SAP2000 DISPLACEMENT, ACCELERATION

Başlatan kimbuForumun Sap2000

Yanıt: 4
Gösterim: 1399
Son İleti 04 Mart 2021, 21:17:40
Gönderen: osmanbayrak
SAP2000 Etriye Tanımlaması

Başlatan AnathemaForumun Sap2000

Yanıt: 5
Gösterim: 3273
Son İleti 06 Temmuz 2020, 14:16:39
Gönderen: ozcelikmahir
Sap2000 Design ve Check

Başlatan TaldeForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 2112
Son İleti 17 Kasım 2018, 22:13:19
Gönderen: osmanbayrak

SAP2000 - İDE V10.3 KARŞILAŞTIRMA

erbilsancaktar · 3786

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erbilsancaktar

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
    • E-Posta
: 18 Şubat 2019, 11:57:30
Değerli arkadaşlar sap2000 ile yapmış olduğum bir projeyi, idecad v10.3 ile çözdüm. Zemin kat ve 1. kat hariç diğer diğer katlarda her hangib ir farklılık yok. kat ötelemeleri 10 mm ile 40 mm arası farklılıklar var ( genelde idecad de büyük değerler çıkıyor ). Fakat zemin ve 1. kattaki kolonlarda sap ta çok farklı donatı çıkıyor. neredeyse 2 katı.
İdeCad de tüm katlar ve tüm kolonlar 18 cm² iken sap2000 de zeminde bazı kolonlar bir iki tanesi 31 cm² bir iki tanesi 28 cm².
Nd leri karşılaştırdım, Md2 ve Md3 leri karşılaştırdım Sap2000 de çok büyük. Bu kadar fark normal değil. Sizce hatam nerede olabilir? Lütfen yardımcı olur musunuz?

İdecad resmim

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

sap2000 resmim

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Yanıtla #1 : 18 Şubat 2019, 14:42:53
dataları paylaşır mısınız? bu şekilde yardımcı olmak çok zor

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 18 Şubat 2019, 15:36:10
dataları paylaşır mısınız? bu şekilde yardımcı olmak çok zor

4. katlı bir bina projem var.
Kolonların tümü 30x60, kirişler 25x50
TBDY2018 e göre
idecad v10.03 ile çözdüm tüm kolonlarda donatı sayıları 18 cm² çıktı. Nd kuvveti, Md2 ve Md3 moment değerlerini aldım.
Sonra sap2000 ile aynı projeyi çözüm karşılaştırmak istedim.

Sonuçları karşılaştırırken göreli kat ötelemesi kontrolü yaptım her iki programla da tüm katlarda deplasman değerleri birbirine yakın çıktı.
Sonra donatı analizi yaptım ve sap 2000  de yaptığım donatılandırma da 2. 3. katların kolon donatıları 18 cm² ( idecad ile aynı sonucu verdi) Zemin katta ve birinci katta 31 cm² ve 28 cm² lik donatı alanına sahip kolonlar çıktı. Zemin kat da normal daire kat yüksekliği aynı. Sap2000 deki Nd ile idecad ddeki Nd değerli aynı iken Md2 ve Md3 moment değerleri çok farklı çıktı.

Sorum şudur.
Proje aynı proje, yüklemeler aynı yükleme, analiz yöntemi aynı iken 2 program arasında ki bu Md2 ve Md3 değerleri ve zemin kat, birinci kat kolon donatı farkları neden çıkar?
Hangisine güvenmeliyiz?
Hatayı nerede yapıyorum acaba?

Çevrimdışı 54yyh65y65

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 18 Şubat 2019, 20:09:31
idecad v10 nasıl oluyor

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 19 Şubat 2019, 07:42:56
idecad v10 nasıl oluyor

nasıl oluyor derken anlamadım sorunuzu?

Çevrimdışı 54yyh65y65

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 19 Şubat 2019, 19:31:45
en son surum 8

Çevrimdışı mxslab

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
Yanıtla #6 : 19 Şubat 2019, 23:48:24
Değerli arkadaşlar sap2000 ile yapmış olduğum bir projeyi, idecad v10.3 ile çözdüm. Zemin kat ve 1. kat hariç diğer diğer katlarda her hangib ir farklılık yok. kat ötelemeleri 10 mm ile 40 mm arası farklılıklar var ( genelde idecad de büyük değerler çıkıyor ). Fakat zemin ve 1. kattaki kolonlarda sap ta çok farklı donatı çıkıyor. neredeyse 2 katı.
İdeCad de tüm katlar ve tüm kolonlar 18 cm² iken sap2000 de zeminde bazı kolonlar bir iki tanesi 31 cm² bir iki tanesi 28 cm².
Nd leri karşılaştırdım, Md2 ve Md3 leri karşılaştırdım Sap2000 de çok büyük. Bu kadar fark normal değil. Sizce hatam nerede olabilir? Lütfen yardımcı olur musunuz?

