Probina Orion'da Poligon Kolonların Tanımlanması

Başlatan Medeniyet MühendisiForumun Probina

Yanıt: 0
Gösterim: 3543
Son İleti 03 Temmuz 2014, 16:03:17
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
İdeCAD Görsel Eğitim - Poligon Kolon

Başlatan sherlock holmesForumun İdeCAD Statik & Mimari

Yanıt: 0
Gösterim: 4291
Son İleti 09 Nisan 2014, 09:18:29
Gönderen: sherlock holmes
Sta4Cad poligon kolon çevirme hakkında soru

Başlatan emashamineForumun Diğer Bilgiler

Yanıt: 5
Gösterim: 4555
Son İleti 13 Ekim 2018, 12:19:00
Gönderen: emashamine

POLIGON KOLON VE PERDE BAĞLANTILARI

engineerking · 3291

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
: 08 Kasım 2018, 21:06:48
Arkadaşlar merhaba,bir kaç sorum olacak

sol üst köşedeki kolon 30*150 lik ve kolonun orijin noktası 5 noktası,kırmızı çizgiler ise bodrum perdesi olarak taanımladığım "wall" elementleri temsil ediyor.
1)Burda bodrum perdesini 22 nolu düğüm noktasından tanımlasak problem oluyor mu.yanı perdenin ya da kirişin tam düğüm noktasına tanımlanmasa da elemanın içindeki bir grid noktasında tanımlanması problem yaratıyor mu.

2)Poligon kolon tanımını da section designerda geometrisini tasarladıktan sonra "concrete column" seçip o şekilde yaptım ve görselde görüldüğü üzere perde ve kiriş bağlantıları var.

3)modelleme aşamasında program " a problem has occured do you want to save as.." gibi bir ileti verdi.daha sonra bir ara analiz yaptım fakat 3d modelde kirişlerin çoğu "shrink object" açık gibi oldu

elemanların düğüm noktaları tanımında bir fark yok fakat 3d dill extrude açıldığında bu şekilde gözüküyor.2 grafik modunda da böyle bir şey yoktu acaba dosya arızalandı da mı böyle oldu onu merak ediyorum.çünkü modellediğim bina oldukça kırıklı ve karışık. ilginiz için teşekkürler
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2018, 22:09:32 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 08 Kasım 2018, 22:06:08
Analyze-show last run details komutu ile hata varsa neler olduğunu görebilirsiniz, aynı şekilde geometri kontrolü yapabilirsiniz. Daha detaylı bakabilmek için modeli yüklemeniz gerekiyor bir şey anlaşılmıyor çünkü.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 09 Kasım 2018, 11:29:43
Merhaba dediginiz kismi kontrol ettim.ayrica analizden once Analyze>check design yaptigimda bir kaç overlapping slab ve empty edge dışında bir hata çıkmadı.fakat boyle durumlarda tecrube cok onemlidir.programin notifications olarak vermedigi ve bizim dikkat etmemiz gereken.analiz sonucu gozukebilecek seyler olabilir.benim modelim de karmasik oldugu icin ve bu tarz durumlarla baska programlarda karsilastigim icin onceden sormak istedim.ozellikle dedigim konularda bilgi alabilirsem cok faydali olacak

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 09 Kasım 2018, 11:32:45
Yazdığım cevabı bir daha okuyun, tecrübe heryerde önemlidir.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 12 Kasım 2018, 03:59:11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Emre bey cevabınızı okudum.sistem raporunda ill-conditioned vb bildirimler vardı.bir kaç eleman joint baglantılarında kusur olduğunu farkettim,onları düzeltip yeniden ara analiz yaptım ve o bildirimler kalktı.

FAKAT

tecrübe elbette önemlidir.biz de zaten bu forumda tecrübeli kardeşlerimizden abilerimizden birşeyler alabilirmiyiz diye bulunuyoruz.sorduğum soru program tecrübesi olan arkadaşlardan bir kaç önemli (yapılması ya da yapılmaması gereken) şey öğrenmek için sorduğum sorular.sorduğum sorular mühendislik eksiği ile ilgili sorular değil programın kullanıımında dikkat edilmesi gereken noktalarla alakalı.kaldı ki mühendislik eksiği olan sorular da sorulabilir ki böyle durumlarda soran kardeşlerimize çözüm üreten ve onlara soğuk hissettirmeyen şekilde cevap vermeliyiz diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 12 Kasım 2018, 04:31:24

Emre bey cevabınızı okudum.sistem raporunda ill-conditioned vb bildirimler vardı.bir kaç eleman joint baglantılarında kusur olduğunu farkettim,onları düzeltip yeniden ara analiz yaptım ve o bildirimler kalktı.

