Yalova sayım tamamlandı

Başlatan sherlock holmesForumun Güncel Haberler ve Tartışma Bölümü

Yanıt: 1
Gösterim: 3153
Son İleti 02 Haziran 2014, 08:23:37
Gönderen: Medeniyet Mühendisi

TÜM KOMBİNASYONLAR TAMAMLANDI

Tekniker · 7376

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #15 : 19 Ocak 2018, 15:47:22
Yazdıklarınıza katılıyorum 2.7.5 direkt uygulanmalı yönetmelikte iki deprem doğrultusunun aynı anda etki ettiği başka bir durum göremedim ben ancak mafsallı yönde deprem etkileri oluşmayacağından bahsetmişsiniz bunu biraz daha açabilir misiniz ?

Çevrimdışı süperpozisyon

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #16 : 19 Ocak 2018, 16:07:28
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Yazdıklarınıza katılıyorum 2.7.5 direkt uygulanmalı yönetmelikte iki deprem doğrultusunun aynı anda etki ettiği başka bir durum göremedim ben ancak mafsallı yönde deprem etkileri oluşmayacağından bahsetmişsiniz bunu biraz daha açabilir misiniz ?

Basit bir örnekle 2.7.5'in kapsayıcı olduğunu anlatmaya çalıştım. Sistemin doğası gereği siz 2.7.5 de kullansanız elemanınız bir yönde moment almıyorsa neredeyse tek yönde deprem etkiyormuş gibi davranır demek istedim. Klasik bir hal yapısı çözerek ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2018, 16:09:18 Gönderen: süperpozisyon »

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #17 : 20 Ocak 2018, 13:32:58
Olay sizde zaten oturmuş. Söyledikleriniz anlayabildiysem eğer katılıyorum. Ama biraz daha resimle destekleyin göreyim ve tartışalım.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı süperpozisyon

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #18 : 20 Ocak 2018, 20:13:23
Olay sizde zaten oturmuş. Söyledikleriniz anlayabildiysem eğer katılıyorum. Ama biraz daha resimle destekleyin göreyim ve tartışalım.

Açıkçası görsellerle anlatmak için vaktim yok. Vermiş olduğum örneği unutun ve şöyle açıklayayım: Sizin görüşünüze göre madde 2.7.5, lokal eksenleri global eksenlerle çakışık olmayan elemanların boyutlandırılmasında kullanılıyor. Benim görüşüme göre ise depremin Kuzey-Güney ve Doğu-Batı olmak üzere iki bileşeni olduğu için 2.7.5'in, elemanın global eksene göre duruşu farketmeksizin direkt kullanılması gerektiğidir. DBYBHY-2007'in örnek çözümlerine baktığımda da bütün sistemlerde bu kombinasyonların dahil edildiğini görüyorum. 

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #19 : 20 Ocak 2018, 21:43:06
Bu konu üzerinde düşünülmeli, hak veriyorum sizlere ama analizler ile desteklenmeli.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #20 : 21 Ocak 2018, 00:05:27
bbu depremli yazıyı baya bi önce cevap vermiştim sanırım arkadaşlardeprem deyince sadece ex ve ey alıyor yanlışı bilmiyorlar.
göreli kat sınırlandırılmasında a1 ve b2 düzensizliklerin bulunmasında ex ve ey kontrolü de yapılacak fakat kombinasyonlarsa  ± Ex ± 0.3Ey  ve ± 0.3Ex ± Ey  bu kullanılacak arkadaşlar yanlışbilmeyin ve yanlış öğrenmeyin. süperpoziyon adlı arkadaşın dediği gibi deprem doğrultu şeklinde gelir ama gerçekten bu şekilde değildir veya simetri olan binalara bile dmutlaka aradaki e farkındadn dolayı bir burulma oluşturur.

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
Yanıtla #21 : 21 Ocak 2018, 14:47:05
Haklısınız Emrah Bey,
Ben durumun şu şekilde olduğunu düşünüyorum, yaşantımızda sizin dediğiniz gibi geliyor ama tasarım yapıyoruz. 2007 Deprem yönetmeliğinde düşey yükleride almıyoruz neden yapının kendisini taşıyacağını düşünüyoruz. Ayrıca dolgu duvarları ihmal ediyoruz ticari programlarda hesaba katmıyoruz. Bunuda onun gibi düşünebiliriz. Bundan dolayı yanlış değilde eksik diyelim çünkü yönetmelik bize bu konuda müsade ediyor alıp almamak kullanıcı insiyatifinde.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #22 : 21 Ocak 2018, 22:04:58
siz alın yönetmelikler sadece bir tık yol göstericidir direkt yönetmeliklere bağlı kalan mühendisler vasat mühendislerdir.
belli bir zamandan sonra deneyim tecrübe yönetmeliğin önüne geçer sizde de bu ilerleyen zamanlarda bu yönde olur. İlk başta yok öyle değil diyordunuz ama zamanla deneyimle tecrübeyle siz de bu şekilde olacağını kabul ettiniz.

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı süperpozisyon

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Yanıtla #23 : 22 Ocak 2018, 01:40:48
Haklısınız Emrah Bey,
Ben durumun şu şekilde olduğunu düşünüyorum, yaşantımızda sizin dediğiniz gibi geliyor ama tasarım yapıyoruz. 2007 Deprem yönetmeliğinde düşey yükleride almıyoruz neden yapının kendisini taşıyacağını düşünüyoruz. Ayrıca dolgu duvarları ihmal ediyoruz ticari programlarda hesaba katmıyoruz. Bunuda onun gibi düşünebiliriz. Bundan dolayı yanlış değilde eksik diyelim çünkü yönetmelik bize bu konuda müsade ediyor alıp almamak kullanıcı insiyatifinde.

