Tasarladiginiz yapilarin süneklik düzeyini nasil kontrol ediyorsunuz?

statiker · 1233

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı statiker

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Merhaba sevgili ve saygideger forum üyeleri,

sizlere sormak istedigim bir konu var. Yapi tasarimi yapilirken yapi elemanlarinin ve dolayisiyla da yapinin sünek tasarlanmasi hedeflenir. Yapi tasarimiyla ugrasan mühendis arkadaslara da sormak istedigim bir konu var. Tasarladiginiz yapinin yeterli süneklige sahip olup olmadigini nasil kontrol ediyorsunuz? Konuyu anket olarak düsünebilirsiniz, ne kadar katilim olursa o kadar iyi olur. Katilanlara simdiden tesekkür ederim.

Çevrimdışı koseku

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
    • Linkedin sayfam
    • E-Posta
Ben de bu konuya takılmıştım. Süneklikten bahsedilen sayısal bir değerse ben cevabı bilmiyorum ama eğer "az sünek" "çok sünek" gibi bir cevap arıyorsan sanırım TBDY 2018'de tablo 4.1'de yapının türüne göre Süneklik düzeylerini görebilirsin.

Statiker

Çevrimdışı statiker

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Benim ögrenmek istedigim sayisal bir deger. Örnek olarak yüksek sünek tasarim yapiyorsaniz ve betonarme cerceve sistem kullaniyorsaniz bildigim kadariyla genelde Türkiye'de R=6 ve üstü seciliyor eger yönetmelik de izin verirse. Bu süneklik talebine karsilik yapi elemanlarinin yeterli süneklik kapasitesi oldugunu nasil hesapliyorsunuz/anliyorsunuz?

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Benim ögrenmek istedigim sayisal bir deger. Örnek olarak yüksek sünek tasarim yapiyorsaniz ve betonarme cerceve sistem kullaniyorsaniz bildigim kadariyla genelde Türkiye'de R=6 ve üstü seciliyor eger yönetmelik de izin verirse. Bu süneklik talebine karsilik yapi elemanlarinin yeterli süneklik kapasitesi oldugunu nasil hesapliyorsunuz/anliyorsunuz?

Merhaba, deprem yönetmeliği yapıları sünek olarak tasarlanmasını ister ve karşımıza üç süneklik tipi gösterir; yüksek, karma ve sınırlı. Yapının süneklik düzeyine karar vermedeki ilk etken yapının taşıcıyı sistemi ve mimari ve çevresel koşullardır bunlar; kirişli/kirişsiz olması, tek doğrultulu nervürlü olması, perde içermesi (çelik için çaprazlar) ve perdelerin devrilme momentleri oranları, yapı yüksekliği, yapı hizmet sınıfı, bölgenin depremselliği vb koşullar yapı süneklik düzeyini belirlemektedir. Yüksek sünek yapıları her koşulda çözebilirken, karma ve sınırlı süneklik düzeyleri yüksek süneğe göre özel koşulları olan sistemlerdir. koseku'nun da dediği gibi tablo 4.1 de süneklik düzeyleri ile ilgili bilgileri detaylıca mevcuttur.

Çevrimdışı statiker

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Tasiyici sistem davranis katsayi ile deprem yükü azaltma katsayisini hesapliyorunuz. Bu hesaplanan deprem yükü azaltma katsayisi ayni zamanda "Öngörülen süneklik kapasitesi"'ni de tanimliyor. Yani eger siz Ra = 6 (deprem yükü azaltma katasiyisi) sectiyseniz, yapinizin ÖNGÖRÜLEN süneklik kapasitesi de Ra = 6'ya esit oluyor. Ben de diyorum ki: Yapinizin bu öngörülen süneklik kapasitesine sahip olup olmadigini kontrol ediyor musunuz?

