Sap2000 Adım Adım Örnekli Anlatım (A'dan Z'ye)

Başlatan Medeniyet Mühendisi

Yanıt: 25
Gösterim: 27538
Son İleti 21 Ocak 2019, 13:27:43
Gönderen: rrbilen
Sap2000 Türkçe Eğitim Notları (Görsel Eğitim)

Başlatan Medeniyet Mühendisi

Yanıt: 11
Gösterim: 11925
Son İleti 28 Kasım 2018, 13:18:12
Gönderen: therehacker
SAP2000 - OLASI MALZEME DAYANIMI "Ry " KATSAYISI SORUNU

Başlatan KOBE

Yanıt: 8
Gösterim: 366
Son İleti 27 Mart 2019, 10:17:52
Gönderen: KOBE

TBDY2018'e göre sap2000'e spectrum grafiği girme (Response Spectrum)

• 20 Yanıt
  • 2234 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı KOBE

• **
  • 40
  • +1/-0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Eş değer deprem yüküne göre analiz yaptığımız zaman TSC-2018'i kullanabiliyoruz. Fakat  Sap2000 de Response spectrum için R, D ve I katsayılarını giremiyoruz.Bu yüzden excel ile çözüyoruz.

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2019, 10:00:03 Gönderen: KOBE »

*

Çevrimdışı hami19

• *
  • 5
  • +0/-0
    • E-Posta

*

Çevrimdışı hami19

• *
  • 5
  • +0/-0
    • E-Posta
Excel tablosu ekledim Response Spectrum kullanacaklar için.  R, D, ve I katsayılarına bağlı Ra katsayısına göre SaR elde ediliyor. İncelemenizde, kontrol etmenizde fayda var.

Hocam merhaba

Eklediğiniz excel tablosunda "g" yerçekimi dikkate alınıyor mu ? Yoksa biz load case'de scale factor girerken 9.81 olarak mı girmeliyiz?

Teşekkürler iyi çalışmalar

*

Çevrimdışı KOBE

• **
  • 40
  • +1/-0
Merhaba
9.81 olarak girmeliyiz.

*

Çevrimdışı cengineer

• *
  • 7
  • +0/-0
    • E-Posta
Arkadaşlar ben load pattern olarak otomatik olarak girmeye çalışıyorum. Değerleri giriyorum fakat bir önceki IBC2012 ye göre denediğim ile aynı periyodu alıyorum. Zemin sınıfını değiştirdiğimde dahi farklı bölgeler içinde aynı periyodu veriyor. Bilginiz var mı ? Saygılar

*

Çevrimdışı gorkem1912ksk

• **
  • 23
  • +0/-0
Load pattern ve Response spectrum olarak tanımladığım deprem etkilerinden farklı sonuçlar elde ediyorum. Load pattern 'de Ss,S1 ve Tl yi girdikten sonra R,I ve D yi de alt tarafta tanımlıyorum ve yükleme tamamlanmış oluyor.
Diğer bir taraftan Afad'dan aldığım spektrumu wordpad olarak kaydedip Sap 2000 e response spectrum olarak kaydediyorum. Bunu scale kısmında 9,81 ile çarpıp azaltma katsayısına böldüğümde (9,81/3 =3,27)  elde ettiğim değeri scale olarak giriyorum. benim baktığım örnekte T>Tb olduğu için D katsayıları devreye girmiyor ondan bu şekilde basite indirgedim aksi takdirde bir excelde T<Tb değerlerini ona göre bulup response spektruma dahil etmek gerekiyor bu ayrı bir konu.
Soruma gelecek olursam Load pattern ve spektrumdan bulduğum değerler arasında ciddi farklılık oluşuyor nedenini bilen var mı ?