ÇARESİZ DERDİME ÇARE

abracadabra · 2524

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı abracadabra

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
: 18 Mart 2017, 20:02:47

selamlar ... 
Biraz zamanınızı almayı planlıyorum, kusur bakmayın :)

Yeni mezun bir mühendisim, yeni mezunum ama yıllardır farklı farklı yerlerde ve işlerde çalıştığım için ticaret nedir nasıl yapılır, insanlara mal nasıl satılır-nasıl alınır, sorumluluk nedir, diyalog nasıl kurulur.... gibi konulara yabancı değilim.
      temmuz 2016 ayından-kasım 2016 yılına kadar ufak bir iki şantiyede şeflik yaptım.Ondan sonra piyasada tek başıma ufak işler alıp yaptım, çarkımı bir şekilde döndürmeye çalıştım.
     Sürekli olarak inşaat mühendisi için gerekli bilgi, tüzük, kanun gibi durumları da irdeliyorum. Boş durmamaya gayret ediyorum, olaya hem mesleki hem de hobi olarak yaklaşmaya çalışmaya gayret ediyorum.
     Bu aralar bir ofis açma arifesindeyim, ofisimi tuttum dizayn ettim bu ay sonunda paket program alıp (sta4cad) vergi numaramı aktif hale getirmeyi planlıyorum, lakin daha öncesinden hiç program bilgim yok. Ben de 1-2 eğitim seti aldım ve biraz gayret sarfederek programı az çok öğrendim. ama yetersiz buluyorum kendimi yani paket programlar bu kadar basitemi indirgemiş çözümleri ya da olay bundan mı ibaret anlamış değilim.
 sta4cad in eğitim videolarını + bir eğitim setinden öğrendiğim kadarıyla binayı modellemeyi öyle ya da böyle yapabiliyorum. yalnız bir eksik var ve hissediyorum ama ne olduğu hakkın da fikrim yok. İsteğim kaliteli hizmet sunmak, yani her türlü bir yapı modellenir-çözülür ama ben gerçekten iyi bir şekilde modellemek ve bunu yaparken de bilinçli bir şekilde yapmak istiyorum.

Ayrıca ufak bir ilde kalıyorum , topu topuna 2-3 tane ofis var burada statik adına, bu 2-3 tane olan arkadaşlar da pek yardımlaşmayı seven arkadaşlar değil, zaten yeni mezunları sömürdükleri için kendim ofis açma işine yeltendim.

Diyeceğim o ki üstadlar bana bir şeyler söyler misiniz ? Konumuzla alakası olmasına gerek yok, siz söyleyin bişeyler ben kulağıma küpe ediyim.

Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum ...
iyi günler...
« Son Düzenleme: 18 Mart 2017, 20:07:59 Gönderen: abracadabra »

Çevrimdışı emnbzkrt

• Proje Timi
  • Yazar
    • +0/-0
  • Cenk Etme Civil
Yanıtla #1 : 19 Mart 2017, 14:40:12
Piyasayıı öldüren mühendislerden sakın olma. 

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #2 : 20 Mart 2017, 16:41:51
öncelikle ofisin hayırlı olur inşallah. 
Benim sana önerim sta4cad'den ziyade ideCAD olacaktır. seni sta ya göre daha çok tatmin edecektir..

bulunduğun il de proje ofisinin sayısının az olması aslında senin için bir avantaj..

mevcut piyasayı iyi tanır ve iyi takip edebilirsen işlerini arttırabilirsin.. 

ancak sadece şunu unutma çok zegin olsan da günde 3 öğün yemek yiyeceksin. Çok fakir olsan da günde 3 öğün yemek yiyeceksin..

demem o ki ; çok fazla kazanmak için mesleğinden ödün vermemendir..

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #3 : 20 Mart 2017, 20:54:11
İyi akşamlar, benim hiç ofis tecrübem olmadı ama yaptığın işi anlama noktasında iki üç kelime edebilirim.
  Örnek vererek konuya gireyim. Futbol topu tasarlayalım, bu futbol topunu nasıl tasarlayacağımız hakkında bir fikrimiz yok değiil mi? Bu şekilde tasarlanan futbol topu bir adım öteye gidemeyecektir. Önceki tasarlanan toplara bakarak nasıl yöntemler ne için kullanmış araştıralım eğer bunu öğrenebilirsek bu tasarımı yaparız ve üstüne birşeylerde katabiliriz.
Bu programları kullanıyoruz ama arkasında ne çözüm yapıyor hiç bilmiyoruz ve kaza olursa suçu kullanıcıya atıyor. Bu nasıl bir mantıktır, ilk önce bir kirişin nasıl tasarlandığını öğrenelim ondan sonra programı kullanalım. Sonuç olarak bu programın arkasında insan yok o çözmüyor teorik kodlar yazılmış bunları yerine koyuyor.
  Demem o ki teorisi bilirsek ve tecrübe ile birde mühendislik sezisi (Allah vergisi)  işin içine girerse çevremde gördüğüm mühendisler gibi aranan kişi olursunuz yada oluruz.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı abracadabra

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 21 Mart 2017, 09:58:17
yazan elleriniz dert görmesin ...