Binayı yükseltmek için temel üstüne perde atılması?

Başlatan asabi mühendis

Yanıt: 13
Gösterim: 5310
Son İleti 01 Mayıs 2016, 13:08:32
Gönderen: asabi mühendis
İnşaat mühendisliği için ikinci dil olarak Arapça mı Rusça mı?

Başlatan Pobjeda

Yanıt: 2
Gösterim: 2155
Son İleti 21 Eylül 2015, 19:16:49
Gönderen: Medeniyet Mühendisi
İş yeri ve konut için metrekare hesabı nasıl yapılır?

Başlatan orge

Yanıt: 10
Gösterim: 1810
Son İleti 09 Ağustos 2018, 03:27:53
Gönderen: orge

mesleki etik dersi konum için yorum yapabilir misiniz

  • 0 Yanıt
  • 702 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı brom

  • *
  • 2
  • +0/-0
a) Kamu ihalelerinde görevlisiniz. Şartnamenizi hazırlarken, müşteriniz X firmasında bir mühendisin geliştirdiği ve patent aldığı bir yöntemden çok etkilendiğini, bu yeni prosesin kullanılmasından yana olduğunu söylüyor. Siz de bu görüşe katılıyorsunuz. Hazırladığınız şartnamede bu yeni prosesin teknik özelliklerini esas alıyorsunuz, ve ihaleyi herkesin bu şartnamedeki genel özelliklere uyabilmesi esasına göre hazırlıyorsunuz.
Patentlenmiş bir prosesin teknik esaslarının şartnameye girmesine dayanan bu yöntem etik midir?
b) Kamu ihalelerinde görevlisiniz. Şartnamenizi hazırlarken, müşteriniz X firmasında bir mühendisin geliştirdiği ve patent aldığı bir yöntemden çok etkilendiğini, bu yeni prosesin kullanılmasından yana olduğunu söylüyor. Siz de bu görüşe katılmakla beraber, diğer firmaları uyararak bu şekilde prosesler geliştirmelerini istiyorsunuz. Bu amaçla patentli olmasına karşılık ilk prosesin teknik verilerini kendilerine iletiyorsunuz. Hazırladığınız şartnamede bu yeni prosesin teknik özellikleri esas alınmakta ise de sözlü olarak geliştirecekleri yeni proseslerin teknik verilerini gelecekteki yeni ihalelerde esas alacağınızı söylüyorsunuz.
Eşitliği sağlamak için patentli bir prosesin eşdeğerinde başka prosesler geliştirmeleri için rakipleri uyarmak ve sözlü olarak gelecek için ihale usulü vaadinde bulunmak etik midir?