TAŞINDI: yığma bina sta4cad

Başlatan Emrah Türkseven

Yanıt: 0
Gösterim: 658
Son İleti 03 Aralık 2017, 00:05:14
Gönderen: Emrah Türkseven
LİNEER ANALİZ İLE NONLİNEER ANALİZ ARASINDAKİ FARK

Başlatan Zelal

Yanıt: 7
Gösterim: 2681
Son İleti 24 Ekim 2018, 19:46:30
Gönderen: osmanbayrak

Bina ağırlıkları programdan programa neden fark ediyor

• 1 Yanıt
  • 482 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı ce.mesutergul

• *
  • 14
  • +0/-0
    • E-Posta
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Elinizde modelleyip analiz etmeniz gereken bir yapınız var. Sta4CAD'te analiz ediyorsunuz sonuç farklı çıkıyor, İdeCAD'te analiz ediyorsunuz farklı çıkıyor, Sap2000'de farklı ETABS'te farklı. Bu normal mi? Biliyorsunuz bu konu hakkında koca bi tez yazmıştım. Programların elbette çözüm mantıkları farklı ama analiz sonuçlarının farklı çıkmasının sebebi çok daha basit bir şey olamaz mı?

Olabilir: Bina Ağırlıkları.

Evet, ülkemizde en çok kullanılan yapı tasarım programlarının dilinden anlarsak tümünde yapımızın ağırlığını sıfır hata ile hesaplatabiliriz. Bina ağırlığı demek deprem yükünü en çok etkileyen parametrelerden birinin doğru hesaplanması demek. Deprem yükünün doğru hesaplanması demek yapıyı tehdit eden en büyük düşmanı çok daha doğru tanımlayabilmek demek.

Hatalı program yoktur. Programı iyi tanımayan mühendis vardır.

Umarım bu çalışma sizlere faydalı olur. İyi çalışmalar.

*

Çevrimdışı osmanbayrak

• Proje Timi
  • 653
  • +22/-25
    • Osman BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Ynt: Bina ağırlıkları programdan programa neden fark ediyor
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2019, 12:17:56 »
Merhabalar,

Bende bu konudan müzdaripim aslında. Tabiki yanlış demek doğru olmayacaktır yapılan hesaplara ve idecadın hesap yöntemlerinde daha fazla farklılıklar bulunmaktadır. Ama gerçekten çok hoşuma gitti anlatım ve çok beğendim. Sanırım tez üzerinden anlatılmış tebrik ederim ellerinize sağlık.
Eğer yayında paylaşılırsa bundan sonra ki modellerimde bu katsayıyı kullanacağım.
info@osmanbayrak.org

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap