Çelik Yapı ve Birleşim Hesabında Hangi Programı Tavsiye Edersiniz?

bohannon · 220

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bohannon

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Merhabalar; Çelik yapı tasarım ve birleşim için önerebileceğiniz bir program varmı? Varsa gerekçelerini yazarmısınız?
Revitstructure, Advance Steel, Tekla vs. Bunlardan hagisi kullanışlı, bizim çelik yönetmeliklerini destekliyorlar mı?
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2021, 22:45:50 Gönderen: bohannon »

Çevrimiçi batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +8/-2
Yazdığınız bütün programlar genel itibari ile üç boyutlu modelleme programlarıdır. Birleşim hesabı yapmazlar. Hoş advance steel'in çok sınırlı da olsa yapabildiği şeyler vardı. Sözde Tekla da yapısal analiz yapabiliyor ama gören yok. Benim gördüğüm piyasada Tekla bolca kullanılıyor. Fiyatından ötürü birazcık sıkıntı çıkartıyor. Birleşim noktaları için de idea statica güzeldir. EC/AISC analizler yapabilirsiniz. Türk yönetmeliklerine bire bir uygun program bulabileceğinizi sanmıyorum. Zaten bizim yönetmelikler sağın solun kopyası. Çok sorun olmaz.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı bohannon

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Peki şu şekilde sorayım, Etabs, sap2000 ve protastructure programlarda çelik yapının analizini ve tasarımını yaptım.  Bu yapının birleşim hesap ve detaylarını nasıl oluşturabilirim. ( Protastructure birleşim hesabı yapıyor ama bendeki lisans sadece analiz ve tasarım yapıyor)

Çevrimiçi Emrah Türkseven

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
en iyisi tekla structure programıdır. Diğerleri imalat açısından pek bir işe yaramaz

“Bilmediklerimin yanında, bildiklerimle ben bir hiçim”

Çevrimdışı bohannon

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
en iyisi tekla structure programıdır. Diğerleri imalat açısından pek bir işe yaramaz

Biraz açarmısınız? Hangi yönlerden daha iyi? 
İkinci soru hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Çevrimiçi batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +8/-2
Hiç prota kullanmadım ama paket program sonuçta. Her şeyi veriyor olması lazım. Sap2000 + excel marifeti ile yapıyı analiz ettiniz, Tekla ile çizimini yaptınız, ideastatica ile birleşim hesaplarını yaptınız, kimyasal ankraj varsa profis kullandınız, revizyon varsa birleşimlerde Teklaya işlediniz ve pafta çıktılarını aldınız. En sona da herhangi bir cad programıyla pafta düzenlemesi kalır ki en uzun süreni de budur. :( Sonra da word ile hesap raporu hazırlarsınız. Çelik yapı yapmak emek oluyor hep.

"The computer is incredibly fast, accurate, and stupid. Man is incredibly slow, inaccurate, and brilliant. The marriage of the two is a force beyond calculation."

Çevrimdışı bohannon

• Çaylak
  • **
    • +0/-0
Hiç prota kullanmadım ama paket program sonuçta. Her şeyi veriyor olması lazım. Sap2000 + excel marifeti ile yapıyı analiz ettiniz, Tekla ile çizimini yaptınız, ideastatica ile birleşim hesaplarını yaptınız, kimyasal ankraj varsa profis kullandınız, revizyon varsa birleşimlerde Teklaya işlediniz ve pafta çıktılarını aldınız. En sona da herhangi bir cad programıyla pafta düzenlemesi kalır ki en uzun süreni de budur. :( Sonra da word ile hesap raporu hazırlarsınız. Çelik yapı yapmak emek oluyor hep.

Yanlış anlamadıysam dediğinize göre bir çelik yapının tasarım analiz ve birleşim hesabında 5 tane program mı kullanılıyor ( Sap2000, excel, tekla, idestatica, autocad). Bir çelik yapı yapmak bu kadar zahmetli ve zor mu? Yapanların hepsi bu şekilde mi yapıyor yada hepsinin yapıldığı bir program yok mu?

Çevrimiçi batubay

• Proje Timi
  • Yazar
    • +8/-2
Stasteel ya da idestatik programlarına bakabilirsiniz. Daha önce hiç kullanmadım ama bunlar da yapıyordur herhalde betonarme gibi. Performans analizi bile yapıyorlar sonuçta. :D

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta

Yanlış anlamadıysam dediğinize göre bir çelik yapının tasarım analiz ve birleşim hesabında 5 tane program mı kullanılıyor ( Sap2000, excel, tekla, idestatica, autocad). Bir çelik yapı yapmak bu kadar zahmetli ve zor mu? Yapanların hepsi bu şekilde mi yapıyor yada hepsinin yapıldığı bir program yok mu?
çelik yapılar o kadar basit bir şey değil aynı şekilde sap2000 veya etabs da analiz yapıp excell,  robot veya idea ada analiz yapacaksınız tekla da çizilecek word te raporları düzenliyeceksiniz.
İşin aslı bunları yapıncaya kadar çelik imalatın ve montajın içinde bulunup işi öğrenmelisiniz yoksa hiç bir şey yapamazsınız. Önce imalat ve montaj

Çevrimdışı slcver

• Yeni Üye
  • *
    • +0/-0
    • ProjeInsaat.Net - Statik Proje Araçları
    • E-Posta
merhaba, çelik birleşim hesapları ve bununla birlikte kompozit kolon ve kompozit kiriş hesaplarınıda yapabileceğiniz Statik Proje Araçları isminde bir yazılım var. Ben kendi projelerimde kullanıyorum. Umarım size de faydalı olur...

http://projeinsaat.net/statik_proje_araclari_spa.asp

• Moderator
  • Yazar
  • *
    • +14/-4
    • E-Posta
ücretli sanırım bunlar?