İdecad resmim

sap2000 resmim

SAP 2000 konusunda uzman değilim lakin burada verdiğiniz veriler mantıklı bir karşılaştırma için hiç yeterli değil. Öncelikle SAP2000 de rijit diyafram kabulu yaptınız mı ve yaptıysanız bu diyafram tanımlamasında yapı kütleleri ağırlık merkezlerindemi toplandı. Bunun dışında sistemde perdeleriniz varmıdır. Varsa perdeler shell midir yoksa fiktif kiriş çubuk eleman olarak mı tanımlandı bunları bilmemiz gerekir. Bunun dışında idecad de temel sistemi olarak ne seçtiniz ve bu sistemi (Radye için örneklendirirsek; sapa yay olarak tanımladınız mı [Yatak Katsayıları nasıl algılanıyor?]) SAP2000 de nasıl tasarladınz bunlar çok mühim durumlar. Zira idecadde her hangi bir şekilde radye temel tanımlaması yaptığınızı varsayarak üst yapı etkileşimli çözümün yapılması durumunu SAP2000'e tanımlamanız çok zor. Daha önce buna benzer bir çalışma bende yapmıştım lakin SAP2000 programı çok kapsamlı bir program ve idecad V10 programı SAP2000 e göre çok kapalı bir program. Burada kullanıcı tanımlı değişken sayısı çok yüksek olduğundan tavsiyem tekil olarak bir aks sistemine iki programdada yatay yük vererek herhangi bir temel sistemi oluşturmadan (Ankastre mesnet) bir çözüm yapmanız olur. Bunun dışında Spektral ivme katsayılarının hesaplanması ile ilgilide biraz bilgi verirseniz (SAP2000 de Kısa ve 1 snlik periyotların karşılık geldiği ST değerleri gibi) iyi olur.Yapıyor olduğunuz bu işi Kapsamlı bir araştırma olarak yürütüyorsanız ilerleyen günlerde (Sap2000 i kurmam gerekecek) bende bir deneme ile bu konuda yardımcı olabilirim.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2019, 23:50:07 Gönderen: mxslab »

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 21 Şubat 2019, 10:49:36
en son surum 8

son sürüm TBDY 2018 V10.3

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 21 Şubat 2019, 10:50:57

İdecad resmim

sap2000 resmim

SAP 2000 konusunda uzman değilim lakin burada verdiğiniz veriler mantıklı bir karşılaştırma için hiç yeterli değil. Öncelikle SAP2000 de rijit diyafram kabulu yaptınız mı ve yaptıysanız bu diyafram tanımlamasında yapı kütleleri ağırlık merkezlerindemi toplandı. Bunun dışında sistemde perdeleriniz varmıdır. Varsa perdeler shell midir yoksa fiktif kiriş çubuk eleman olarak mı tanımlandı bunları bilmemiz gerekir. Bunun dışında idecad de temel sistemi olarak ne seçtiniz ve bu sistemi (Radye için örneklendirirsek; sapa yay olarak tanımladınız mı [Yatak Katsayıları nasıl algılanıyor?]) SAP2000 de nasıl tasarladınz bunlar çok mühim durumlar. Zira idecadde her hangi bir şekilde radye temel tanımlaması yaptığınızı varsayarak üst yapı etkileşimli çözümün yapılması durumunu SAP2000'e tanımlamanız çok zor. Daha önce buna benzer bir çalışma bende yapmıştım lakin SAP2000 programı çok kapsamlı bir program ve idecad V10 programı SAP2000 e göre çok kapalı bir program. Burada kullanıcı tanımlı değişken sayısı çok yüksek olduğundan tavsiyem tekil olarak bir aks sistemine iki programdada yatay yük vererek herhangi bir temel sistemi oluşturmadan (Ankastre mesnet) bir çözüm yapmanız olur. Bunun dışında Spektral ivme katsayılarının hesaplanması ile ilgilide biraz bilgi verirseniz (SAP2000 de Kısa ve 1 snlik periyotların karşılık geldiği ST değerleri gibi) iyi olur.Yapıyor olduğunuz bu işi Kapsamlı bir araştırma olarak yürütüyorsanız ilerleyen günlerde (Sap2000 i kurmam gerekecek) bende bir deneme ile bu konuda yardımcı olabilirim.

mxslab teşekkür ederim ilginiz için. Bu yazdıklarınızı dikkate alarak gözden geçirip tekrar buradan yazacağım.