Bu konu çok uzadı farkındayım ancak anlaşılmayan en ufak bir ayrıntı kalsın istemem. Yönetmelik mühendis görüşüne bırakmış demek çok doğru bir yaklaşım olmaz. Piyasada böyle bir algı var nedense. Çok anlaşılmayan mevzularda benim mühendislik görüşüm budur denerek kestirip atılıyor. Benim görüşüm, yönetmelikler yoruma açık olmadan kurallarını net koyarlar. Sadece yazan kişinin ne demek istediği üzerine baya bir irdelenmeli. Amerikanlar bu işi commentary'lerle çok güzel destekliyorlar. Kafanıza takılan noktalarda başvurmanızı tavsiye ederim. Kısacası bir mühendisin tecrübesi hangi seviyelerde olursa olsun yönetmeliğe sadık kalmalıdır. Eminim sizler de böyle düşünüyorsunuzdur ancak görüşünüzü bu şekilde belirtmeniz durumunda buraları okuyan yeni mühendis arkadaşların zihninde "yönetmelikler gerektiğinde esnetilebilen kurallar içerir" fikri oluşabiliyor.

Konuya dönecek olursak iyi bir inceleme gerektiği doğrudur. Benim görüşüm de tamamen doğrudur diyemiyorum çünkü Amerikan yönetmeliklerini incelediğimde Osman beyinkine yakın bir açıklamanın da olduğunu görüyorum (ASCE 7-05 madde 12.5). ASCE 7'de bu durum şöyle açıklanmış. Sismik dizayn kategorisi B olan yapılar iki yönde birbirinden bağımsız deprem doğrultusunda hesap yapılabileceği, C'de Osman beyin tarif ettiği türden bir düzensizlik olması durumunda %100 ve %30 kuralının geçerli olduğu, D'den F'ye kadar olan durumlarda da C'deki minimum koşulların geçerli olduğudur. Yine D'den F'ye kadar olan duruma ek olarak, eğer bir elemanınız hem x hem de y doğrultusunda depreme direnç gösteren sistemlerin ortak elemanı ise ve aynı elemanda depremden dolayı oluşan eksenel yük/eksenel kapasite oranı %20'e eşit veya daha fazla ise bu elemana da %100 ve %30 kuralı geçerlidir gibi bir ibare var. Umarım çeviri hatası yapmamışımdır. Daha iyi anlaşılması açısından hepinizin en azından bir kere okumasını tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2018, 03:27:17 Gönderen: süperpozisyon »

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Yanıtla #24 : 22 Ocak 2018, 06:19:06
Haklısınız Emrah Bey,

Bu konu çok uzadı farkındayım ancak anlaşılmayan en ufak bir ayrıntı kalsın istemem. Yönetmelik mühendis görüşüne bırakmış demek çok doğru bir yaklaşım olmaz. Piyasada böyle bir algı var nedense. Çok anlaşılmayan mevzularda benim mühendislik görüşüm budur denerek kestirip atılıyor. Benim görüşüm, yönetmelikler yoruma açık olmadan kurallarını net koyarlar. Sadece yazan kişinin ne demek istediği üzerine baya bir irdelenmeli. Amerikanlar bu işi commentary'lerle çok güzel destekliyorlar. Kafanıza takılan noktalarda başvurmanızı tavsiye ederim. Kısacası bir mühendisin tecrübesi hangi seviyelerde olursa olsun yönetmeliğe sadık kalmalıdır. Eminim sizler de böyle düşünüyorsunuzdur ancak görüşünüzü bu şekilde belirtmeniz durumunda buraları okuyan yeni mühendis arkadaşların zihninde "yönetmelikler gerektiğinde esnetilebilen kurallar içerir" fikri oluşabiliyor.

Konuya dönecek olursak iyi bir inceleme gerektiği doğrudur. Benim görüşüm de tamamen doğrudur diyemiyorum çünkü Amerikan yönetmeliklerini incelediğimde Osman beyinkine yakın bir açıklamanın da olduğunu görüyorum (ASCE 7-05 madde 12.5). ASCE 7'de bu durum şöyle açıklanmış. Sismik dizayn kategorisi B olan yapılar iki yönde birbirinden bağımsız deprem doğrultusunda hesap yapılabileceği, C'de Osman beyin tarif ettiği türden bir düzensizlik olması durumunda %100 ve %30 kuralının geçerli olduğu, D'den F'ye kadar olan durumlarda da C'deki minimum koşulların geçerli olduğudur. Yine D'den F'ye kadar olan duruma ek olarak, eğer bir elemanınız hem x hem de y doğrultusunda depreme direnç gösteren sistemlerin ortak elemanı ise ve aynı elemanda depremden dolayı oluşan eksenel yük/eksenel kapasite oranı %20'e eşit veya daha fazla ise bu elemana da %100 ve %30 kuralı geçerlidir gibi bir ibare var. Umarım çeviri hatası yapmamışımdır. Daha iyi anlaşılması açısından hepinizin en azından bir kere okumasını tavsiye ederim.
Söylediklerinize tamamen katılıyorum, amerikan yönetmeliğine daha detaylı bakacağım.
Bir de şu açıdan baksak nasıl olur acaba time history analiz yapacağımızı düşünelim deprem kaydı gerekiyor, mevcut bir deprem kaydı bize x ve y yönü kombinasyonları hakkında bilgi verebilir mi ? Çünkü saniye saniye kayıtlı bir deprem x,y ve z doğrultusunda nasıl değişiyor büyüklüğü nedir bu bilgiyi kullanabilir miyiz ? Bu verilerde aynı anda etki ediyorsa bizim yapımızda oluşturacağımız kombinasyon olmaz mı ?