BETONARME KİRİŞSİZ BİNA KONTROLÜ

Başlatan kimbuForumun Sap2000

Yanıt: 1
Gösterim: 1160
Son İleti 04 Mart 2021, 21:29:15
Gönderen: osmanbayrak
İdeCAD Görsel Eğitim - Kirişsiz Radye Döşeme Çizimi

Başlatan sherlock holmesForumun İdeCAD Statik & Mimari

Yanıt: 0
Gösterim: 5433
Son İleti 09 Nisan 2014, 09:27:48
Gönderen: sherlock holmes
KİRİŞSİZ( MANTAR ) DÖŞEME KALIP METRAJI

Başlatan Rüstem AkçaForumun Yardim Bolumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1407
Son İleti 20 Nisan 2020, 17:44:04
Gönderen: Rüstem Akça

kirişsiz döşeme (flat slab) kolon yerleşimi.offset,extrude

tefo0 · 4674

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tefo0

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
daha öncede başlık açmıştım üzgünüm ama sorular bitmiyor.
proje flat lsab( kirişsiz döşeme ) üzerine.
1. soru görüldüğü üzere offset ile gösterim yaptıgımız zaman kolonlar aks üzerinden farklı yerde gözüküyor.analiz ve statik hesap üzerine etkisi olur mu ? mimari projede olduğu şekilde sap2000 üzerinde yerleşim yapmaya callıstım hatalı mı olması gereken mi bu ?
2. sorum extrude yaptıgım zaman kolonlar döşemeden dışarıda gözüküyor.statik hesap üzerinde olumsuz etkisi olur mu bunun ? dışarda kalan alan yük taşımıyormuş gibi gözüküyor.önemsiz mi bu ?
teşekkür ederim

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 10:08:39 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Offseti tam anlayamadım ancak eğer kaçıklık varsa neden insertion point kullanmıyorsunuz iç içe giren kısımları da end length offset ten ayarlayabilirsiniz. Düğüm noktalarının merkezde çakıştığından emin olun eğer offset ile kaçıklık verirseniz illa bir yerde boşta kalacaktır ve sistem stabil olarak çalışmayacaktır diğer konunuzun sorunu buydu. 2 ci sorunuz için sap2000 nin 3 boyutlu görünüşü tam net belli olmuyor haklısınız, kolon kattan kata çıktığı için bir düzenleme yapmanıza gerek yok.

Çevrimdışı tefo0

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
offset dediğim intersation kullanarak yaptım zaten kaçıklıgı fakat görünüş olarak offset görünüş seçtiğimde siyah çizgi çıkıyor ve kolon olması gereken yerden farklı noktada gözüküyor.yanlış birşey mi var öyle mi olur.
intersation ile girdiğim zaman herhangi bi ayarlama yapmam gerekiyor mu?
birde intersation ile yaptıgımda mesnetler sabit kalıyor kolon kayıyor mesneti kolonu ortalıcak şekilde mi yapmam lazım ?
kolon tanımlarken kimisi 20x70 kimisi 70x20 oluyor width ve depth değerlerinin yerini değiştirerek yapmak mı doğrusu yoksa 20x70 yapıp rotation yapmak mı ?

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 10:07:04 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı tefo0

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Emre KEMAL üstad ekte bir dosya yükledim.1 tanesinde insertion ile kolonların kaçıklıgını ayarladım diğerinde oldugu gibi bıraktım.analiz yaptıgımda yükler herşey aynı olmasına rağmen sonuçlarda ufak değişiklikler var.Basit bir frame de bu böyleyse daha kapsamlı bir projede büyük farklar oluşturmaz mı ?

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 10:10:00 Gönderen: erhanbaytak »

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Müsait bir zamanda inceleyeceğim.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Merhabalar,
Kolonlara kaçıklık vermeniz ve akstan kayması tabiki sonuçları etkileyecektir. Sap2000 çubuk eleman olarak çalışmasından dolayı verilen kaçıkık ile ana merkez arasına rijit link (bağlantı) eleman koyarak o noktaya gelen yükleri kolona aktarılmasını sağlar. Bu farklılık kolonda eksantristeden dolayı moment oluşturacaktır. Sizin yapınız nasıl ise o şekilde modellenemeniz gerekiyor.

Çözüm olarak insertion point sekmesi pek kullanışlı değil zamanında bende bu konuda çok zamanımı harcadım.
Kolonları siz yerleştirip ana merkez ile link eleman atabilirsiniz. En pratik çözüm ise yapı planını acadta çizip sap2000'e import etmektir. Bu işlem hem zaman hemde kolaylık sağlaycaktır.

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı tefo0

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
Merhabalar,
Kolonlara kaçıklık vermeniz ve akstan kayması tabiki sonuçları etkileyecektir. Sap2000 çubuk eleman olarak çalışmasından dolayı verilen kaçıkık ile ana merkez arasına rijit link (bağlantı) eleman koyarak o noktaya gelen yükleri kolona aktarılmasını sağlar. Bu farklılık kolonda eksantristeden dolayı moment oluşturacaktır. Sizin yapınız nasıl ise o şekilde modellenemeniz gerekiyor.

Çözüm olarak insertion point sekmesi pek kullanışlı değil zamanında bende bu konuda çok zamanımı harcadım.
Kolonları siz yerleştirip ana merkez ile link eleman atabilirsiniz. En pratik çözüm ise yapı planını acadta çizip sap2000'e import etmektir. Bu işlem hem zaman hemde kolaylık sağlaycaktır.
ana merkez ile link eleman atmak nasıl oluyor kısaca açıklama şansınız var mıdır ?
kafayı yicem bu program ile :)

Çevrimdışı Emre Kemal

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +9/-5
  • Proje Timi Lideri
    • E-Posta
Kolon ve kirişin düğüm noktaları arasında kaçıklık var ise, define frame link menüsünden rigid link tanımlayıp, draw link 2 menüsünden kaçıklık olan düğüm noktalarına tıklayarak oluşturabilirsiniz. Osman Hocamın dediği gibi en etkili yöntem budur.

Çevrimdışı osmanbayrak

• Süper Moderatör
  • Yazar
  • *
    • +25/-25
    • Fatih BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Emre Bey konuyu gayet iyi açıklamış

Fatih BAYRAK (M. Sc.)
Istanbul Technical University - Structural Engineering (PhD.)

osmanfatihbayrak@gmail.com

Çevrimdışı tefo0

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • E-Posta
teşekkür ederim