Kriz Döneminde İş Aramak

Talde · 1281

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Talde

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
    • E-Posta
: 20 Eylül 2018, 23:26:51
Lisanstan henüz mezun oldum. Diyarbakır ilinde birçok firmaya başvurmama rağmen neredeyse hiç olumlu yanıt almadım. Genel olarak ''şuan elimizde iş yok, işlerimizi durdurduk, denetim firmamızı pasif duruma aldık vs.'' şeyler söyleniyor. Sizin etrafınızda da aynı durum mevcut mu? Bu durumda ne yapmamı tavsiye edersiniz? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 21 Eylül 2018, 00:59:49
Evet maalesef çoğu şirketler işleri durdurmuş ya da küçülmeye gidiyor. Benim duyumlarım ve gördüklerim ileriyi göremiyorlar belirsizlik içinde tüm piyasa. Ayrıca konut satışlarında çok ciddi düşüş var kredi çekmiyor artık kimse, çelik içinse profil fiyatları aldı başını gitti kurdan dolayı işveren çoğu işini yarım bıraktı borcu olan çelik atölyeleri iflas verdi. Yaşadığım yerde 1 haftada neredeyse piyasanın yüzde 25 i kepenk kapattı ki ülkemizdeki en iyi iş yapılan yer olarak görüyordum. Allah yardımcınız olsun yeni mezunların işi çok zor, bir yerde çalışmadan tecrübe sahibi olmanız beklenecektir artık pozisyon olursa. 6-12 ay arası böyle olacağını düşünüyorum, en iyi alternatif yurtdışı gözüküyor en azından düzelene kadar.

Çevrimdışı mesnetrxn

• Azimli
    • +2/-0
Yanıtla #2 : 21 Eylül 2018, 01:30:44
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Lisanstan henüz mezun oldum. Diyarbakır ilinde birçok firmaya başvurmama rağmen neredeyse hiç olumlu yanıt almadım. Genel olarak ''şuan elimizde iş yok, işlerimizi durdurduk, denetim firmamızı pasif duruma aldık vs.'' şeyler söyleniyor. Sizin etrafınızda da aynı durum mevcut mu? Bu durumda ne yapmamı tavsiye edersiniz? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Kardeşim senin yaşadığın sıkıntıların aynısını bende yaşıyorum. Daha önce teknikerlik tecrübem olduğu için lisans okurken şirketler mezun olunca mutlaka haberimiz olsun diyorlardı. Mezuniyet öyle bir  döneme denk geldi ki piyasa aldı başını yürüdü. Yaşadığım şehir olan Mersin'den örnek vermek gerekirse Karayolları 5. Bölge Müdürlüğünün birçok müteahhit firması iflasını vermiş durumda. Devlet ödemeler için aylık 100.000.000 TL ödemesi gerekirken  10.000.000 TL bile gönderememiş(Bu duyumu bir arkadaşım vasıtası ile aldım) .Bunun dışında inşaat firmalarının yanında ; yapı denetim firmaları ve tedarikçi firmalarda malesef batmış durumda.
Ben bu kriz dönemini şu şekilde aştım. Şubat ayında askere gideceğim için bana kısa süreli bir iş lazımdı. Eski çalıştığım şirkete rica ettim maaşımı 3 ay boyunca işkur üzerinden yaptı. Oda günlük 61 TL ücret ödüyor. Kısaca aylık asgari ücret alıyorum. Bunada çok şükür. Allah vatanımıza milletimize dirlik düzen versin.