sap2000 yardım

Başlatan mehfid06Forumun Sap2000

Yanıt: 2
Gösterim: 968
Son İleti 29 Mayıs 2022, 01:09:17
Gönderen: osmanbayrak
"sap2000'den ideastatica'ya veri aktarma"

Başlatan davutakyuzForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1682
Son İleti 04 Ağustos 2020, 18:30:53
Gönderen: davutakyuz
örnek sap2000 uzay çatı model

Başlatan gungor_ercanForumun Sap2000

Yanıt: 3
Gösterim: 1998
Son İleti 28 Nisan 2019, 22:23:57
Gönderen: erenahmet95

SAP2000 SORU-CEVAP

mvural11 · 78373

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurozcan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #30 : 23 Aralık 2016, 23:07:01
arkadaşlar merhaba

bir projem var. 1000lerce sayfa rapor çıkıyor ve periyod sorunu var. hata nerede bir türlü bulamadım. ilgilenirseniz sevinirim. rar ı yükledim

Edit : Konu olarak açmış olduğunuz adresten takipte kalınız.. Aynı konuyu defalarca açmak ve flood yapmak yasaktır. Bilginiz Olsun
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2016, 13:00:04 Gönderen: Medeniyet Mühendisi »

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #31 : 26 Aralık 2016, 01:11:53
sap2000 de define-general displacemet seçeneği ile noktalar arası yer değiştirme farkını buluyorum, joint kısmına yer değiştirmesini hesaplamak istediğim üst kat noktasını yazıp U1 kısmına da (R/hi) değerini giriyorum  ve add diyorum. daha sonra alt kat noktasının ismini girip onun içinde aynı şekilde yapıyorum bu olayı katlar arasında her kolon ve perde için yapıyorum ve yer değiştirme farklarını buluyorum, sorum şu ki elimde ki kitapta bu işlemin diğer doğrultularda da yapılması isteniyor bunu anlamakta güçlük çektim fikri olan varsa açıklama yapabilir mi ? teşekkürler...

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #32 : 26 Aralık 2016, 02:48:48
arkadaşlar merhaba

bir projem var. 1000lerce sayfa rapor çıkıyor ve periyod sorunu var. hata nerede bir türlü bulamadım. ilgilenirseniz sevinirim. rar ı yükledim

Edit : Konu olarak açmış olduğunuz adresten takipte kalınız.. Aynı konuyu defalarca açmak ve flood yapmak yasaktır. Bilginiz Olsun

Neyin raporu fazla çıkıyor,periyor fazla çıkıyorsa elestside modülüne poison oranını değiştir milyon çıkıyorsa rijit diyafram yap

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #33 : 26 Aralık 2016, 02:50:09
sap2000 de define-general displacemet seçeneği ile noktalar arası yer değiştirme farkını buluyorum, joint kısmına yer değiştirmesini hesaplamak istediğim üst kat noktasını yazıp U1 kısmına da (R/hi) değerini giriyorum  ve add diyorum. daha sonra alt kat noktasının ismini girip onun içinde aynı şekilde yapıyorum bu olayı katlar arasında her kolon ve perde için yapıyorum ve yer değiştirme farklarını buluyorum, sorum şu ki elimde ki kitapta bu işlemin diğer doğrultularda da yapılması isteniyor bunu anlamakta güçlük çektim fikri olan varsa açıklama yapabilir mi ? teşekkürler...

Anlamadım Kutlu Darılmazın kitabını mı söylüyorsun

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #34 : 26 Aralık 2016, 02:51:29
Yanlış olmasın ama bildiğim kadarıyla o kaçıklıklar sadece görsel değil bottom center top gibi değişiklikleri yaptığında hesaplarda değişiklik oluyor.
En basitinden bir basit kiriş üstünde kolon varmış gibi düşünürsek bu kolonu merkezi etkittiğinde burulma olmazken kaçıklıklı etkidiklerinde burulma değeri ortaya çıkıyor.