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +13/-4
    • E-Posta
herkese kolay gelsin ben öncelikle deprem yönetmeliğinde periyot hesabıyla periyodu hesaplarım ve saptan meydana gelen periyoda bakarım arasında kıyaslama yaparım.
R katsayısı D artırma katsayısı I bina önem katsayısı yapının kullanım amacına göre ve şekline göre şekillendiği için benim için önemli olan bunları girdikten sonra yapı periyoduna ve frekansına bakarım

Çevrimdışı a_bulut06

• Proje Timi
  • Yazar
    • +3/-0
Tasiyici sistem davranis katsayi ile deprem yükü azaltma katsayisini hesapliyorunuz. Bu hesaplanan deprem yükü azaltma katsayisi ayni zamanda "Öngörülen süneklik kapasitesi"'ni de tanimliyor. Yani eger siz Ra = 6 (deprem yükü azaltma katasiyisi) sectiyseniz, yapinizin ÖNGÖRÜLEN süneklik kapasitesi de Ra = 6'ya esit oluyor. Ben de diyorum ki: Yapinizin bu öngörülen süneklik kapasitesine sahip olup olmadigini kontrol ediyor musunuz?

merhaba, sorunuzu tam olarak ben anlayamadım anlayan arkadaşlar elbette daha doğru cevaplar verecektir . fakat anladığım kadarıyla; yönetmelik zaten yapı tasarımını süneklik kapasitesi içersinde zorunlu kılıyor bunun içindir ki max. min. koşullar verilmiş, sünekik düzeyine göre R katsayısı değişmiş çünkü istediğimiz süneklik yükseğe yöneldikçe deprem yükü azaltılmış bununla beraber kolon kiriş birleşim güçlü kolon gibi hesaplar esktra istemiştir. yani kontrolümü yönetmelik koşullarını yerine getirirerek sağlıyorum ben

Çevrimdışı Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +13/-4
    • E-Posta

merhaba, sorunuzu tam olarak ben anlayamadım anlayan arkadaşlar elbette daha doğru cevaplar verecektir . fakat anladığım kadarıyla; yönetmelik zaten yapı tasarımını süneklik kapasitesi içersinde zorunlu kılıyor bunun içindir ki max. min. koşullar verilmiş, sünekik düzeyine göre R katsayısı değişmiş çünkü istediğimiz süneklik yükseğe yöneldikçe deprem yükü azaltılmış bununla beraber kolon kiriş birleşim güçlü kolon gibi hesaplar esktra istemiştir. yani kontrolümü yönetmelik koşullarını yerine getirirerek sağlıyorum ben

benim anladığım sayısal veri olarak bina ne kadar sünek ne kadar rijit olduğunu sormak istemiş sanırım soran arkadaş. Ben de ona göre cevap verdim.

Çevrimdışı statiker

• Çaylak
  • **
    • +1/-0
Sünekligin iki farkli terimi bulunuyor. Birincisi SUNEKLIK TALEBI. Örnek olarak deprem yükünün yapinizdan yapmasini istedigi plastik deplasmanin elastik deplasmana oranidir bu. Yani siz analiz yaptiktan sonra yapinizin bir elemaninin 5 cm plastik deplasman yapacagini hesapladiysaniz ve bu elemanin elastik deplasman siniri da 1 cm ise bu depremin bu elemandan talep ettigi süneklik 5/1 = 5 olur. Yani süneklik talebi = 5'tir. Biz de bu talebe karsilik olarak bu kesitin yeterli SÜNEKLIK KAPASITESI olup olmadigini kontrol etmeliyiz. Yani bu kesit gercekten de 5 cm plastik deplasman yapabilecek kapasiteye sahip mi diye. Bu kesitin de süneklik kapasitesi > süneklik talebi olmali ki bu kesitte göcme olmadan bu deprem yüküne karsi koyabilsin. Benim sordugum da aranizda kapasite vs talep karsilastirmasi yapip, kapasitenin yeterli oldugunu hesaplayan var mi?

Ayrica sormak istedigim de projelerinizde R katsayisi genelde kac oluyor? Nasil hesapladiginizi vs sormuyorum, sadece hangi R katsayilari ile calistiginizi merak ediyorum. Örnek olarak dün yaptigim projede betonarme cerceve sistem icin R = 7 kullandim gibi. Gecmiste yaptiginiz projeleri düsündügünüzde bu R katsayisini genelde kac aldiniz bunu merak ediyorum. Cevaplayanlara tesekkür ederim. R derken de Türk Yönetmeligindeki deprem yükü azaltma katsayisini soruyorum, tasiyici sistem davranis katsayisini degil.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2019, 14:36:00 Gönderen: statiker »