İnşaat Ofisi Açma Hakkında

Başlatan sezai

Yanıt: 12
Gösterim: 10763
Son İleti 18 Aralık 2017, 19:55:30
Gönderen: Flora
MS Project hakkında bir belirsizlik

Başlatan hassa

Yanıt: 3
Gösterim: 1461
Son İleti 12 Ağustos 2018, 21:43:35
Gönderen: Emre Kemal
Forum Yöneticileri Hakkında Gözlemler

Başlatan engineer

Yanıt: 3
Gösterim: 1367
Son İleti 19 Şubat 2016, 11:50:45
Gönderen: Flora

Forum hakkında küçük bir analiz

• 3 Yanıt
  • 1076 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı osmanbayrak

• Proje Timi
  • 680
  • +22/-25
    • Osman BAYRAK-İnşaat Mühendisi
« : 10 Şubat 2018, 07:31:23 »
Herkese merhabalar,
Forumda konu başlıklarına ve görüntülenme sayılarına bakıyorum. Baktıkça da üzülüyorum. Çok elzem ve okunması gereken konuların, dökümanların ve paylaşımların görüntülenme sayıları aşağıdaki gibi

Kanun ve Yönetmelikler                                            168 İleti  51 Konu
İmar Kanunları ve Yönetmelikleri                            117 İleti  48 Konu
Deprem                                                                        110 İleti  59 Konu

Bu konuların alt yapısı yapıldıktan sonra bizi sonuca ulaştıracak araçlara geçiş yapılabileceğini düşünüyorum. Peki araçların durumu nasıl dersek,

İdeCAD Statik & Mimari                                             218 İleti  74 Konu
Sta4CAD                                                                       262 İleti  49 Konu
Sap2000                                                                       1068 İleti  151 Konu
Tekla/Xsteel                                                                 474 İleti  70 Konu

Ticari programları öğrenme isteğinin bazı teorik programlara göre %100 arttığı görülmekte. Bu olay kötü değil fakat özellikle de Sap2000'in aktif takipcisi ve yazarı olarak çok bariz bilgi eksikliğini görüyorum.
Demem o ki ya biz elzem konuları spesifik bir şekilde veremiyoruz yada öğrenci arkadaşlarımda ve meslektaşlarımda olaya bakış açısının bilinçsizliği var. Çevremdede projeci ve şantiyeci olarak görev yapan mühendislerin bilgiden ziyade projeyi geçirme ve işi bitirme düşüncesini görüyorum.
Bu beni gerçekten üzüyor.

info@osmanbayrak.org

www.osmanbayrak.org

Medeniyet Muhendisleri

« : 10 Şubat 2018, 07:31:23 »

*

Çevrimdışı erhanbaytak

• Root Administrator
  • 455
  • +151/-0
    • Medeniyet Mühendisleri
Ynt: Forum hakkında küçük bir analiz
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2018, 10:24:19 »
Güzel bir pencereden bakmışsınız Osman bey, bu konuyla alakalı forumda yapmamızı istediğiniz bir öneriniz var mı peki?

*

Çevrimdışı osmanbayrak

• Proje Timi
  • 680
  • +22/-25
    • Osman BAYRAK-İnşaat Mühendisi
« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2018, 16:31:20 »
Erhan Bey,
Konulara verilen cevaplar kısa ve direk soruya yönelik. Verilen cevapların diğer bölümlere kaynak gösterilmesi son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde kişilerin direk yemeği almaktansa yemeği yapmayı öğreneceğini aşikardır. Birden olmasını beklemek anlamsız olacaktır fakat zaman alsa da bu forumdan bilgili mühendisler ve adayları çıkacaktır. Bunu konunun site yöneticileri ve yazarları arasında tartışmaya açılmasında faydası var. Diğer forum sitelerinden bir adım öne çıkacaksak eğer farklı işler yapmalıyız farklı olay ve kurguları denemliyiz.
Saygılarımla.
info@osmanbayrak.org

www.osmanbayrak.org

*

Çevrimiçi otekesa

• Moderator
  • 114
  • +6/-1
  • İnşaat Mühendisi [Statiker] [Uygulamacı]
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2019, 00:00:22 »
Çevremdede projeci ve şantiyeci olarak görev yapan mühendislerin bilgiden ziyade projeyi geçirme ve işi bitirme düşüncesini görüyorum. Bu beni gerçekten üzüyor.

● Osman bey; serbest piyasa mühendislik camiasının kanayan yaralarından birisi de bu yaklaşım sistematiğir. Ben bu durumu mühendisliğin tüccarlığı olarak niteliyorum ki mühendislikteki mesleki deformasyon bu olsa gerektir.
● Mühendislik kavramı ticarete kurban veriliyor.
● Mühendislerimiz mühendislik felsefesi / etiği yanında standart bir ticari etik kavramınıda var etmelidirler.
● Ümidimiz odur ki bilim ve tekniği önceleyen bir hendese felsefesi var olacak olan yarınlara uyanalım.
● Saygılar....
Mühendislik sadece formüllerden oluşan bir hesap uzmanlığı değildir.    [Go Ustası] 

Medeniyet Muhendisleri

« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2019, 00:00:22 »