Çerçeve sistemde Konsol

hhaticeakca · 141

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hhaticeakca

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
: 31 Temmuz 2020, 12:53:59

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

Çalışmakta olduğum projede 1 numaralı balkonun genişliği 2m olduğu için balkon kenarlarını kiriş ile döndüm, hemen sağ tarafında yer alan odalar zemin Katta S01, S02 de bitmesine rağmen bu katta odada genişleme oldu ve genişleyen odaya balkon eklendi oda genişlediği için kiriş ekleyip S01 e bağlı kirişe saplama yapmak zorunda kaldım, 2 numaralı balkonada döşeme girdim doğru bir uygulamı, nasıl çözümler yapılabilir, kiriş genişliği ve derinliği arttırmalımıyım yardımcı olur musunuz?

Çevrimiçi statiker

• Azimli Çaylak
    • +1/-1
Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2020, 17:19:37
En kibar tabirle baya kötü bir tasarim.

- saplama kirisin hic bir yerinden bir kolona baglantisi yok.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye Ol veya Giriş Yap

KO2 kirisinin tek tarafi kolona saplaniyor. Bu kirise KO3 ve KO4 kirisi saplaniyor, yetmiyor KO2'ye saplanan kirise 2 tane daha kiris saplaniyor ve görünürde bu kirisin saplandigi bir kolon yok. Bu da yetmiyor bir de bu kirise balkon yükü tasitmak istiyorsunuz. Bunlarin hepsi de yapinin kapali cikma bölgesinde meydana geliyor. Zaten cikma olan bir bölgeye niye balkon yapiyorsunuz?

- Bu yukarida saydigim hatalari yaparken de cercevelerin sürekliligini bozuyorsunuz, bir de oradan yanlis tasarim yapiyorsunuz.

Çevrimdışı hhaticeakca

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • E-Posta
Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2020, 17:39:11
Mimari tasarım bu şekilde yapıldığı için bu saplamalar meydana çıkıyor,mimari tasarım kötü ve mimari tasarımdan dolayı kolon ekleyemiyorum taban alanını çıkmış oluyorum, statik açıdan zor bir proje, böyle bir mimari size gelse nasıl  kurtarabilirsiniz saplamalar olmadan?
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2020, 20:11:19 Gönderen: hhaticeakca »

Çevrimiçi statiker

• Azimli Çaylak
    • +1/-1
Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2020, 21:07:41
- Saplamasi olan kirisi baska kirise saplamak oldukca yanlis, mimari öyle veya degil onu düzeltmeniz gerekiyor.
- Cerceve sürekliligini saglamak icin kiris atmalisiniz. Oda icinde kiris gözükmesin diye kiris atmiyorsaniz baska bir cözüm bulmalisiniz.
- Cikmasi olan yerde bir de balkon tasarlamazdim. Onu mimar vs ile görüsüp anlatmayi denerdim. Toplam balkon ile birlikte cikma kac metre oluyor?
- Mutlaka düsey deprem hesabi da yapmalisiniz ve cikma bölgelerini dikkatli inceleyin.
- Mutlaka iki yönde de 2 tane yeterli büyüklükte perde tasarlardim. Bu kadar sacma bir tasarimi sadece cerceve sistem ile tasarlamanizi hic önermem.
- Cikmalardaki kirisleri de detayli incelemenizi tavsiye ederim. Hatta kiris yüksekliklerini isterseniz ekstradan yüksek tutabilirsiniz.
- Saplama kirislerini mutlaka düzgün bir sekilde yapi icine uzatin. S01 yazan yerde saplama kirisin yapi icerisine uzandigi gözükmüyor örnek olarak.

Çevrimiçi statiker

• Azimli Çaylak
    • +1/-1
Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2020, 21:09:41
Elinizdeki tasarimi komple paylasma sansiniz var mi?