YDKT ve GKT, hangisini kullanmalıyım?

koseku · 9433

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koseku

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • Linkedin sayfam
    • E-Posta
: 21 Aralık 2017, 11:28:21
Merhaba,
ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARI adlı mevzuatta tasarım yöntemi olarak iki seçenek sunuluyor:
Yük ve Dayanım Katsayıları ile Tasarım (YDKT)
Güvenlik Katsayıları ile Tasarım (GKT)

"Bunlardan biri uygulanır" şeklinde ifade edilmiş, yani bize bırakılmış. Birisi amerikan birisi avrupa yönetmeliğinden geliyor diye tahmin ediyorum. Ama iş Türkiye'de olunca hangisini kullanmak daha mantıklı? Aynı proje için farklı yöntemler kullanan firmalar gördüm. Ekonomik olanı mı tercih etmek lazım sizce?

Teşekkürler
Koray

Statiker

Çevrimdışı Flora

• Yazar
    • +11/-4
Yanıtla #1 : 21 Aralık 2017, 14:56:11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba,
ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARI adlı mevzuatta tasarım yöntemi olarak iki seçenek sunuluyor:

"Bunlardan biri uygulanır" şeklinde ifade edilmiş, yani bize bırakılmış. Birisi amerikan birisi avrupa yönetmeliğinden geliyor diye tahmin ediyorum. Ama iş Türkiye'de olunca hangisini kullanmak daha mantıklı? Aynı proje için farklı yöntemler kullanan firmalar gördüm. Ekonomik olanı mı tercih etmek lazım sizce?

Teşekkürler
Koray

Bu konu ile ilgili daha önce Ahmet Çelikkolu bir makale paylaşmıştı. Her zaman için YDKT yöntemini kullanmamamızın yararlı olacağından bahsetmişti;

Yeni yönetmelikde başlıca iki hesap yönteminden bahsediliyor.Bu iki hesap yönteminin seçimi ise mühendise bırakılmakta.Bu yöntemlerden birisi YDKT dediğimiz yük ve dayanım katsayılarına göre tasarım diğeride GKT dediğimiz güvenlik katsayılarına göre tasarım.Kısaltmaların açınımlarını tekrar okursanız tasarım kriterleri yaklaşık olarak kafanızada canlanabilir.GKT yani güvenlik katsayılarına göre tasarımda karakteristik dayanım değerleri 1 den büyük birtakım sayılara bölünerek gerekli güvenlik sağlanıyor.Bölünen katsayı aynı zamanda güvenlik derecesini belirliyor.Sınır durum ise göçme sınır durumu alınıyor.YDKT dediğimiz yük ve dayanım katsayılarına göre tasarımda ise yük ve dayanım katsayıları vasıtasıyle güvenlik sağlanıyor.Önce gerekli dayanım bulunuyor.sonra karakteristik dayanım bulunuyor.Bulduğumuz karakteristik dayanım 1 den küçük bir sayı ile çarpılarak azaltıyor ve guvenlik saglanıyor.Azaltılarak çarpılmış değerin gerekli dayanımdan buyuk çıkması sağlanıyor.YDKT dediğimiz tasarım taşıma gücü yöntemi.Yönetmelikde zaten taşıma gücünün kullanılmasını bize önermekte .Her ne kadar GKT ile tasarıma da izin verse esas itibarı ile taşıma gücünü yani YDKT yöntemini bize önermekte.Hesaplarda ister GKT kullanın ister YDKT kullanın birleşim bölgeleri hesabını öutlaka YDKT yöntemi ile yani taşıma gücü yöntemi ile dizayn etmek zorundasınız.Tüm sistemi GKT yöntemine göre düşünseniz bile birleşim bölgelerine geldiğinizde YDKT ye geçmek zorundasınız. Dolayısıyle burada önerim geleceği de düşünerek her zaman için YDKT yöntemini kullanmanız olacaktır. YDKT yöntemi ve GKT yöntemleri esas olarak da birbirinden farklı. Dolayısıyle bir yöntemde kullanacagınız yükleme kombinasyonları ve katsayıları diğerinde kullanılamıyor.Yani YDKT yöntemine göre yapacağınız dizaynda kullanacagınız kombinasyonlar farklı, GKT ye göre dizayn da kullanacagınız kombinasyonlar farklı.Bunlarada dikkat etmek gerekli.

Umarım genel olarak tanıttığım bu yönetmelik hayırlı olur.