Mimarinde kaçıklık varsa yapıcaksın zaten ama normalde akstan aksa giriyorsan kolon kiriş birleşimleri iç içe görünür

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı kitapçı kız

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #35 : 27 Aralık 2016, 20:22:16
merhabalar, sap2000 de binamı modellikten sonra itme analizi yaparak kesme kuvveti eğrisini nasıl bulabilirim?kolon uçlarına mafsal tanımladım.ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olabilecek var mı?

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #36 : 29 Aralık 2016, 02:39:45
sap2000 de kesit tesirlerinin kontrolünü yapmak istiyorum , kesit tesirlerine nasıl ulaşabilirim ?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #37 : 31 Aralık 2016, 05:16:59
Sap2000 v18 kullanıyorum. Analiz yaptıktan sonra tablodaki sonuçları excele export yapmaya çalıştığımda "An abnormal condition has occurred.." tarzı bir hata alıyorum. Bunun nedenini bilen var mı acaba ? Teşekkürler.

Sap2000 18.1 de öyle bir hata var 18.2 yada 19 çıktı onları kullan sorunsuz çalışıyor

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #38 : 31 Aralık 2016, 05:23:01
merhabalar, yardım bölümüne de yazmıştım ama cevap alamadım.Yeni başladım sap öğrenmeye.Kolon ve kirişlerin etriyeleriyle ilgili bilgileri programa nerden tanıtıyoruz? kesitte sadece boyuna donatılar görünüyor

Materials-materials type kısmından rebarı seçiceksin vedonatı özelliklerini giriceksin.Daha sonra define-section frame kısmından kesit tanımladıktan sonra malzeme özelliğini beton seçersen aşşağıda concrate reinforcement kısmı gelir,longtidinals bars dediği kesitteki boyuna donatı,confinement dediğii etriyedir oradan malzeme özelliklerini tanıtabilir ve istediğin özellikleri aşşağıda tanıtabilirsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #39 : 31 Aralık 2016, 05:29:48
sap2000 de kesit tesirlerinin kontrolünü yapmak istiyorum , kesit tesirlerine nasıl ulaşabilirim ?

Analiz yaptıktan sonra Display-Show Taple kısmına tıkla
Analysis Result kısmından  Element Output-Frame Output-Element Forces frame tıkla kesit tesirleri gelicektir önüne
Dikkat etmen gereken kısım Sağ taraftaki Select Load Cases kısmından hangi yükleme için sonuç aldığına bakmayı unutma

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #40 : 04 Ocak 2017, 14:10:58

Analysis Result kısmından  Element Output-Frame Output-Element Forces frame tıkla kesit tesirleri gelicektir önüne
Dikkat etmen gereken kısım Sağ taraftaki Select Load Cases kısmından hangi yükleme için sonuç aldığına bakmayı unutma
özellikle dikkat edilmesi gereken yükleme şekli varmı yoksa hepsini inceleyip oyle bir neticeye varmak zorunda mıyız ?

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #41 : 04 Ocak 2017, 22:01:57

özellikle dikkat edilmesi gereken yükleme şekli varmı yoksa hepsini inceleyip oyle bir neticeye varmak zorunda mıyız ?

O kısmı sana kalmış aslında.Tasarım yapacaksan max. ve min. değerlere bakarak tasarımını yada analizini tamamlayabilirsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #42 : 05 Ocak 2017, 01:30:10

O kısmı sana kalmış aslında.Tasarım yapacaksan max. ve min. değerlere bakarak tasarımını yada analizini tamamlayabilirsin
peki sap2000 de phi değeri ile ilgili bilgi verme şansınız varmı acaba ? teşekkürle

Çevrimdışı digidim

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Yanıtla #43 : 05 Ocak 2017, 01:34:35
1-burulma düzensizliği kontrolü
2-fiktif yük kontrolleri
3-göreli kat ötelemesi kontrolü
4-ikinci mertebe etki kontrolü
5-katlara etkiyen kesme kuvvetleri
6-kesit tesirleri kontrolü
7-periyot hesabı
Bunların dışında kontrol ve değişiklik yapmamız gereken yerler hakkında yardımcı olabilme şansınız varmı acaba? Teşekkğürler...

