SAP2000 Zaman Tanım Alanında Doğrusal Olmayan Hesap

Başlatan mrtyalbsForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 1
Gösterim: 1018
Son İleti 24 Haziran 2021, 15:52:53
Gönderen: ehcsztein
sap2000 perde yamulma sorunu

Başlatan ogsan55Forumun Sap2000

Yanıt: 10
Gösterim: 2041
Son İleti 31 Mart 2020, 18:59:18
Gönderen: ogsan55
SAP2000 KOLON KİRİŞ ÇUBUK GÖRÜNÜYOR

Başlatan erbilsancaktarForumun Sap2000

Yanıt: 0
Gösterim: 1423
Son İleti 06 Ocak 2019, 08:50:25
Gönderen: erbilsancaktar

SAP2000 *.pro Profil Kesit Dosyaları

prince · 12925

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı prince

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
: 15 Ağustos 2017, 09:38:02
1- *.PRO DOSYASININ YAPISI

Arkadaşlar bu başlık altında SAP2000'de kullanılan *.pro isimli profil kesit dosyalarının  yapısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. İnternette sürekli sorulan sorular arasında ama yeterli bilgiye pek rastlamamışsınızdır. Burada bütün detaylarını anlatmaya çalışacağım vaktim oldukça. Bilgilere ulaşmak için Endonezca ve Farsça kaynakların büyük faydasını gördüm. Detayları yakında paylaşmaya başlayacağım. Umarım yakında konu sabit başlık altına alınır.

SAP2000 7.40 sürümünde Proper.exe adında bir dosya ile v.6 formatında *.pro dosyalarını oluşturmak mümkün. Daha sonra bu dosyaların içeriği genişledikçe v.7 ve v.8 formatında *.pro dosyaları da oluştu. Öncelikle v.6 dosyasının içeriği ve nasıl oluşturulduğu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Binary formatındaki *.pro dosyalarının içeriklerine nasıl ulaşacağınızı, dosyanın neye benzediğini anlatacağım.

İlk olarak Aisc. pro dosyasının içeriğini bir hex editörde açtığımızda gördüklerimizle başlayalım:
Ekteki word dosyasını incelediğinizde her satırında 40 karakter olan bir veri dosyasının içinde ilk iki satırda anlamsız karakterler ve boşlukları temsil eden noktaları ve sonrasında da üçer satırlık ( ilk satırı profil ismiyle, alternatif ismiyle ve profil şekliyle devam eden, 2. ve 3. satırında anlamsız karakterler içeren) verilerden oluşan bir dosyanın içeriğiyle karşılaşırsınız. Bu anlamsız karakterler binary formatta olduklarından şu anda bir şey ifade etmiyor gibi görünüyorlar. Ancak dosyanın yapısı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu anlamsız 80 karakterlik iki satırın profil ile ilgili 20 veriyi içerdiğini göreceksiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2017, 09:02:22 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2017, 10:23:55
Takipteyim. Interactive database editing'den düzeltmeyle arasında yararlı noktalar var mı peki?
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2017, 09:02:44 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı prince

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2017, 10:43:16
Sorularınızı konu anlatımını tamamladıktan sonra sorarsanız konu bütünlüğü bozulmamış olur. Anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum. Bilgileri nasıl kullanacağınız size kalmış. Uzun uğraşlar sonunda elde ettiğim bu bilgilerle kendi kesit dosyalarınızı oluşturabilir, kendi program kodlarınızı oluşturabilirsiniz.

Çevrimdışı prince

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2017, 11:01:56
2- Proper .exe dosyası ile v.6 *.pro dosyalarının oluşturulması, veri dosyası ve çıktılarının yapısı

Proper.exe dosyası maalesef SAP2000'in eski versiyonlarında sunuluyormuş. Ben 7.40 versiyonunda Utility klasörü içinde buldum. Dosya 32 bit olduğu için 64 bit işletim sistemlerinde çalışmıyor. Onlarda çalıştırmak için sanal makine kurmanız veya başka programlar kurmanız gerekebilir. İnternetten bu konuda yardım alabilirsiniz. Hatta çalıştırırken uyumluluk ayarlarında windows xp veya windows 98 seçmeniz de gerekebilir.

