Tasarladiginiz yapilarin süneklik düzeyini nasil kontrol ediyorsunuz?

statiker · 1590

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi statiker

• Azimli Çaylak
    • +1/-0
Sn. YapiMühendisi,

"Tabi mühendis proje sahibinin isteğiyle yapısını beklenen deprem seviyesinde hasar almayacak şekilde tasarlayabilir. Ama dediğim gibi "ben sünek yapı tasarladım." diyemez, dememelidir."

Süneklik malzeme özelligidir. Yani eger malzeme göcme olmadan belli bir oranda plastik deformasyon yapiyorsa bu malzemeye sünek denir. Sünekligi farkli sekillerde kategorize edebiliriz orasi ayri konu, yüksek sünek vs tarzi. Ama bir yapi göcmeden önce tasiyiciligini yitirmeden belli seviyede plastik deformasyon yapabiliyorsa o yapi sünektir. Baska da bir kriteri yoktur bunun. Gelmesi beklenen depremde elastik davranmasi bu yapiyi sünek olmaktan cikarmaz. Sadece ekonomik olmaktan cikarabilir ama o da farkli bir tartisma.

"Diğer türlü bu durum R katsayısını 1 alarak tasarım yapıp “ben sünek yapı tasarladım.” demeye benzer ki bence yönetmeliğin sünek tasarım anlayışıyla bağdaşmamaktadır."

R katsayisi 1 alininca sadece ve sadece tasarim depreminde elastik davranis gösterecek demektir yapi. R'yi 1 aldiginiz icin artik yapi sünek davranis sergilemiyor denemez. Yönetmelikte bu süneklik kapasitesinin bu kadar kullanilmak istenmesinin nedeni ekonomi. Zaten Türkiye'de gibi R'yi kolay kolay 6-7-8 alan baska (düzgün) ülke mühendisi de yok. Avrupa'da ve Amerika'da genel olarak bu katsayi betonarme cerceveler icin 4-4.5 civarinda kullaniliyor maksimum.

Çevrimdışı YapıMühendisi

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Sn. statiker

Süneklik sadece malzemeler için değil yapılar için de kullanılan bir terim. İlk çıkışı olarak malzemeler için kullanılmış olabilir ama günümüzde yapılar için de rijit, gevrek, sünek terimleri kullanılmakta. Yapılar için bu terimlerin neye göre sınıflandırılacağı ile ilgili kesin çizgiler yok. Siz yapıyı bir malzeme olarak ele alıp taşıyabileceği en yüksek yük kapasitesine göre değerlendirebilirsiniz, başkası ise beklenen deprem yükleri altındaki davranışını baz alabilir. Bence daha doğru olan yönetmeliğin belirlediği performans düzeylerini baz almaktır. Yapının ömrü boyunca görmeyeceği bir yük seviyesine göre yapacağı davranışı baz alarak yapının sünek olarak nitelendirilmesi bence çok uygun bir yaklaşım değil. Önceden de belirttiğim gibi bu konuda tartışmak çok anlamlı değil.  Benim için konu burada kapanmıştır.