pushover

Başlatan ihipek

Yanıt: 10
Gösterim: 1270
Son İleti 16 Ocak 2018, 15:43:17
Gönderen: osmanbayrak

static pushover curve yorumlama

• 3 Yanıt
  • 181 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı hami19

• *
  • 11
  • +0/-0
    • E-Posta
static pushover curve yorumlama
« : 14 Ekim 2019, 11:37:58 »
Merhaba statik itme ile performans analizi yapmaya çalışıyorum fakat sonuçları  doğru yorumlayabildiğimi sanmıyorum. Bilen arkadaşlar varsa değerli yorumlarını bekliyorum.

X ve Y yönleri için deplasman eğrileri ve ATC-40 göre KApasite eğrilerini paylaşıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Bu sonuçları nasıl yorumlamalıyım ?

*

Çevrimdışı osmanbayrak

• Proje Timi
  • 687
  • +22/-25
    • Osman BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Ynt: static pushover curve yorumlama
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2019, 11:33:24 »
Merhabalar,

Pushover (Statik İtme), yapıların doğrusal olmayan davranışının analizi veya tasarımı için yapılabilmektedir. Genel olarak anlatılacak olursa, tasarlanan yapılardan bir talebimiz olmakla birlikte bu yapıların istenilen talep doğrultusunda tepkisi olmaktadır. Pushover bunun anlaşılması ve yorumlanması için önem kazanmaktadır.

Sizlerin yaptığınız analizlerde talep spekturmunuz kırmızı çizgili olan davranış eğiriniz (pushover eğirisi) yeşil olandır. Bu iki iki eğrinin birleştiği nokta sizlere yapının performans noktasını vermektedir.

Güzel sonuçlar almışsınız, bunların yanı sıra analiz sonrasında oluşan mafsalları, bu mafsalların sayısını ve durumunu (kesme, eğilme) inceleyerek yapı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız mümkün. Eğer performansını değerlendirmek istiyorsanız bu konuda Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 izlemeniz gerekmektedir.

Sonuçlarınızı paylaştıkça daha fazla yardımcı olmaya çalışacağım. Aşağıdaki yayını izleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

info@osmanbayrak.org

*

Çevrimdışı hami19

• *
  • 11
  • +0/-0
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 08 Kasım 2019, 15:24:10 »
Osman Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim.
Sap2000 de örnek bir model üzerinde çalışıyorum sadece kolon ve kirişten ibaret modellediğimde statik itme analizi sonuçları gayet güzel çıkıyor fakat dolgu duvarlı modellediğim zaman itme analizi yarıda kesiliyor.
- Dolgu duvarları modelledikten sonra mesleme yapıyorum
- Dolgu duvarların döşeme ile birleştikleri noktalara diaphragm ataması yapıyorum.
- Zemindeki jointlere sabit mesnet ataması yapıyorum.
Fakat bunları yaptıktan sonra analizi çalıştırdığımda statik itme yarıda kesiliyor.
Bir türlü nerede hata yaptığımı bulamadım.

Yardımlarınız için şimdeden Teşekkürler.

*

Çevrimdışı hami19

• *
  • 11
  • +0/-0
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2019, 13:58:03 »
Osman hocam tekrar merhaba

Örnek çalışmada bodrum ve zemin kata duvar yerleştirdiğim zaman statik itme tamamlanıyor fakat en üst kata da aynı yöntemle duvar yerleştirdiğimde statik itme yarıda kesiliyor. Modeli rar dosyası olarak ekledim. Nerede hata yapıyorum yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler İyi çalışmalar.