Emlak piyasasında 'faiz' hareketliliği

 • 1 Yanıt
 • 405 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Medeniyet Mühendisi

 • Admin
 • ****
 • 1956
 • +43/-2
  • Medeniyet Mühendisleri
Emlak piyasasında 'faiz' hareketliliği
« : 15 Ağustos 2019, 10:39:34 »
Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, konut kredisi faizlerinin 0,99’a inmesinin ardından emlak piyasasında büyük bir hareketlenme olduğunu ifade ederek, satışların yıl sonuna kadar yüzde 40’a varan bir oranda artmasını beklediklerini söyledi.

Kamu bankalarının konut kredisinde faizi 0,99’a çekmesi bir süredir ev alma talebini erteleyen vatandaşları heyecanlandırdı. Üç kamu bankasına 7 günde 5,9 milyar TL başvuru yapıldı. Başvuruların yüzde 98’i ise 500 bin TL’ye kadar olan, 0,99 faizle verilen kredi için yapıldı.

Faizlerin düşmesiyle birlikte vatandaşların gayrimenkul yatırımı yapabileceğini vurgulayan Mevlüt Oral, “Emlak piyasası durma noktasına gelmişti. Kredi faiz oranları 2,70’lere kadar çıkmıştı. Ama faiz oranları 0,99’a düşürdüler. Bu faiz indirimi, 2,70’lere çıkılan bir ortamda çok çok iyi. Şu an tam gayrimenkul alınma zamanı. Faizler biraz daha geri alınırsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Ama bu, faizlerin devamlı 0,99’da kalacak diye de bir garanti yok. Devletimiz, milletin önünü açmak için böyle bir kolaylık getirdi. Vatandaşlarımız bu süreçte yüksek faize paralarını yatırmasınlar. İleriye dönük bir yatırım yapmak istiyorlarsa gayrimenkul yatırımı yapsınlar. Önceki faiz rakamlarında 100 bin TL’lik bir kredi çektiğinizde 234 bin TL olarak geriye ödüyordunuz. Bugün 170 bin TL ödüyorsunuz. 200 bin TL kredi çeken bir kişi 470 bin TL geriye öderken, bugünkü faizlerle ise 342 bin TL geri ödüyor” dedi.

“Gayrimenkul satışlarında büyük artış olacak”

Gayrimenkul satışlarında bir patlama beklediklerini ifade eden Oral, “Şu anda Türkiye’deki bütün bankalarda müthiş bir yığılma var. 2018 yılı Temmuz ayından 2019 yılına kadar İlkadım ilçesinde 14 bin 415 işlem yapılmış, 3 bin 882 de satış gerçekleşmiş. Atakum ilçesinde 14 bin işlem yapılmış, 4 bin 683 satış gerçekleşmiş. Canik’te ise 4 bin 870 işlem yapılmış, 866 da satış olmuş. Burada yüzde 17 ile 25 arasında bir düşüş yaşanmıştı. Şimdi de kredi faiz oranların düşüşünden sonraki rakamları alıp, karşılaştırma yapacağız. Bu faiz indirimiyle birlikte gayrimenkul satışının bu sürecin ardından yılsonu itibarıyla yüzde 40’lara varan bir olanda artacağını düşünüyorum. Böylece emlakçılar, alıcılar, satıcılar ve müteahhitlerin önü açılacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

*

Çevrimdışı MelihBozkurt

 • *
 • 3
 • +0/-0
Ynt: Emlak piyasasında 'faiz' hareketliliği
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2019, 19:21:18 »
Faizlerin düşürülmesi kısa vadede mantıklı bir hamle olabilir fakat emlak piyasasında beklenildiği gibi bir hareketlenme olacağını hiç zannetmiyorum. Zira işsizlik ve enflasyon oranları halen çok yüksek, güven endeksi verileri de ortada. Vatandaş satın almaktan korkuyor. Satın almayı geçin, bir şeyler satın alma düşüncesi bile boğuyor beni son zamanlarda.. Herhangi bir markette herhangi bir patlama istiyorsak ekonomide radikal değişikliklere gitmemiz, anlayış değiştirmemiz gerekiyor. Her ne kadar 100 bin'e 170 bin de ödesen Türk Lirası yıllar boyu değer kaybettikçe gayrimenkulden edeceğin karı da silip süpürüyor. Emlak yatırımcısı açısından yurt dışı yatırımları için çok iyi bir dönemde olduğumuzu düşünüyorum. Ciddi yatırımcının rotasını Yunanistan, Karadağ gibi ucuz ve kar getirisi her yıl artan yerlere çevirmesi gerekiyor. Zira günümüzde misal bkz Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap hem fiyatlar açısından hem kar getirisi bakımından hem yatırım olanakları bakımından daha uygun. Uygun kredi olanakları ve golden visa ile Avrupa vatandaşlığına varan fırsatları da beraberinde getiriyor bu tür yatırımlar. Şahsen ben paramın ve mülkümün Türkiye'de her geçen yıl eriyip gidişini izlemektense Avrupa standartlarında, hem ekonomik hem sosyal hem hukuki olarak kendimi güvende hissedeceğim bir yerde yatırım yapmak isterim.