Ahmet ÇELİKKOLLU

Kaynak: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı koseku

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • Linkedin sayfam
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 21 Aralık 2017, 15:44:23
Bu yazıyı okumuştum çok önceden, ancak yine de tatmin etmemişti beni  ;D Ama YDKT'yi kullanmak birleşim hesabını iki kere yapmaktan kurtaracaksa tabi mantıklısı o, ama benim asıl merak ettiğim, örneğin birleşim hesabı olmayan yerlerde iki yöntemi de denedik, GKT daha ekonomik çıktı. Bu yöntemi baz almamız sakıncalı olur mu?

Statiker

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 21 Aralık 2017, 19:40:29
Merhaba,

Teşekkürler
Koray

Bu konu ile ilgili daha önce Ahmet Çelikkolu bir makale paylaşmıştı. Her zaman için YDKT yöntemini kullanmamamızın yararlı olacağından bahsetmişti;

Yeni yönetmelikde başlıca iki hesap yönteminden bahsediliyor.Bu iki hesap yönteminin seçimi ise mühendise bırakılmakta.Bu yöntemlerden birisi YDKT dediğimiz yük ve dayanım katsayılarına göre tasarım diğeride GKT dediğimiz güvenlik katsayılarına göre tasarım.Kısaltmaların açınımlarını tekrar okursanız tasarım kriterleri yaklaşık olarak kafanızada canlanabilir.GKT yani güvenlik katsayılarına göre tasarımda karakteristik dayanım değerleri 1 den büyük birtakım sayılara bölünerek gerekli güvenlik sağlanıyor.Bölünen katsayı aynı zamanda güvenlik derecesini belirliyor.Sınır durum ise göçme sınır durumu alınıyor.YDKT dediğimiz yük ve dayanım katsayılarına göre tasarımda ise yük ve dayanım katsayıları vasıtasıyle güvenlik sağlanıyor.Önce gerekli dayanım bulunuyor.sonra karakteristik dayanım bulunuyor.Bulduğumuz karakteristik dayanım 1 den küçük bir sayı ile çarpılarak azaltıyor ve guvenlik saglanıyor.Azaltılarak çarpılmış değerin gerekli dayanımdan buyuk çıkması sağlanıyor.YDKT dediğimiz tasarım taşıma gücü yöntemi.Yönetmelikde zaten taşıma gücünün kullanılmasını bize önermekte .Her ne kadar GKT ile tasarıma da izin verse esas itibarı ile taşıma gücünü yani YDKT yöntemini bize önermekte.Hesaplarda ister GKT kullanın ister YDKT kullanın birleşim bölgeleri hesabını öutlaka YDKT yöntemi ile yani taşıma gücü yöntemi ile dizayn etmek zorundasınız.Tüm sistemi GKT yöntemine göre düşünseniz bile birleşim bölgelerine geldiğinizde YDKT ye geçmek zorundasınız. Dolayısıyle burada önerim geleceği de düşünerek her zaman için YDKT yöntemini kullanmanız olacaktır. YDKT yöntemi ve GKT yöntemleri esas olarak da birbirinden farklı. Dolayısıyle bir yöntemde kullanacagınız yükleme kombinasyonları ve katsayıları diğerinde kullanılamıyor.Yani YDKT yöntemine göre yapacağınız dizaynda kullanacagınız kombinasyonlar farklı, GKT ye göre dizayn da kullanacagınız kombinasyonlar farklı.Bunlarada dikkat etmek gerekli.

Umarım genel olarak tanıttığım bu yönetmelik hayırlı olur.

Ahmet ÇELİKKOLLU

Kaynak: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Sayın  Flora arkadaşımız açıklamayı yapmış ben sadece biraz daha konuyu açayım arkadaşlar bildiğim kadar yanlışım varsa düzeltin Daha açıklayıcı olması anlamıyla.
Load and Resistance Factor Design (LRFD) (Yük ve Mukavemet Çarpanına Göre Tasarım) ve
Allowable Strength Design (ASD) (Emniyetli Dayanıma Göre Tasarım) anlamına gelmektedir önce bunu belirteyim.
ANSI/AISC 360‐10 Specification for Structural Steel Buildings
An american National Standard/american Institute of Stell Construction (amerikan ulusal standartları/amerikan çelik konstruksiyon enstitüsü.
ANSI/AISC 341‐10 Seismic Provisions for Structural Steel Buildings (Çelik Binalar için Depreme Dayanıklı Tasarım ve İnşa Yönetmeliği)
ANSI/AISC 358‐10 Prequalified Connections for Special and Intermediate Steel Moment Frames for Seismic Applications (Süneklik Düzeyi Orta ve Yüksek Çelik Moment Çerçeveler İçin
Deprem Yükü Taşıyan Onaylanmış Moment Birleşimlerinin Tasarımı)
  anlamlarına gelmektedir. AISC 341-10 yönetmeliği Çelik moment çerçevelerde deprem yükü taşıyan moment birleşimlerinin LRFD yöntemine göre tasarımını içerir.