*.pro dosyasını oluşturmak için bir veri dosyası hazırlıyorsunuz öncelikle. Örnek bir veri dosyasını burada paylaşacağım. Bu veri dosyasından 1- başlığı altında bahsettiğim 20 verinin ne olduğunu görebilirsiniz.
Örneğimizdeki veri dosyasının adı "Exprop". Veri dosyası uzantısız hazırlanıyor. Notepad ile hazırlayabilirsiniz. Proper.exe dosyası ile aynı klasöre kopyalarsanız yolunu tariflemek zorunda kalmazsınız. Proper.exe dosyasını açarken başlat menüsünden cmd bulun ve sağ tuşla tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Size veri dosyasının ismini soracak. Birimi de soruyordu galiba. Bu dosya için inç birimi kullanılmış. Daha sonra ekran resimlerini eklerim.
Proper. exe dosyasının bu giriş veri dosyası için 3 çıktısı var:
1. Exprop.lbl; Bu dosyada verilerini hazırladığınız profillerin isimleri ve alternatif isimleri liste halinde. Notepad ile açabilirsiniz.
2. Exprop.out: Bu dosyada yukarıda bahsettiğim 20 özellik her profil için liste halinde dökülüyor. Notepad ile açabilirsiniz.
3. Exprop.pro: SAP2000'de kullanabileceğiniz *.pro binary formatındaki profil kesit dosyası.

Exprop dosyasındaki 20 verinin açıklamasını yapalım şimdi;

$ LABEL            DSG             D        BF        TF        TW        K
$    A         J        IX        IY       AVY       AVX
$   ZX        ZY        XB        YB        P1        P2        LABEL2

Kesit Özellikleri:

LABEL: (SECTION LABEL) W44x285 gibi profil ismi
DSG: (SHAPE TYPE) Kesit şekli I, W, L, 2L gibi
D: (DEPTH) Kesit yüksekliği
BF: (FLANGE WIDTH) Flanş genişliği
TF: (FLANGE THICKNESS) Flanş kalınlığı
TW: (WEB THICKNESS) Gövde kalınlığı
K: (FILLET RADIUS) Kavis Yarıçapı

Analizde kullanılan kesit özellikleri:
A: (AREA) Eksenel alan
J: (TORSIONAL CONSTANT) Burulma sabiti
IX: (MOMENT OF INERTIA MAJOR) Majör eylemsizlik (atalet) momenti
IY: (MOMENT OF INERTIA MINOR) Minör eylemsizlik (atalet) momenti
AVY: (SHEAR AREA MAJOR) Majör kesme alanı
AVX: (SHEAR AREA MINOR) Minör kesme alanı

Tasarım kesit özellikleri:
ZX: (PLASTIC MODULUS MAJOR) Majör plastik modül
ZY: (PLASTIC MODULUS MINOR) Minör plastik modül
XB: (CENTROID DISTANCE XB) Ağırlık merkezinin x eksenine uzaklığı
YB: (CENTROID DISTANCE YB) Ağırlık merkezinin y eksenine uzaklığı
P1: (PARAMETER 1) Opsiyonel
P2: (PARAMETER 2) Opsiyonel
LABEL2: (ALTERNATE LABEL) Alternatif kesit ismi

« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2017, 08:52:55 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı prince

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2017, 12:23:41
3- Aisc.pro dosyasındaki veriler

Ekteki excel dosyasında Aisc.pro V.6 dosyasından aldığım veriler mevcut. Açıklamalar Exprop v.6 dosyasındakinden biraz farklı ama eşleştirebilirsiniz. 1506 profil var bu dosyada. İleride bu pro dosyalarından verilerin nasıl alınabildiğini de anlatmayı planlıyorum.

« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2017, 08:52:07 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı prince

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2017, 13:37:58
4-Kesit programı: *.pro dosyalarından veri okuma ve yazma

*.pro dosyaları binary formattadır ve bu dosyalardan veri okumak ve yazmak için isterseniz  excelde bir makro veya herhangi bir programlama dili kullanarak bir program yazabilirsiniz. Tabii SAP2000'in içinden de verilere ulaşabilirsiniz.

