Sap2000 Deprem Analizi

Başlatan AyhanooForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 2581
Son İleti 25 Mayıs 2020, 03:37:26
Gönderen: osmanbayrak
Yeni deprem haritasından verileri alma

Başlatan osmanbayrakForumun Öneri, Düşünce ve Şikayetleriniz

Yanıt: 0
Gösterim: 3028
Son İleti 10 Şubat 2018, 07:33:51
Gönderen: osmanbayrak
Mevcut Binanın Doğrusal Elastik Yöntem(Eşdeğer Deprem) İle Değerlendirilmesi

Başlatan FloraForumun Yapı Anabilim Dalı

Yanıt: 0
Gösterim: 2250
Son İleti 20 Ocak 2016, 16:16:09
Gönderen: Flora

Deprem yükleri response spektrum analiz

ebced · 5980

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ebced

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
: 30 Nisan 2019, 15:40:28
Sayın arkadaşlar , sap2000 deprem yüklerini tanımlamasında deprem yükleri response spektrum analiz ile yaparken kombinasyonlarda + ve - yön vermeye gerek varmı. Yani + yazılan kombinasyon hem + hem - yönü otomatik alıyormu.

Saygılar selamlar

Çevrimdışı ahrarr

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 02 Haziran 2019, 16:39:14
evet + ve -  olarak değer üretir.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #2 : 06 Haziran 2019, 13:42:37
Merhabalar,

Kombinasyonlardan kaynaklı biraz düzenleme yapılması gerekiyor. Bildiğiniz üzere Sap2000 veya Etabsı'ın kombinasyon ve tasarım kısmında 2018 TBDY (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, 2018) mevcut değil. Buna bağlı olarak kombinasyonlarda bulunan "+" ve "-" deprem yüklerini ayrı ayrı tanımlayıp kombinasyon oluşturmak gerekiyor. "Define>Load Pattern" kısmından oluşturduğunuz TSC 2018 deprem yüküne "define" diyerek "+" ve "-" deprem yükerini ayarlayabilirsiniz. Aksi taktirde %5 eksantriste ile iki yönde de program kendisi tanımlıyor ve TS500'de bulunan yük kombinasyonları ile yapıyor.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2019, 09:01:56
İyi günler,
Sap 2000 'de TBDY 2018 'e göre bina çözümü yaparken TSC-2018'den tanıdığım response spectrum ile kendi hesabımdan bulduğum response spectrum arasında fark oluyor.
Şöyle ki ;
-İlk durumda AFAD'ın verdiği yatay ve düşey spectrum verilerini excele atıyorum.
-Periyodu TB'den düşük olan kısımlarda D katsayılı bir formül var Ra 'nın bulunduğu bu formülü excele yazıyor ve buradan Ra'yı hesaplatıyorum
-Periyodu TB'den büyük ise zaten Ra=R/I olduğundan kolayca bulunuyor.
-R değerlerimi her periyod için elde ettikten sonra  (AFAD'dan aldığım ivme değeri)x9,81/Ra yaparak o periyoda karşılık gelen ivme değerlerimi buluyor ve bunları SAP 2000'e tanımlamak için wordpad'e kaydediyorum.

Şİmdi gelelim soruma
AFAD'dan aldığım ilk değer yani ham spectrum ivmeleri ile TSC 2018'den response spectrum diyerek tanımladığım spectrum değerleri birebir tutuyor. Fakat bundan sonrasında from file diyerek tanımladığım wordpad'den gelen ivmelerle oluşturduğum deprem kuvvetleri ile Response spectrumdan tanımladığım ivmelerle oluşturduğum deprem yükleri arasında çok büyük farklar oluşuyor.(bu arada response spectrum ile tanımladığım EX veya EY yüküne Ra katsayısını da şöyle tanımlıyorum Mesela X deprem i Mode 1 de etkili ve T=1,05 TB=0,765  T> TB olduğuından  Ra=R/I ,ben bu değeri Ex 'in scale kısmına şöyle yazıyorum 9,81/Ra)
Bu uyumsuzluğun nedeni nedir bir fikriniz var mı ?
Sap 2000'den response spectrum tanımladığınızda Sap 2000 yeni versiyonlarında bu değeri kendisi 9,81 ile otomatik olarak çarpıyor olabilir mi ?

