Kolon ve kiriş hakkında yardım

Muratbaytan · 271

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muratbaytan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
: 07 Ocak 2021, 07:27:32
Merhaba Arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım adım Murat, tecrübeli arkasaşlarıma danışmak istediğim bir konu var, aşağıda ki resimde kolona yapılan saplama kirişler uygulanan bir yöntem midir? Kirişler kolonun sadece 4 de 1 kadar. Apartmanımızda dikkatimi çekmişti danışmak istedim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #1 : 07 Ocak 2021, 13:02:54
Yapınızın bir planını yüklerseniz daha rahat yorum yapılabilir. Fakat sadece bodrum katta ise bu durum çok da tedirgin olacak bir şey yok.

Yapınızın üst katlarında perde yoksa ve üst katta da bu şekilde bir bağlantı varsa sorun teşkil eder.

Çevrimdışı Muratbaytan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #2 : 07 Ocak 2021, 13:17:19
Merhaba,

Planı malesef bende yok, belediyeden alabiliyor muyum? normalde bodrum katlar için uygulanan bir yöntem midir bu işlem? diğer katlarda yok ise normal mi? Sanırım plan olmadan kendim bakarak anlayamam değil mi?
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2021, 13:21:29 Gönderen: Muratbaytan »

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #3 : 07 Ocak 2021, 13:21:36
Açıkçası nasıl anlayabilirsiniz şantiyeci yada röleveci arkadaşlar daha rahat söyleyebilir. Aklıma ilk gelenler duvarlardaki perde-kolon çıkıntılarını tespit etmeye çalışmanız, bodrum katta duvar olmadığı için perdeleri rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Yapının bodrum katında perde yoksa haliyle üst katlarda da yoktur.

Bu uygulanan bir sistemdir yada değildir diye bir şey söyleyemeyiz. Bu statik ile bağlantılı bir konu, bodrum katta yapılmış olabilir dememin nedeni bodrumun çevresinin tamamı perde ile çevrili ile bodrum kat tavan döşemeniz sanki bir radye döşemeymiş gibi olur. Üst kattan gelen yatay deprem yükleri bodrum kat tavan döşemeniz ile kenar akslardaki perdelere aktarılır.

Size önerim statik projeyi belediyeden temin etmeniz. Ardından statik projeye uygun olarak yapılıp/yapılmadığını kontrol etmeniz veya ettirmeniz. Statik projeye uyulmadıysa veya içiniz rahat etmiyorsa mutlaka profesyonel bir ekipden yardım alınız.
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2021, 13:23:11 Gönderen: alozan »

Çevrimdışı Muratbaytan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #4 : 07 Ocak 2021, 13:45:16
O zaman ben belediyeden projeyi aldığımda paylaşayım. Birde ekte ki gibi binanın inşaatı yapılırken olan resmi mevcut ama anlaması zor sanırım buradan.
[
url=https://ibb.co/M89dfJX][/url]

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #5 : 07 Ocak 2021, 13:50:44
Yapınızda bir yönde perdeler de mevcut diğer yöne de bakmak lazım. Fakat statik projeye de uyulduysa bir problem çıkacağını düşünmüyorum. Fakat projeyi ve mümkünse raporu alıp profesyonel bir ekipden ön bilgi almak için yardım alın. Eğer daha derinlemesine bir kontrol önerirlerse konuyu değerlendirirsiniz.

Anladığım kadarıyla siz inşaat mühendisi yada bu işle uğraşan biri değilsiniz. Size önerim endişeniz varsa bu bilgileri toplayıp bir statik proje ofisine gidip derdinizi anlatın.

Çevrimdışı Muratbaytan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #6 : 07 Ocak 2021, 14:10:43
Merhaba, evet inşaat mühendisi değilim anlamıyorum açıkçası, sadece dikkatimi çekti işin uzmanlarına sormak istedim, sanırım fazla kurcalamaya gerek yok, 2 yıllık bina denetimde geçiyordur diye umuyorum. Statik projesine ulaştığımda buradanda paylaşmış olacağım. Teşekkürker.

Çevrimdışı Muratbaytan

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Yanıtla #7 : 08 Ocak 2021, 11:41:26
Merhaba statiğik projesinden birkaç resiö çektim ama anlaşılır mı bilemedim.

Çevrimdışı alozan

• Azimli Çaylak
    • +0/-0
Yanıtla #8 : 08 Ocak 2021, 11:47:19
Perde, Kolonları sık denebilecek kadar güzel bence. Merak ettiğiniz kısmın resmini kalıp planından bakın ve yerinde kontrol edin. O aksta yer alan kirişin ölçülerine bakın.