çelik silolar temel ve çelik analizi

Başlatan furkan.m

Yanıt: 3
Gösterim: 1024
Son İleti 31 Temmuz 2018, 09:21:02
Gönderen: furkan.m
Çelik Yapılarda Bilgisayar Destekli Stabilite Analizi - Doç.Dr.Bülent AKBAŞ

Başlatan Flora

Yanıt: 0
Gösterim: 1791
Son İleti 17 Aralık 2015, 17:01:27
Gönderen: Flora
Betonarme Yapı Analizi ( Tez Çalışması )

Başlatan Medeniyet Mühendisi

Yanıt: 3
Gösterim: 3166
Son İleti 27 Eylül 2014, 09:49:14
Gönderen: Medeniyet Mühendisi

P Delta Analizi

• 0 Yanıt
  • 150 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Talde

• **
  • 28
  • +0/-0
    • E-Posta
P Delta Analizi
« : 29 Eylül 2018, 10:22:58 »
Ahmet Çelikkollu hoca, her zaman yaptığı gibi gayet sade bir şekilde anlatmış:

Lineer analiz, doğrusal analiz anlamına gelir. Şöyle ki: girdiler ile çıktilar arasinda hep sabit bir oran vardir(dogrusal artim yada azalim). Sizde birtakim bilinmezleri bulurken bu lineerlikten yararlanirsiniz, lineerlik hep devam exiyor kabul edersiniz. Mesela bir kiriş kesiti düşünün. 1 birim moment verin. Birim şekil degistirme 0.001 olsun. Simdi momenti 2 birime çikarın. Bu sefer ne diyeceksiniz, birim sekil değistirme 0.002 olacak. Momenti 3 birime cikarin, birim sekil degistirme 0.003 olacak

1 birim moment  0.001
2 birim moment  0.002
3 birim moment   0.003

Sekil degistirmeler gerceklesiyor. Gordugunuz uzere, moment belli oranlarda artinca, şekil değiştirmelerde  belli oranda artiyor kabul ediyoruz. Iste bu yaptiğimiz lineer analizdir.  Peki ayni durumda lineer analiz degilde lineer olmayan analiz yapsaydik ne olurdu.Bakalim:

Ayni kiriş kesitine 1 birim moment verdiniz, 0.001 birim şekil değiştirme olustu. Moment etkisiyle kiris kesitinde çatlaklar oluştu.Catlagi hesapladim.Catlak olusunca ne oldu, kesitin rijitligi(EI) azaldi. Momenti 2 birime cikardim kesit rijitligi azaldigindan , birim şekil deģiştirme artti. Hesaplasim 2 birim momentte birim sekil degistirme 0.0025 oldu(lineer de neydi, 0.002 idi, ancak kesit catlaklari nedeniyle rijitlik düştü ve hesapta ben bunu dikkate aldım, birim sekil degistirmede biraz artip 0.0025 oldu)... Moment 2 birim oldugunda, dogal olarak catlaklar biraz daha artar. Simdi ayni kesitte momenti 3 birime çikardım. Catlaklar moment etkisiyle daha da artti. Rijitlik biraz daha düstü.Rijitlik biraz daha düşünce, tabiki birim şekil değiştirme biraz daha fazla olacak. Moment 3 birim olunca hesapladım, birim sekil değistirmede 0.004 olmus(lineer de neydi, 0.003).

Gordugunuz uzere, lineer olmayan analiz yaptiğiniz da , bir sonraki adimda, bir onceki sekil degistirmeyi de dikkata aliyorsunuz.

Lineer analiz sonucunu ozetleyelim:

1 birim momment   0.001
2 birim moment        0.002
3 birim moment         0.003

Ayni kesiti lineer olmayan sekilde(nonlineer)  çozdugumuzdeki sonucu ozetleyelim:

1 birim moment   0.001
2 birim moment   0.0025
3 birim moment    0.004

Iki tur analiz vardir lineer ve lineer olmayan(nonlineer) yukarida bunlari acikladim

Lineer amalizle ,Pdelta  analizi birbirini  alternatifi degildir. Lineer analiz kullanarak Pdelta etkisini hesaplayabildiginiz gibi, nonlineer analiz kullanarak da Pdelta etkisini hesaplayabilirsiniz.Bunlarin birisi elma birisi armuttur. Farkli seylerdir. Pdelta etkisini sistem uzerinde aciklayayim, konu iyi anlasilsin.

Bir konsol kolon düşünün. Kolonun uzerinde 100 ton normal kuvvet olsun.Sonra bu kolona bir yatay yuk verin, kolonda 10 tm lik moment oluşsun ayrica 1 cm lik de deplasman olussun(yatay yukten oluşan deplasman). Kolonda olusan 1 cm deplasman uzerinde 100 ton normal kuvvet var. Buda bir moment olusturur.(büyük Pdelta etkisi). Bu Pdelta momenti ne kadar olur bakalim:

Pdelta momenti=

100t x 1 cm=100tcm=1 tm

10 tm de onceden moment vardi
Toplam moment 10+1=11 tm

Siz kolonu Pdelta etkisini dikkate alirsaniz 11 tm ye gore dizayn etmelisiniz.Pdelta etkisinide lineer bulduk.Isterseniz Pdelta etkisini nonlineerde bulabilirdiniz. Eger deplasmanlar cok kucukse P delta etkisini hic hesaplamiyoruz.Yonetmeligimizde ne zaman hesaplayacagimiz yaziyor(Pdelta etkisi yonetmelikde ikinci mertebe etkisi olarak geciyor)

Yani P delta etkisi herzaman biraz normal analiz sonucundan buyuk cikar. Nedenide bu deplasmandan cikan momentin, diger moment ile toplanmasidir. P delta etkisi bir kesit kuvveti bulma yoludur. Lineer likle, nonlineerlikle ilgisi yoktur.lineer hesap yontemi ile de P delta etkisini bulabilirsiniz, nonlineer hesap yontemi ilede P delta etkisini bulabilirsiniz.Guvende kalmak isterseniz hep P delta etkisini dikkate alan hesap uygulayabilirsiniz...