İyi günler dilerim

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2019, 09:45:14
İyi günler,
Sap 2000 'de TBDY 2018 'e göre bina çözümü yaparken TSC-2018'den tanıdığım response spectrum ile kendi hesabımdan bulduğum response spectrum arasında fark oluyor.
Şöyle ki ;
-İlk durumda AFAD'ın verdiği yatay ve düşey spectrum verilerini excele atıyorum.
-Periyodu TB'den düşük olan kısımlarda D katsayılı bir formül var Ra 'nın bulunduğu bu formülü excele yazıyor ve buradan Ra'yı hesaplatıyorum
-R değerlerimi her periyod için elde ettikten sonra  (AFAD'dan aldığım ivme değeri)x9,81/Ra yaparak o periyoda karşılık gelen ivme değerlerimi buluyor ve bunları SAP 2000'e tanımlamak için wordpad'e kaydediyorum.

Şİmdi gelelim soruma
AFAD'dan aldığım ilk değer yani ham spectrum ivmeleri ile TSC 2018'den response spectrum diyerek tanımladığım spectrum değerleri birebir tutuyor. Fakat bundan sonrasında from file diyerek tanımladığım wordpad'den gelen ivmelerle oluşturduğum deprem kuvvetleri ile Response spectrumdan tanımladığım ivmelerle oluşturduğum deprem yükleri arasında çok büyük farklar oluşuyor.(bu arada response spectrum ile tanımladığım EX veya EY yüküne Ra katsayısını da şöyle tanımlıyorum Mesela X deprem i Mode 1 de etkili ve T=1,05 TB=0,765  T> TB olduğuından  Ra=R/I ,ben bu değeri Ex 'in scale kısmına şöyle yazıyorum 9,81/Ra)
Bu uyumsuzluğun nedeni nedir bir fikriniz var mı ?
Sap 2000'den response spectrum tanımladığınızda Sap 2000 yeni versiyonlarında bu değeri kendisi 9,81 ile otomatik olarak çarpıyor olabilir mi ?

İyi günler dilerim

Otomatik olarak 9.81 ile çarpması söz konusu değil. Karşılaştığınız değişkenliğin sebebi muhtemelen değişken olan R katsayısının sabit kullanılması kaynaklıdır.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2019, 09:52:11
R kaynaklı olmadığına eminim.Hiç denediniz mi bu iki yoldan da deprem yükünü bulmayı ve teyit etmeyi? Eğer böyle bir örnek varsa elinizde paylaşmanız mümkün müdür?

Çevrimdışı Alihan Arslan

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2019, 09:57:59
evet + ve - olarak kombinasyonlara dahil etmen gerekir.

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #7 : 03 Temmuz 2019, 10:08:26
Kombinasyonlar da dahil fakat kombinasyonsuz değerlerin de tutması gerekiyor zaten. Salt Ex ve Ey verilerini kastediyorum

Çevrimdışı thinkagain

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #8 : 03 Temmuz 2019, 10:18:54
I değeri 1 den farklı mı ?
Deprem yer hareketi düzeyi ikisi için de aynı değerleri kullanıyorsunuz değil mi?

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #9 : 03 Temmuz 2019, 11:27:02
I değerini ikisi için de neyse o alıyorum. DD2 deprem düzeyi için çalıştım ikisi için de. Elinizde bu şekilde yaptığınız bir örnek varsa atarsanız çok memnun kalırım zira çok kez denememe rağmen tutmuyor bu iki çözüm şekli

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #10 : 03 Temmuz 2019, 12:09:09
R kaynaklı olmadığına eminim.Hiç denediniz mi bu iki yoldan da deprem yükünü bulmayı ve teyit etmeyi? Eğer böyle bir örnek varsa elinizde paylaşmanız mümkün müdür?