Burada henüz yeni öğrenmeye başladığım C# dilinde kodladığım ve henüz bitmemiş olan profil programı ile verilerin nasıl okutulduğunu kısaca göstermeye çalışacağım:
Programda önce Aisc.pro dosyasını açıyoruz kodda görüldüğü gibi, sonra ilk 40 karakterlik kısmı okutuyoruz(boş satır), daha sonra programın versiyonunu okutuyoruz (6), sonra kullanılan birimi (1=inch), sonra kesit sayısını (1506) (4+4+4=12 byte) ve sonra 68 bytelık boş kısmı okutuyoruz (Böylece 120 byte'lık ilk 3 satırdan gerekli 3 veriyi aldık. Ondan sonra kesit sayısı kadar döngü içinde kesit özelliklerini okutuyoruz (Her üç satırda (120 byte) bir profile ait veri). Burada v.6 dosyada 18 olan sayı v.7 dosyada 36 olacak çünkü onun veri yapısında İsimlendirmede 36 byte kullanılıyor. Yazdırma işini henüz tamamlamadım ama ister ekrana, ister excele, isterseniz de bir form üzerine kesit özelliklerini yazdırabilirsiniz. Kodu ters olarak *.pro dosyası hazırlamak için de geliştirebilirsiniz. Okutmak için Binarywriter kullandım, dosyaya yazdırmak için ise Binarywriter kullanmanız gerekir C #'ta. Programın ekran görüntüleri ekte mevcut. Kendiniz de kendi kodunuzu geliştirebilirsiniz.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince. Hepinize kolay gelsin.

Profil Programı;

Profil Verileri;

« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2017, 08:54:24 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2017, 18:23:26
Prince Bey,
Ortada büyük emek var ellerinize sağlık sizin gibi bilgi sahibi insanları forumda aktif görmek isteriz.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı mecit

• Proje Timi
  • Azimli
    • +4/-0
    • E-Posta
Yanıtla #7 : 15 Ağustos 2017, 19:59:34
Çok faydalı bir anlatım olmuş kaynak kodlarını da paylasirsan incelemek isterim.

Çevrimdışı prince

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #8 : 17 Ağustos 2017, 10:01:49
Kaynak kodun en can alıcı yerlerini paylaştım zaten. Gerisi teferruattan ibaret. *.pro dosyasını okuyabilecek ve *.pro dosyasını oluşturabilecek kadar bilgi mevcut burada.

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

• Admin
  • Yazar
  • *
    • +43/-2
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2017, 08:58:55
değerli emekleriniz için teşekkür ederim. Elinize sağlık.

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2017, 09:01:41
Konu Sabitlenmiştir.

Çevrimdışı prince

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2017, 16:13:27
Programda ilerleme kaydettim. Herhangi bir *.pro dosyasının içeriğini DataGridView içinde göstermeyi başardım. Şimdilik sadece v.6 dosyalar üzerinde denedim ama kodlama mantığı aynı. Daha iyilerini forumdaki arkadaşlardan bekliyorum.

« Son Düzenleme: 12 Ekim 2017, 10:10:01 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı mecit

• Proje Timi
  • Azimli
    • +4/-0
    • E-Posta
Yanıtla #12 : 23 Ağustos 2017, 20:20:56
Programda ilerleme kaydettim. Herhangi bir *.pro dosyasının içeriğini DataGridView içinde göstermeyi başardım. Şimdilik sadece v.6 dosyalar üzerinde denedim ama kodlama mantığı aynı. Daha iyilerini forumdaki arkadaşlardan bekliyorum.
daha önce verdiğin kodlamayi denedim. V19 da calistiramadim ayrıca kodlamanda OLDSECTİONDATAARRAY tanımlamasını unutmuşsun kendim ekledim fakat okumayı beceremedim. Bence çalışmani güncel sürümlerde yapmalısın

Çevrimdışı prince

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
    • E-Posta
Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2017, 14:28:51
Orada kodların tamamı yoktu. OLDSECTIONDATAARRAY'ı ayrı bir sınıf içinde tanımlamıştım. Struct olarak da tanımlayabilirsin. Püf noktası binary dosyadan veri okutmak burada. Onun kodlarını paylaştım zaten. Ayrıca SAP2000 versiyonu önemli değil. herhangi bir pro dosyasını okutabilirsiniz anlattığım teknikle. Ancak pro dosyaları 3 versiyon; v.6, 7 ve 8. Mesela Aisc.pro dosyası v.6 formatında ve SAP2000'in 7.4 versiyonundan 19 versiyonuna kadar hiç değişmemiş. 7 ve 8 versiyonları için ufak modifikasyonlar yapmanız gerekebilir henüz o kadar detaylı incelemedim. Programım bittiğinde hepsini okuyacak ve oluşturacak şekilde olacak başarabilirsem.