Maksimum Kiriş Yüksekliği

Başlatan furkanelbir24Forumun Nedir?

Yanıt: 0
Gösterim: 1730
Son İleti 07 Şubat 2022, 18:32:38
Gönderen: furkanelbir24
kiriş maksimum pursantaj ve sehim sınırı sorunu

Başlatan rotindaForumun İdeCAD Statik & Mimari

Yanıt: 6
Gösterim: 7189
Son İleti 19 Aralık 2017, 13:06:18
Gönderen: osmanbayrak

maksimum pursantaj sorunu

abuzer · 9181

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı abuzer

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
: 09 Mayıs 2017, 09:25:19
projemde gerekli kontrolleri yaptıktan sonra analiz işlemine geçtim. Analiz işlemi sonucu raporda bazı kirişlerde max. pursantaj aşıldı uyarısı , Ndmax aşıldı, kesme güvenliği sağlamıyor uyarıları alıyorum. kiriş büyüttüm olmadı, etriye çaplarını büyüttüm olmadı acaba sorun ne. bir de anlamadığım şey binanın simetrik olması ve benzer kirişlerde sorun olmaması. soruna neden olan kiriş çatı katında bu arada. bu konuyu çok araştırdım elle tutulur birşey bulamadım, bulan varsa paylaşabilir mi :)

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Yanıtla #1 : 09 Mayıs 2017, 18:38:24
merhaba muhtemelen veri girişinizde sıkıntı olmalı projenizi eklerseniz yardımcı olmaya çalışalım. (veri girişinden kasıt kirişler kolonlara bağlanmamış olabilir 3d ekranda yapınızı inceyele bilirsiniz )

Çevrimdışı abuzer

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2017, 22:11:57
LİNK
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2017, 23:07:26 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2017, 22:36:14
merhaba asansör perdelerini POLİGON OLARAK MODELLEMEYİNİZ. asansör perdesini 6. katta olduğu gibi kabuk olarak modelleyiniz ve 25 cm yapınız. poligon olarak modellediğinizde çubuk olarak modellemiş olacak iki perde arasına kiriş tanımlayamayacaksınız modele girseniz dahi analiz etseniz dahi YANLIŞ VERİŞİDİR.  ayrıca perdeleri poligon olarak girdiğinizde donatılandırmayı kolona göre yapacaktır oldukça masraf çıkaracaktır. merdivenleri sisteme mesnetleyiniz hesap akslarını çiziniz. çatı katında duvar yükerlini ve hareketli yükleri azaltınız. 6. katta merdivenleri siliniz yerine döşeme tanımlayınız. taşıyıcı sistemi yüksek seçip R katsayılarını 6 seçemezsiniz 7 olmalı ( bknz TDY 2007)  2. bodrum kat fakat kat tanımlı değil. kat tanımlayınız veya siliniz. temeldeki hesap akslarınızı düzenleyiniz. Rjit bodrum kat numaralarını gözden geçiriniz eğer zemin kat rijitse perdeleri giriniz. kolay gelsin

Çevrimdışı abuzer

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 11 Mayıs 2017, 13:58:20
öncelikle çok teşekürler detaylı bir inceleme yapmışsınız. fakat benim orda tanımladığım 2. bodrum kat , asansör çukuru içindi. asansör perdeleri içinse mimarideki 20 cm'i aşamıyorum.

Çevrimdışı abuzer

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2017, 13:59:49
bir de medivenlerde hata mı yapmışım anlayamadım. doğru olarak mesnetlediğimi düşünüyorum.

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Yanıtla #6 : 11 Mayıs 2017, 14:50:02
öncelikle çok teşekürler detaylı bir inceleme yapmışsınız. fakat benim orda tanımladığım 2. bodrum kat , asansör çukuru içindi. asansör perdeleri içinse mimarideki 20 cm'i aşamıyorum.

merhaba, asansör çukuru için kat tanımlamayınız. bunun için temelde boşluk oluşturup eksi kot verebilirsiniz. bu şekilde yaptığınızda kesme hatası ile karşılaşabilirsiniz çözümü için temel kotunda bırakıp çizimde detay vermenizdir bu doğru bi yaklaşım olacaktır. merdiven içinse yapıdan bağımsız radiosu seçili olmasına rağmen bağlantı durumu belirtilmemiş. yani mesnet yapmamışsınız.

Çevrimdışı abuzer

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 11 Mayıs 2017, 16:59:34
MERDİVENLERİ DOĞRU TANIMLADIĞIMI ZANNEDİYORDUM. DÜZELTME İMKANINIZ VAR MI ? DÜZELTİP EKLEME ŞANSINIZ...
ASANSÖR ÇUKURUNDA İSE, ASANSÖR KISMINDA BOŞLUK BIRAKTIKTAN SONRA AYNI YERE NASIL RADYE TANIMLAYIP KOT VERİCEM ONU DA DENEDİM YAPAMADIM.

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2017, 21:19:23
MERDİVENLERİ DOĞRU TANIMLADIĞIMI ZANNEDİYORDUM. DÜZELTME İMKANINIZ VAR MI ? DÜZELTİP EKLEME ŞANSINIZ...
ASANSÖR ÇUKURUNDA İSE, ASANSÖR KISMINDA BOŞLUK BIRAKTIKTAN SONRA AYNI YERE NASIL RADYE TANIMLAYIP KOT VERİCEM ONU DA DENEDİM YAPAMADIM.

merhaba abuzer, şu sıralar çok yoğunum ona rağmen yinede sisteminizi düzenledim fakat çözüm için sona geldiğinde program kapanma hatası aldım. sizin kendiniz düzenlemeniz öğrenmeniz açısından daha faydalı olacaktır. perdeleri kabuk olarak modelleme ile başlayabilirsiniz bi sıkıntı olursa yine yazın burdayız :)