Resimlerle daha da ayrıntılı anlatayım aradaki farkı hangi yöntem hangi katsayılarla bölünüp hangi katsayılarla çarpılıyor daha ayrıntılı görelim ve nerede LRFD nerede ASD kullanalım biraz daha ayrıntılı olarak resimlerle anlatayım yönetmeliklerden.
Arkadaşlar 18 adet ekran fotosu olduğu için dosyaları rar dosyasını indirerek inceleyebilirsiniz. Faydalı olması iyi dileklerimle..
İyi Akşamlar
Emrah TÜRKSEVEN
İnşaat Mühendisi (Yöksek miendis olacak (İnşallah) :D )
Nükleer Enerji Mühendisi (Adayı 2. sınıf :D )

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2018, 10:04:40 Gönderen: erhanbaytak »

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı Flora

• Yazar
    • +11/-4
Yanıtla #4 : 21 Aralık 2017, 20:47:27
Emrah Bey, “sen nasıl bir kralsın” demek istiyorum izninizle:)

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 21 Aralık 2017, 21:20:45

Benim için küçük insanlık için büyük bir adım.. :D :D

İşin şakası bir yana yardımcı olabildiysem ne mutlu. Ayrıca yığma yapılar ile alakalı excell paylaşımınızı gördüm, indirdim, inceledim ve kuçük dilim yuttum buradan size "Flora size insan diyenin gozü çıksın demek istiyorum." :D
Saygılarımla iyi akşamlar

Çevrimdışı Flora

• Yazar
    • +11/-4
Yanıtla #6 : 21 Aralık 2017, 23:14:56

İşin şakası bir yana yardımcı olabildiysem ne mutlu. Ayrıca yığma yapılar ile alakalı excell paylaşımınızı gördüm, indirdim, inceledim ve kuçük dilim yuttum buradan size "Flora size insan diyenin gozü çıksın demek istiyorum." :D

[/

Faydalı olabildiysek ne mutlu. :) Sitede paylaşılan her bir döküman birbirinden kıymetli. Emek veren herkesin eline sağlık.

Çevrimdışı Flora

• Yazar
    • +11/-4
Yanıtla #7 : 21 Aralık 2017, 23:15:56
Buarada ben alıntı yapamadığımı fark ettim. Alıntılamadan cevap yazacağım artık:)

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 21 Aralık 2017, 23:23:15
Buarada ben alıntı yapamadığımı fark ettim. Alıntılamadan cevap yazacağım artık:)

Ben hepsini komple alıntılıyorum merak etmeyin :D D:D :D :D :D :D 8) 8) 8) 8)

Bu arada sizin tabirinizle siz kendinizi mi alıntıladınız ne yaptınız ya :D :D :D :D

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #9 : 21 Aralık 2017, 23:25:06
Alıntının karesinin küpünün hiperboliğini almışsınız :D

Çevrimdışı Flora

• Yazar
    • +11/-4
Yanıtla #10 : 21 Aralık 2017, 23:59:31
Alıntının karesinin küpünün hiperboliğini almışsınız :D
Telefondan siteye girince böyle şeyler oluyor çaktırmayalım.
Neyse ne diyorduk, YDKT ve GKT bilmeyen kimse kalmayacak Medeniyet Mühendisleri sayesinde. Bizde böyle mühendisler olduktan sonra hiçbir yönetmelik önümüzde duramaz :)

Çevrimdışı koseku

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • Linkedin sayfam
    • E-Posta
Yanıtla #11 : 22 Aralık 2017, 14:54:38
Herkese çok teşekkür ederim, Sayın Emrah Bey ve Flora özellikle!

Statiker

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #12 : 22 Aralık 2017, 17:38:18
Faydalı olması dileklerimizle..

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #13 : 18 Ocak 2018, 22:22:07
Ellerinize sağlık Emrah Bey çok güzel bir paylaşım olmuş kısa bir ekleme yapmak istiyorum ASD ve LRFD yöntemlerinde L/D = 3 oranından bahsedilir hep.Ekteki grafik ön fikir açısından çekme elemanları için hareketli ve ölü yük oranına göre ASD mi yoksa LRFD mi seçilmeli sorusuna cevap verebilir.

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2018, 10:02:35 Gönderen: erhanbaytak »

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #14 : 19 Ocak 2018, 00:48:17
Rar dosyasının içinde  d/l=3 oranı var.
Elinize sağlık