Anlamadım Kutlu Darılmazın kitabını mı söylüyorsun
Evet o kitapdan bahsediyorum örnekler basit anlaşılar bilir ama detaylar konusunda pek bilgi paylaşımında bulunmamış..

Özellikle sap2000 elle düzeltilmesi gerekli olan alanlar neler örneğin burkulma boyu (Kmajor,Kminör) gibi

Burulma düzensizliği konrolünü yapmak istiyrum programın bulduğu değerlere nasıl ulaşabilirim acaba ?
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2017, 09:11:30 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #44 : 07 Ocak 2017, 10:40:01
Digidim kardeşim
Bunların dışında kontrol ve değişiklik yapmamız gereken yerler hakkında yardımcı olabilme şansınız varmı acaba? Teşekkğürler...
A1,A2,A3,B1,B2,B3(TDY2007 Tablo 2.1),göreli kat ötelemesi(TDY 2.10) ve ikinci mertebe etkilerini(TDY 2.10.2) kontrol etmen gerekir.Bunu biraz betonarme bilgisiyle ve tecrübe ile bağdaştırabiliriz.Yapıya bakarak hangi kontrolleri yapman gerektiğini anlayabiliriz.İlk olarak yukarıdaki düzensizliklere hakim olmak gerekir.
        1-burulma düzensizliği kontrolü
        2-fiktif yük kontrolleri
        3-göreli kat ötelemesi kontrolü
        4-ikinci mertebe etki kontrolü
        5-katlara etkiyen kesme kuvvetleri
        6-kesit tesirleri kontrolü
        7-periyot hesabı
Bunlar belirli bir yapıda Eşdeğer Deprem Kuvveti hesabı ile bulunmuş deprem kuvvetlerinin yapıdaki etkisini incelemek amaçlı bulunmuştur.Bütün düzensizlikleri incelemek gerekir fakat bazı düzensizliklerin olmadığı çok açıktır.

Özellikle sap2000 elle düzeltilmesi gerekli olan alanlar neler örneğin burkulma boyu (Kmajor,Kminör
Kullanıcının amacına göre değişmektedir ne yapmak isteidğini ne bulmak istediğini söyle kesin cevap vereyim.

Burulma düzensizliği konrolünü yapmak istiyrum programın bulduğu değerlere nasıl ulaşabilirim acaba ?
Burulma düzensizliğini kontrol edeceksen eğer:
Yönetmelikten gidecek olursak sana benim kullanım şeklimi anlatayım.
ηbi = (Delta)max / (Delta)ort > 1.2  Bir kattaki en büyük kat ötelemesi ((Delta)max) ,o kattaki ortalama kat ötelemesine ((Delta)ort) oranı 1.2 den büyükse düzensizlik vardır.
İlk olarak analiz sonucunda deplasman değerlerimize ulaşmamız gerekmektedir.Display Deformed Shape kısmından hangi kombinasyonu istediğini seçerek deplasmanları arayüzde görebilirsin.Çıktı olarak alacaksak eğer,Show table kısmından aşşağıdaki resimdeki gibi ilgili yerlere tıklarsak karşımıza deplasmanlar gelecektir.
Karşımıza gelen joint deplasman kısmında deplasmanları aşşağıdaki resimdeki gibi görebiliriz.
Burada
U1:X YÖNÜNDEKİ DEPLASMAN
U2:Y YÖNÜNDEKİ DEPLASMAN
U3:Z YÖNÜNDEKİ DEPLASMAN

Not:Hangi katı istiyorsak o noktaları seçerek Show Table'e basarsak sadece o katın ötelemelerini alabiliriz.

Değerleri aşşağıdaki resimdeki gibi File<Export Current Table<Exel e tıklayarak exele atabiliriz.

Excele atılan deplasmanlar,formüller yardımı ile sonuca gidilebilir.Excel kısmını sana bırakıyorum

Kolay gelsin

Fatih BAYRAK (M. Sc.)