YENİ YAPI RUHSATLARI İLE MÜHENDİS VE MİMARLAR İMAR SÜRECİNDEN DIŞLANIYOR !!!

Başlatan Flora

Yanıt: 2
Gösterim: 1308
Son İleti 02 Kasım 2018, 15:51:51
Gönderen: prdtronbu
YENİ Bina Deprem Yönetmeliği Esasları(2018) Eğitimleri !

Başlatan Flora

Yanıt: 21
Gösterim: 3023
Son İleti 21 Ekim 2018, 15:07:32
Gönderen: osmanbayrak
TANAP'ın Yeni Hattını Limak Yapacak

Başlatan Medeniyet Mühendisi

Yanıt: 0
Gösterim: 948
Son İleti 26 Ocak 2016, 08:56:08
Gönderen: Medeniyet Mühendisi

Bakan Pakdemirli: Yeni Hasankeyf’te sona gelindi

 • 1 Yanıt
 • 36 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

 • Admin
 • ****
 • 1952
 • +42/-2
  • Medeniyet Mühendisleri
Bakan Pakdemirli: Yeni Hasankeyf’te sona gelindi
« : 15 Ağustos 2019, 09:48:45 »
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nce inşa edilen Ilısu Barajı'nın rezervuar alanında kalacak Hasankeyf ilçesinin yeniden inşası kapsamındaki çalışmalarda sona gelindiğini, yeniden yerleşim için bugüne kadar 500 milyon lira ödenek aktarıldığını açıkladı. Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamasında, Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla sular altında kalacak Batman'ın Hasankeyf  ilçesinin yeni yerleşim yerindeki konutların inşasının tamamlandığını  belirtti. Tamamlanan 710 konutun hak sahiplerine teslim edildiğini  açıklayan Pakdemirli, "Ayrıca yapımı tamamlanan ticaret merkezinde 98 iş  yerinin anahtarını da hak sahiplerine dağıttık. Eski Hasankeyf'in  yerleşim alanı 500 dekar iken, yeni yerleşim yeri yaklaşık 3 kilometre  uzaklıkta 3 bin dekar alana inşa edildi. Yeşil alan miktarının arttığı  yeni yerleşim yerinde, Kaymakamlık, Belediye hizmet binası, İlçe  Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Batman Üniversitesi Turizm  İşletmeciliği ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, 25 yataklı Hasankeyf  Devlet Hastanesi gibi çok sayıda kurum hizmet vermeye başladı" dedi.
 


BÖLGE MİMARİSİNE UYGUN YATAY MİMARİ

 Yeni yerleşim yerinin bölge mimarisine uygun inşa edildiğini de belirten  Bakan Pakdemirli, "Yatay mimarinin uygulandığı alanda Hasankeyfliler  30-40 metrekarelik evler yerine 160 metrekarelik tek katlı müstakil  modern evlerde yaşamlarını konforla sürdürecek" dedi.

 Hasankeyf'te tarihi eserlerin sergileneceği kültürel ve eğitim alanın oluşturulduğunu vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

 "İnşaatı tamamlanarak Kültür Bakanlığı'na teslim edilen alan, yörenin  tarihi ve kültürel geçmişinin sergileneceği büyük turizm alanı olarak  planlandı. Alana başta Zeynel Bey Türbesi olmak üzere birçok tarihi eser  taşınarak, ziyaretçilerin hizmetine sunuldu."

 Bakan Pakdemirli, bugüne kadar yaklaşık 500 milyon liralık yeniden yerleşim ödeneğinin de TOKİ Başkanlığı'na aktarıldığını belirtti.
 


YILDA 412 MİLYON DOLAR KATKI SAĞLAYACAK

 Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre ise Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP)  vizyon projesi ve dolgu hacmi bakımından kendi sınıfında dünyanın en  büyük barajı olan Ilısu Barajı ve HES, yılda ortalama 4,12 milyar kWh  enerji üretecek ve sadece elektrik enerjisi üretiminden ekonomiye yılda  412 milyon dolar katkı sağlayacak. Kamulaştırma, inşaat ve yeniden  yerleşim çalışmaları düşünüldüğünde yaklaşık 12,3 milyar TL yatırım  maliyetine sahip devasa projenin, 5 yılda ise bu maliyeti karşılayacak  potansiyeli bulunuyor.                                                                                                                                                               KAYNAK: DHA                                                 

Medeniyet Muhendisleri

Bakan Pakdemirli: Yeni Hasankeyf’te sona gelindi
« : 15 Ağustos 2019, 09:48:45 »

*

Çevrimdışı MelihBozkurt

 • *
 • 3
 • +0/-0
Ynt: Bakan Pakdemirli: Yeni Hasankeyf’te sona gelindi
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2019, 19:08:24 »
Hasankeyf gibi bir yerin sular altında kalmasını normal karşılıyor olmamız çok üzücü maalesef

Medeniyet Muhendisleri

Ynt: Bakan Pakdemirli: Yeni Hasankeyf’te sona gelindi
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2019, 19:08:24 »