım 2019, 10:44:53
Yapınızı Sta4Cad ile modelleyecem gün içerisinde dönüş yapılacaktır. Cami ile ilgili bilgiler lazım. Özellikle bir kaç tane içten ve dıştan fotoğraf olursa, bunun dışında deprem parametreleri, zemin parametreleri vs. bilgiler gereklidir.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2019, 11:58:26 Gönderen: staff »

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #4 : 13 Kasım 2019, 14:29:31
Caminin Sta4cad modellemesi sırasında;
Ana taşıyıcı duvar ölçülerinde çok ufak değişikliler yapıldı,
Kubbe altı duvar kalınlıkları olmadığından tahmini bir duvar kalınlığı girildi,
Kubbe altı duvarların mimari/statik çizimi olmadığından bu tur eski yapılarda (selçuklu mimarisi)  tahmini Sekizgen bir modelleme yapıldı,
Duvar ve Kubbe altından yatay hatıl olup olmadığı bilinmediğinden dolayı girilmedi,
Cami içerisinde düşey hatıl olup olmadığı bilinmediğinden dolayı girilmedi,
Duvar taşıyıcı malzemesi standart moloz taş girildi,
Döşeme kalınlıkları 12 cm girildi,
Deprem parametreleri 2007'ye göre rastgele girildi,
Camiyi hangi analiz türü için kullanacağı belirtilmediği için direk modelleme yapıldı,
....vs.
Şuan aklıma ilk gelenler bunlar eğer elinde datalar varsa model üzerinden ilgili yerlerdeki değişiklikleri yapabilirsiniz.
Mevcut bir yapının analizi yapılacaksa elde tüm verilerin eksiksiz olması gerekir.
(Ufak bir Not: Malesef az bilgiyle çok şey yapılmıyor. :) :) :) )

Takıldığınız bir yer olursa sorabilirsiniz...

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2019, 18:57:00 Gönderen: staff »

Çevrimdışı cheanadolu

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 13 Kasım 2019, 14:32:37
Yapınızı Sta4Cad ile modelleyecem gün içerisinde dönüş yapılacaktır. Cami ile ilgili bilgiler lazım. Özellikle bir kaç tane içten ve dıştan fotoğraf olursa, bunun dışında deprem parametreleri, zemin parametreleri vs. bilgiler gereklidir.
Önceklikle gerçekten çok teşşekkür ederim tam  yapamıcam diye umutlarım tükenmişti. Temeli rijit kabul edebeliriz. Zemin yatak kat sayısını 3198.48 t/m³ , Zemin taşıma gücü gerilmesini 21.1t/m² alabiliriz. Deprem parametrelerinde uşak ilini  seçip yapabilirsiniz. Benim programım demo olduğu için sanırsam yapamamıştım orayıda. Camii nin resimlerini çekip geldim  içten ve dıştan olmak detaylara çok takılmayıp ölçüleri yuvarlayıp alabilriz direkt. İyi ki varsınız.

Çevrimdışı staff

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #6 : 13 Kasım 2019, 14:37:06
Modele bakın gönderdiğiniz bilgileri girmeye çalışın eğer yapamazsanız size yardımcı olurum. Şu aralar biraz yoğunum zaman oldukça yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin...

Çevrimdışı cheanadolu

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #7 : 13 Kasım 2019, 14:56:26
Caminin Sta4cad modellemesi sırasında;
Ana taşıyıcı duvar ölçülerinde çok ufak değişikliler yapıldı,
Kubbe altı duvar kalınlıkları olmadığından tahmini bir duvar kalınlığı girildi,
Kubbe altı duvarların mimari/statik çizimi olmadığından bu tur eski yapılarda (selçuklu mimarisi)   Sekizgen bir modelleme yapıldı,
Duvar ve Kubbe altından yatay hatıl olup olmadığı bilinmediğinden dolayı girilmedi,
Cami içerisinde düşey hatıl olup olmadığı bilinmediğinden dolayı girilmedi,
Duvar taşıyıcı malzemesi standart moloz taş girildi,
Döşeme kalınlıkları 12 cm girildi,
Deprem parametreleri 2007'ye göre rastgele girildi,
Camiyi hangi analiz türü için kullanacağı belirtilmediği için direk modelleme yapıldı,
....vs.
Şuan aklıma ilk gelenler bunlar eğer elinde datalar varsa model üzerinden ilgili yerlerdeki değişiklikleri yapabilirsiniz.
Mevcut bir yapının analizi yapılacaksa elde tüm verilerin eksiksiz olması gerekir.
(Ufak bir Not: Malesef az bilgiyle çok şey yapılmıyor. :) :) :) )

Takıldığınız bir yer olursa sorabilirsiniz...

Nasıl teşşekür edeceğimi bilemedim daha detaylı halini buraya yükleyemdim dosya büyütü büyük dediğin için  ama benim için yaptığınız kadarı yeterli olur sanırım hocamı ikna edebilirim.Siz harikasınız :)

Çevrimdışı cheanadolu

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #8 : 13 Kasım 2019, 14:57:03
Modele bakın gönderdiğiniz bilgileri girmeye çalışın eğer yapamazsanız size yardımcı olurum. Şu aralar biraz yoğunum zaman oldukça yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin...
Sağ olun zaman ayırdığınız için sizede kolay gelsin.