İstinat Duvarı yüksekliği

Mustafa Toraman · 1253

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa Toraman

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
: 21 Şubat 2019, 05:00:51
Saygı değer mühendis arkadaşlarım ;
Öncelikle ilk defa istinat duvarı tasarladığı söylemek istiyorum . Şantiyesinde bulunduğum inşaatımızın yaklaşık 7 metre kotu var. Mecburi olarak buraya istinat duvarı yapmak zorundayız.
Benim sorum ise binanın başlangıç seviyesinden üstteki yola kadar olan 7 m lik mesefaye kadar mı istinat yapılması gerekiyor . Yoksa gerekli hesaplar yapıldığında toprağın kaymasını engelleyici yüksekliği yakaladığımız yüksekliğe kadar mı istinat duvaru yapmamız gerekiyor. Binanın üst yola olan kot mesafesi 7 metre iken istinat duvarı 5 metre olabilir mi ?

Mustafa//08

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
Yanıtla #1 : 21 Şubat 2019, 09:30:30
Böyle bir şey olmaz tabii de eğer 5 metre yapacaksanız üstteki 2 metre toprağı alarak taraçalandırma yapmanız lazım bu da bina kazılarında imkansızdır.
sizin kot mesafeniz 7 metre ise istinad duvarını en az zaten 8 metre gibi düzenlemeniz lazım 1-2 metre de toprak altına pasif yönde olduğunu düşünürseniz toplam yükekliğiniz 10 metre civarlarında olur zemin özelliklerini kayma direncini ve açısını iyi bilmeniz lazım eğer bilmiyorsanız sakın bu işe girip çözmeye kalkmayın bence

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”