FARKLI ZEMİN SINIFLARINDA AYNI YAPININ ALDIĞI DEPREM YÜKLERİ

marksmanwalking · 563

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marksmanwalking

 • Çaylak
 • **
  • İleti: 9
  • +0/-0
  • E-Posta
Merhabalar,

Etabs programı vasıtasıyla aynı yapı, 5 farklı zemin tipine ve 6 farklı kat sayısına sahip olacak şekilde 17 Ağustos 1999 Kocaeli deprem kayıtları altında çözümlenmiş ve her birinin taban kesme kuvvetleri ve tepe deplasman verileri elde edilmiştir. Elde edilen veriler aşağıdaki tablo ve grafikte verilmiştir.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap


Bu verilere bakıp kavrayamadığım noktalar için yanıt aramaktayım. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1- 3 katlı yapı en fazla taban kesme kuvvetine ZE zemininde iken uğramasına rağmen en fazla deplasman değeri neden ZD zemininde iken ortaya çıkıyor?

2- Taban kesme kuvvetleri tablosunda, ZA zemin sınıfı sütununda yer alan 3, 6, 9, 12, 15 ve 18 katlı yapıların aldığı kesme kuvveti değerlerinin, 3 katlıdan 18 katlıya doğru sürekli artması gerekmez mi? 6. ve 15. katlar neden kendinden sonra gelen 9. ve 18. kata göre daha yüksek taban kesme kuvvetlerine maruz kalıyor?

3- Verilerle ilgili görüşünüz nedir bu verilerle hangi sonuçlara varabiliriz?

Değerli yanıtlarınız için tekrar teşekkürler, sizin ışığınızla aydınlatılmayı beklemekteyim. Sevgilerle.
Çevrimdışı osmanbayrak

 • Süper Moderatör
 • Yazar
 • *
  • İleti: 709
  • +22/-25
  • Cinsiyet: Bay
  • Osman BAYRAK-İnşaat Mühendisi
Sayın marksmanwalking,

Anladığım kadarıyla zaman tanım alanında analiz yapmışsınız. Burada dikkat etmeniz gereken yer; analizler step'e veya zamana bağlıdır. Hangi step veya zamandaki kuvveti aldınız yoksa maksimummu mu aldınız? Ayrıca aynı noktanın deplasmanı mı bunu da kontrol etmelisiniz.

1) Yapıya bir ivme vermişsiniz. Bu ivme, yapının kütlesi ile çarpılması sonucu "F=m*a" kuvvete dönüştürülür. Tabi ki her zaman aralığında ivme aynı olmadığı için kuvvette değişecektir. Yapının kütlesinin sabit olduğunu düşünürsek burada değişken olan ivme değeridir ("a"). Oysaki deprem sonucunda zeminde oluşan ivmenin yapıdaki karşılığı farklıdır. Farklı etmenler ile (bina önem katsayısı, taşıyıcı sistem davranış katsayısı, zemin türü vb.) yer ivmesi yapı ivmesine dönüştürülmektedir. Yapıda ki kuvvete bağlı deplasman rijitlik matrisi ile denklem 1'deki gibi açıklanabilmektedir.

                                     [F] = k* [ x ]    ( Denklem 1 )

Burada; F, uygulanan kuvvet, x, elde edilen deplasman, k ise sistemin rijitliğidir. Sisteminizin rijitliğini aynı kabul ettiğimiz taktirde kuvvetin artışı ile deplasmanında artması beklenmektedir. Bu anlatılanlardan dolayı modelinizi ve aldığınız değerleri tekrar kontrol etmenizi önermekteyim.

2) Yapının kat sayısına bağlı elde edilen deprem kuvveti yapının tepki spektrumu veya tepki spektrumlarından elde edilen tasarım spektrumu ile açıklanabilmektedir (Şekil 1).

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Şekil 1. Yapı yüksekliğine bağlı ivme değişimi

Burada, yapı periyodundaki artış kat sayısındaki artış olarak düşünülebilir. Çeşitli etmenlere bağlı elde edilen ivme değerinin değişimi ise eğiri boyunda değişkenlik göstermektedir. Elde edilen en büyük deprem kuvvetinin Ta ve Tb periyotları arasında olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca zemin etki katsayıları durumu değiştirmektedir ve her zeminde artış olmadığı görülmektedir (TBDY, 2018, Tablo 2.1, 2.2). Za zemin türü için etki katsayısının değişmediği Şekil 2'de sunulmuştur.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap
Şekil 2. Zemin etki katsayıları (Doğrusal analizler için)

3) Güzel bir çalışma ellerinize sağlık. Modelin iyice incelenmesi, ivmelerin kontrol edilmesi, gerekli parametrelerin analizlere dahil edilmesi, sonuçların değerlendirilmesi için aynı noktadan deplasmanın kontrol edilmesinin çalışmayı ileri düzeye taşıyacağı düşünülmektedir.

Kaynaklar
ürkiye Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik, (2018), Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, Ankara.İyi çalışmalar.


info@osmanbayrak.org

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap