subasmanı taks alanı

denemekral · 1622

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı denemekral

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
: 31 Mayıs 2020, 20:31:00
Merhaba,

Örnek olarak TAKS hesabına göre binanın taban alanı 95 m2 oluğunu varsayalım. Ben bina taban alanını 95 m2 kullanıp sadece subasmanı inşaasını veranda vb. kullanım alanları için misal 120-130 m2 yapabiliyor muyum, yani subasmanı taksa dahil edilmeyen alana giriyor mu? giriyorsa 95 m2'nin % kaçına kadar fazla subasmanı yapabiliyorum?

Teşekkürler.

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • Yazar
  • *
    • +153/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Yanıtla #1 : 04 Haziran 2020, 09:55:01
Taban alanı
MADDE 20 - (1) Tabii veya tesviye edilmiş zemin üzerinde etrafı açık bırakılarak kolonlar üzerinde inşa edilen yapılarda taban alanı, zemine oturan en dış çeperlerdeki kolonların dış yüzeylerinin en kısa doğru parçalarıyla birleştirilmesiyle belirlenen alandır.

bu maddeden anlaşılacağı üzere zemin terasları ya da zemin teraslarının bir kısmı taban alanına dahil değildir.

Bu istediğin kadar zemin terası yapabilirsin anlamına gelmez. Yalnız şuan yönetmeliğin hangi maddesinde olduğunu anımsayamadım. Zemin terasları için bir sınırlama vardı diye hatırlıyorum. (sanırım kapalı alanın %15 i kadardı eğer değişmediyse) ayrıntılı bilgiyi planlı alanlar yönetmeliğinden öğrenebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 04 Haziran 2020, 10:10:05 Gönderen: KaimGiray »

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çevrimdışı denemekral

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 04 Haziran 2020, 23:11:47
@KaimGiray merhaba,

İlgin alakan için çok teşekkür ederim, bilgiyi çok merak etmiştim.

Sağlıklı günler dilerim.