Maalesef elimde bulunmuyor. Şimdiye kadar 2-3 proje çözdüm çözmedim. :/  Ama basit bir çerçeve üzerinde deneyebiliriz. Ben hala R ve D katsayısında ısrarcıyım. TBDY2018 spektrum girişinde maalesef D, I ve R katsayılarına dair hiçbir giriş yeri yok. Önceki yönetmelikte olduğu gibi sabit bir R katsayısı kullandığımızda kolayca g*I/R gibi bir scale factor bulmak kolay oluyordu ama artık öyle olmuyor. Bu da bizi yatay elastik spektrumdan azaltılmış spektruma geçmek için excel kullanmaya itiyor. Tabi bazı istisnaları bulunuyor. Örneğin eşit R ve D kullanıldığında bu sorun ortadan kalkacaktır. Bunu da ancak raf sistemlerinde görürüz. Çok uç bir örnek. İsterseniz D=R olacak şekilde deneyin ben de basit bir çerçeve sistem çözüp taban kesme kuvveti sonuçlarını karşılaştırayım.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2019, 00:44:10

Enteresan denemediğim yöntem kalmadı dediğiniz gibi Rleri ve Dleri eşit almama rağmen arada uçurum fark çıktı. Sorunun kaynağını çözdüm gibi ama tam emin değilim. Uydurduğum sistemin periyot değeri birazcık yüksekti. 8 saniye gibi bir değer çıkmış. Bu değeri çaprazlar yardımıyla 0,5 saniye civarına düşürdüğümde değerler birbirine çok yaklaştı fakat birebir aynı olmadı. Büyük ihtimalle periyot sınırlamasına takılıyordu sistem. Yarın denemeye devam. ^_^

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2019, 18:32:31

Yani AFAD'in sitesinden PGA degeri aliyorsun, Ra degerini periyoda bagli olarak hesapliyorsun ve PGAx9,81/Ra formülünden de spectrum'unu tanimliyorsun? Dogru mu anlamisim?

Çevrimdışı batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +12/-2
Yanıtla #13 : 04 Temmuz 2019, 18:57:30

Enteresan denemediğim yöntem kalmadı dediğiniz gibi Rleri ve Dleri eşit almama rağmen arada uçurum fark çıktı. Sorunun kaynağını çözdüm gibi ama tam emin değilim. Uydurduğum sistemin periyot değeri birazcık yüksekti. 8 saniye gibi bir değer çıkmış. Bu değeri çaprazlar yardımıyla 0,5 saniye civarına düşürdüğümde değerler birbirine çok yaklaştı fakat birebir aynı olmadı. Büyük ihtimalle periyot sınırlamasına takılıyordu sistem. Yarın denemeye devam. ^_^

Evet dediğim doğruymuş. R yi ve Dyi denemek için eşit aldığım zaman sabit bir R değeri bulacağımdan dolayı hem elle girdiğim response spektrum, hem IBC hem de TSC2018 yaklaşık olarak aynı sonucu verdi. Maksimum sapma %3 gibi bir değer. Onun da AFADdan aldığımım değerlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2019, 19:08:10 Gönderen: batubay »

Çevrimdışı statiker

• Azimli
    • +1/-37
Yanıtla #14 : 04 Temmuz 2019, 21:06:05
Siz bu response spectrumu nasil hesapliyorsunuz bir formüllerle örnek göstersenize. Response spectrum'da R katsayisi vs olmaz. Design spectrum'da R katsayilarini vs hesaba katarsiniz. SAP2000'den define -> function -> response spectrum'dan spectrum tanimliyorsaniz, orada R katsayi girilen bir yer göremedim ben. Elastic Response Spectrum hesaplaniyor orada. Yada SAP2000'e R katsayisini nasil girdiniz?