FAKAT

tecrübe elbette önemlidir.biz de zaten bu forumda tecrübeli kardeşlerimizden abilerimizden birşeyler alabilirmiyiz diye bulunuyoruz.sorduğum soru program tecrübesi olan arkadaşlardan bir kaç önemli (yapılması ya da yapılmaması gereken) şey öğrenmek için sorduğum sorular.sorduğum sorular mühendislik eksiği ile ilgili sorular değil programın kullanıımında dikkat edilmesi gereken noktalarla alakalı.kaldı ki mühendislik eksiği olan sorular da sorulabilir ki böyle durumlarda soran kardeşlerimize çözüm üreten ve onlara soğuk hissettirmeyen şekilde cevap vermeliyiz diye düşünüyorum.

Analyze-show last run details komutu ile hata varsa neler olduğunu görebilirsiniz, aynı şekilde geometri kontrolü yapabilirsiniz. Daha detaylı bakabilmek için modeli yüklemeniz gerekiyor bir şey anlaşılmıyor çünkü.

Yazdığım yorum bu. En son yazdığım cümleyi ısrarla görmezden gelip aynı şeyleri tekrarladınız ve tecrübeden bahsettiniz. Modeli yükleyin detaylı bakın demişim, çözüm üretin ve soğuk hissettirmeyin demişsiniz. Kalın harflerle yazdım tekrar okuyun. Bu forumun amacı zaten yardımlaşmak başka hangi amaçla kullanıldığını düşündünüz ? Ancak ısrarla yazdığım cümleyi anlamamazlığa vurup olayı başka yerlere çekmeyi nasıl başardınız tebrik ediyorum.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #6 : 12 Kasım 2018, 18:36:59
Emre bey yanlış anlaşılmalar olduysa kendi adıma özür dilerim.burdan birşeyler öğrenmek adına forumdayıım herkes gibi.sanırım anlaşamadık.modelim çok karmaşık modelleme bitene kadar ara basamaklarda hata yapmamak adına sormuştum soruları.ama model bitmeden açılıga kavusamayacak gibi bazı durumlar.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 12 Kasım 2018, 18:50:40
Sorduğunuz soruları nasıl anlayıp hemen cevap vermemizi bekliyorsunuz. Genel soru soruyorsunuz her detayı incelenmeli mühendislik sorusu sormuyorsunuz ama uygulamasını soruyorsunuz, komut sorusu sorsanız cevabı bir tane iki tane değil. Açtığınız iki konu var ikiside yorum sorusu modelin tamamını görmeden nasıl cevap bekliyorsunuz forumdan ? Modeli yükleyin dataları görelim bakalım nerede ne hata var ne eksik var söyleyelim ama yok siz ısrarla modeli yüklemiyorsunuz, açtığınız diğer konuda modeli yükleseniz iş çözülecek. Model,dataları foruma koymuyarsanız burada art niyet ararım.
Ayrıca bu forum sitesi sadece işiniz düştüğünde anlık cevapları alıp bir daha arkanıza bakmadan gideceğiniz bir site değil. Karşılıklı paylaşıma dayalı bir sitedir, bir konuda cevap arıyorsanız bildiğiniz diğer konularda arkadaşlara yardımcı olmanız gerekiyor.Bunu sizde göremiyorum, oysa her iki cümlenizden bir tanesi yardımlaşmak.Yardımlaşmak tek taraflı olmaz.
2015 tarihinde kayıt olmuşsunuz, 16 konu paylaşıp 44 ileti göndermişsiniz. Hepsi soru, 1 tane farklı bir arkadaşa cevap vermemişsiniz. Anladığım kadarıyla projeye hakimsiniz, çünkü sorduğunuz sorular ince sorular, hakim olduğunuz konularda kimseye yardım etmemişsiniz.Forum içerisinde paylaşımdan bahsedecekseniz ilk önce kendinizden başlayacaksınız. Nacizane uyarımdır, böyle devam edecekseniz sürekli bilgi alıp hiç vermeyecekseniz böyle bir foruma ihtiyaç duymayınız.

Çevrimdışı engineerking

• Yazar
    • +1/-1
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 12 Kasım 2018, 19:09:31
Emre bey merhabalar
-birincisi projemi paylaşayım neden çekineyim bundan.yalnız size soru sorduktan sonra o modellemeyi bitiremedim.bitirip de paylaşayım diye düşündüm bu birincisi
-açtığım diğer konuda sta4cad etabs kiriş eğilme momenti farkıydı onu buraya koyayım bakabilirseniz tabi ki çok sevinirim.
-ben yanlış anlaşılmalara sebep olamamak adına sorulara cevap vermedim.ben yaklaşık 2 senedir projecilik yapıyorum daha önce sahada çalıştım ve hiçbir proje firmasında çalışmadım.1 arkadaşımdan destek alıyorum genellikle ve çoğu şeyi kendim araştırarak öğrenmeye çalıştım bu zamana kadar.ama beni tecrübeli görneniz de sevindim.demek ki yol katetmişim.

modelin linki burdadır.etabs v17.0.1 ile çözülmüştür.

bu da sta4cad datası

teşekkürler.